Mentorować Jak i po co?

Zrób to jak Obi Wan Kenobi

Mentorowanie? Szkoła, rodzice zazwyczaj wykonują fatalną robotę, jeśli chodzi o nauczanie. Dla wielu osób mentoring to termin obcy. Jak więc być mentorem? Każdy z nas wie coś więcej i tą wiedzę może przekazać . Każdy z nas może mieć podopiecznego i czegoś go nauczyć. Tylko jak? Nie mów mi, że muszę czytać jakieś książki czy iść na jakieś warsztaty by być dobrym mentorem.  Nie . Nie jest to tobie potrzebne. Mentorowanie nie jest czymś mistycznym, mimo iż nie wiele osób tego może doświadczyć. O to mój krótki przepis na mentoring, który powinien Ci wystarczyć.

Obi-wan-Kenobi jest często pokazywany jako wzór mentora w opowieści bohatera. Dlaczego?

Nawet jeśli nie jesteś fanem gwiezdnych wojen to na to pytanie zaraz Tobie odpowiem. Otóż Obi-wan-Kenobi zawiera sobie zbiór cech, które przemówiły do milionów osób do tego stopnia, że stwierdzili, że tak to jest mentor. 

Obi-wan-Kenobi w tej kwestii jest bardziej zapamiętany niż mistrz Yoda.

Co powinieneś dać jako mentor. Tak jak to zrobił Obi-Wan-Kenobi

_Wiarę

Trzeba wierzyć w swoich podopiecznych, jak i w ich umiejętności. Każdy ma potencjał. 

_Obecność

W krytycznych momentach mentor pojawia się by udzielić rady. Jeśli oglądałeś filmy jak Rocky 1,2,3,4 to zaczynasz rozumieć dlaczego obecność i magiczne dwa-trzy zdania mogą naprawdę komuś pomóc, gdy ma słabszą chwilę.

_Rozmowa

Osobiste historię uczą nas, że nic nie przychodzi łatwo. Na wszystko trzeba zapracować. Porażki i bóle będą. Jako mentor już dużo osiągnąłeś. Warto jednak swoim podopiecznym przypominać, że i twoja ścieżka też nie była łatwa. Dziel się swoim doświadczeniem i przeżyciami.

_Słuchanie

Luke Skywalker nie tylko słuchał co miał mentor do powiedzenia. Luke nie był gąbką do słuchania mądrości. Swoich podopiecznych trzeba też traktować z szacunkiem i nawet jeśli gadają głupoty trzeba ich wysłuchać by zrozumieć jak im można pomóc. Kto wie może potrzebują tylko uporządkowania myśli a ty tylko miałeś ich wysłuchać.

_Motywacja

Trzeba być wiatrem, który popchnie wiele osób do przodu. Pierwszy przypominaj o zasadach i o tym, co twój podopieczny chce osiągnąć. 

_Pomoc

Mentor nie prowadzi wozu swoje podopiecznego za niego. On tylko pilnuje by jego podopieczny nie skręcił w złą stronę i nie rozwalił całego wozu w wyniku błędu. 

Mentor nie przypomina o tym czego jeszcze podopieczny nie umie tylko go wzmacnia tak aby on sam wciskał pedał gazu za siebie w swoim samochodzie marzeń.

_Ochrona

Gdy sprawy przewyższają twojego podopiecznego trzeba go ochronić. 

_Wyzwania

Mentor daje wyzwanie . Nikt nie rośnie w siłę na prostej ścieżce bez przeszkód. Przeciętna droga kieruje w przeciętność. Mentor daje więc zadania podopiecznemu by ten mógł urosnąć i zobaczyć swoją wewnętrzną zmianę.

_Informacja zwrotna

W każdym działaniu można znaleźć coś pozytywnego.  Z drugiej strony nic nie jest perfekcyjnie i zawsze coś można ulepszyć. Jako mentor udzielaj dobre porady. Krytykę zostaw w spokoju, bo ludzie ambitnie zazwyczaj sami siebie krytykują.

Po co to wszystko

Warto uczyć się cudzych błędach. Warto uzyskiwać wiedzy, którą już ktoś już zdobył.

Jako mentor ty też możesz się czegoś nauczyć.  Tak ty też dostaniesz coś w zamian :)

O to, co możesz się nauczyć będąc mentorem:

_Otwarcia i szczerości 

Mentorowanie to nie ściemnianie przed kamerą i bawienie się w polityka. Jako mentor musisz być transparentny . Ludzi nie inspiruje sztuczna kartonowa maska sukcesu, którą widać w magazynach w kiosku. Nie bądź fałszywy.

 

_Szacunku

Szanowanie czyjegoś zdania, uczuć i marzeń też jest umiejętnością. O szacunek trudno w dzisiejszych czasach.

_Bezinteresowności

Mentorowanie na początku może wydać się stratą czasu, ponieważ Ty często nic za to nie dostaniesz. Trzeba jednak wierzyć w wyższe dobro, które później do Ciebie jakoś wróci. 

Jest to jeden z powodów, dlaczego niektóre kluby Toastmaster czy korporacje są lepsze od innych.

Dlatego warto szukać sobie mentorów bądź stać się mentorem. Kluby Toastmasters są dobrym początkiem.

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus