Pomysł na ostatni slajd

Dziękuje. Jakieś pytania

Planuje kolejną prezentacje dla programistów. Jaki powinien być ostatni slajd? Tradycyjny "Jakieś pytania?". Może przyszła pora by wykazać się większą twórczością i zdać sobie ważne pytanie. Czy taki slajd pomaga, czy przeszkadza? Wszyscy prelegenci mają taki slajd. To oczywiste, że pod koniec są pytania więc ten slajd musi być...Prawda? A gdzie tam.

 

Każda prezentacja musi się skończyć. Jak jednak ją zakończyć z mocnym ciosem niż z czymś nudnym i klasycznym. 

Pytania?

Pytania po prezentacji oczywiście, że będą, ale nie potrzebujesz slajdu by pokazać, że przyszła właśnie ta pora.

Poza tym, czym powinieneś kończyć pytaniami. Wiem, że jest taka konwencja, ale ostatnie zdania i obrazki zostają w widowni najbardziej. Poza tym nie wszyscy chcą zadawać ci pytania. Być może nikt Tobie nie zada pytań i taki slajd wyjdzie jeszcze bardziej głupio.

Kończyć trzeba mocnym ciosem, a nie ciszą czy lasem paru rąk, gdy wszyscy inni już wychodzą, albo patrzą w swojej telefony.

Dziękuje, a teraz...

To, że na tym slajdzie jest rakieta to nie rozwiązuje problemu. Ten slajd nic nie wnosi. Poza tym dziękowanie widowni za to "wytrzymali" i "byli z tobą" na twojej prezentacji może wydawać się dziwne.  Co więcej nie wiesz ile razy publiczność widziała taki slajd? Nie wiesz jakie asocjacje ma publiczność  z ostatnim slajdem "dziękuje" po obejrzeniu setki prezentacji.

Zapewne jednak jest to coś negatywnego w stylu "Boże mogę już w końcu sobie pójść".

Jeśli więc chcemy dać widowni prawdziwe podziękowanie za ich udział to jak to zrobić lepiej? Coś wyjdzie z naszego serca, a nie z gotowego szablonu PowerPoint. Publiczność chce czegoś więcej.

Pomysły na ostatni slajd

Bez względu na wszystko moim zdaniem ostatni slajd powinien być jakiś wezwaniem do działania. Można ten cel osiągnąć na wiele sposobów.

1. Czarny slajd

Kto powiedział, że potrzebujesz jakiekolwiek slajdu na koniec. Poza tym skoncentrowanie uwagi widzów na siebie niż na jakąkolwiek grafikę da Tobie pole do popisu by się wykazać mądrym zdaniem bądź krótką historią.

Slajdy nie są prezentacją. Slajdy są tylko narzędziem. Być może go nie potrzebujesz.

2. Jeden obrazek

Jeśli wszystko w swojej prezentacji możesz podsumować jednym obrazkiem zrób to.

3. Mądre zdanie, czyli cytat

Prezentacje można zacząć mądrym cytatem, dlaczego więc też jej nie zakończyć czymś co da do pomyślenia.

4. Link do bloga

Dane kontaktowe są przydatne, zwłaszcza jeśli prezentujesz przed dużą grupą i nie ma mowy o rozmowie indywidualnej.  Pamiętaj by się ograniczyć do jednego źródła. Moim zdaniem jeden link do bloga, telefonu, czy adresu e-mail wystarczy. 

Podsumowanie

Ostatni slajd jest ważny. Ludzie zazwyczaj pamiętają pierwszą i ostatnią rzecz, którą zobaczą. Nie marnuj czasu widowni na klasyczny slajd. 

Nawet slajd pod tytułem "moc należy do Ciebie" jest lepszym pomysłem niż cokolwiek innego.

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus