Złota ścieżka twojej historii

Jak opowiadać historie

Aby napisać dobrą mowę z solidną zawartością musisz w niej zawrzeć przejrzysty przekaz. Przekaz, czyli wiadomość, którą chcesz dostarczyć publiczności. Opowiadanie historii jest jedną z zalecanych form tworzenia mowy. Jak jednak napisać dobre opowiadanie.  Twoja opowieść, którą się podzielisz musi podążać jedną ścieżką. Jeśli tak nie będzie zgubisz uwagę widzów, albo rozmydlisz swój przekaz.

Jest to naprawdę potężne narzędzie. Musisz tylko podążać swoją złotą ścieżką. Jak w Czarnoksiężniku z krainy OZ główna bohaterka podążała za jasnym celem i była ciągle na swojej złotej drodze. Historia nie rozwijała się na inne ścieżki, wszytko zbliżało się ku głównemu konfliktowi.

image

Opowiadając historię twój bohater też musi podążać ścieżką. Wielu mówców TED przestrzega tej zasady i tworzy doskonałe mowy. Jak jednak ty możesz to zrobić.

1. Znajdź swoją własną złotą ścieżkę

Wyobraź sobie, że twoja mowa to przygoda wzdłuż pewnej drogi. Zabierasz swoją publiczność w jedno miejsce i po drodze spotykacie kolejne przystanki. Ta droga to twoja mowa.

Droga ta symbolizuje pojedynczą narrację, jedną linię, jeden sznurek, za którym ty i twoja publiczność macie podążać.

Twoja mowa to nie film, gdzie mogą być inne poboczne wątki i cała masa innych bohaterów. Przemawianie nie jest  medium odpowiednim na takie złożone opowiadania.

Ludzie zapamiętują bardzo niewiele. Dlatego musi być jeden bohater i jeden problem.

Zacznij więc od napisania jednego celu, jednego pomysłu i obudowania go w historię.

Dlatego mowy TED są tak potężne, ponieważ mówca dzieli się tylko "jedną ideą".

2. Złota ścieżka niech edytuje twoją opowieść

Złota ścieżka pomoże ci edytować już istniejący tekst. Każdy punkt w twojej opowieści powinien podążać wzdłuż tej drogi. Jeśli tak nie jest, to znaczy, że trzeba coś skreślić, albo nawet dopisać, bo twoja opowieść nagle skręciła w inną stronę.

Złota ścieżka też ciebie pilnuje, aby twoja mowa nie była dużą masą informacji. Pisząc swoją historię, która wydarzyła się naprawdę bardzo łatwo w niej zamieścić każdy szczegół. Pytanie jednak brzmi czy te szczegóły  ci pomagają podążać za drogą, czy sprawią, że zwolnisz.

3. Znaki na twojej złotej drodze

Na pojedynczej drodze spotkasz serię znaków. Te znaki będą kluczowymi miejscami w twojej opowieści.

W każdej historii są zawierane kluczowe informacje z pomysłami, które pomagają przebić się dalej wzdłuż tej drogi.

Mówiąc prościej w twojej powieści muszą być emocje i niezapomniane doznania. Wszystko co będzie nudne i tak nie będzie zauważalne, więc równie dobrze możesz to uciąć. Pomyśl czy jak jedziesz ulicą to zwracasz uwagę na trawę i kamienie. Oczywiście, że nie. Interesują cię znaki drogowe.

Wyzwól więc emocje. Użyj znaków na swojej drodze opartych na zmysłach: wzroku, słuchu i zapachu.

Niech twoje obrazy będą żywe. To sprawi, że ludzie będą pamiętać twoją wędrówkę po tej drodze.

4. Połącz punkty

Zamiast pisać swoją historię z linii do linii ze szczegółem do szczegółu - zastanów się jak możesz pokazać swoje najważniejsze znaki i punkty.

Jak możesz przeskoczyć, ale być spójny ze swoją ścieżką. Jeśli będziesz w poprzednich punktach, to twoja wiadomość nadal będzie jasna i oczywista, mimo iż być może w swoim opowiadaniu zaginasz czasoprzestrzeń.

Pamiętaj twoja publiczność nie chce idealnego skryptu twojej historii. Publiczność chce więzi.

Jak tę więź stworzyć? Proste musisz skupić się na opisie tego, co się dzieje w najbardziej kluczowych momentach. Pokaż im co widzisz, co dotknąłeś i co usłyszałeś.

Złota ścieżka pomoże ci stworzyć dobrą mowę z historią. Będziesz miał jedną ukierunkowaną drogę ze wspaniałymi znakami, które doprowadzą twoją publiczność do określonego celu.

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus