Miejsce twojego wystąpienia ma znaczenie

Jak publiczność będzie rozłożona

Przemawiając publicznie zarządzasz także sceną. To jednak jak trzeba nią zarządzać jest zależne od miejsca, w którym prezentujesz. Miejsce, czyli sala dyktuje to, jak twoja publiczność jest rozmieszczona.  Jest to  bardzo ważne ponieważ, jeśli przykładowo ty stoisz po prawej stronie, a większość publiczności jest po lewej stronie, to oczywiście będziesz tracił z nimi kontakt. Rozmieszczenie twojej publiczności jest ważne, a to gdzie, kto usiądzie jest zależne od sali.

 

Przyjrzyjmy się więc na jakie typy sal możesz napotkać w swojej przygodzie przemawiania.

1. Sala wykładowa - Sala teatralna

W sali wykładowej spotkasz od 15 do 100 osób. W sali teatralnej możesz mieć publiczność sięgającą 500 osób i więcej.

Ten układ jest dobry, jak nawet nie najlepszy dla ciebie. Publiczność będzie patrzyła tylko na ciebie.

 

Sala ta jednak nie nadaje się do każdej okazji. Jeśli zamierzasz zastosować jakiś element interakcyjny na scenie, to będziesz miał problem. Ciężko w takim układzie jest skupić uwagę na kimś spoza sceny. Ludzie też nie będą mogli się swobodnie przemieszczać, jeśli ich poprosisz.

 

 

 

image

 

Co więcej, pamiętaj o tym, co się dzieje za tobą, za sceną. Nie bez powodu w tych salach za tobą jest tablica, albo biała zasłona na projektor. Wykorzystaj to.

Wyświetl jakiś obrazek lub napisz jakieś swoje hasło przewodnie. Pamiętaj by nie wyświetlać niczego za sobą co jest dynamiczne - przykładowo aktywny strumień na czacie.

2. Lokal, Bar, Kawiarnia, Uroczyste kolacje

Ten układ bardziej faworyzuje interakcje twojej publiczności między sobą. Lokale, bary to w końcu miejsca, gdzie ludzie mają ze sobą rozmawiać.

To miejsce może być dla ciebie wyzwaniem. Zdarzyło mi się, że grupa publiczności w trakcie mojej prezentacji o programowaniu tak bardzo się zaangażowała w swoje sprawy i stojące piwo, że zaczęła mnie przekrzykiwać.

 

Moim zdaniem to miejsce średnio  nadaje się do warsztatów i mów edukacyjnych. Miejsca takie są nastawione na rozrywkę i kabaret, gdzie puenty są szybkie i do rzeczy.

image

Koncentracja na twojej osobie będzie bardzo krótka i nikt nie będzie cię ciągle słuchał. Każdy będzie skupiony na swoim stole.

Jak to jednak możesz wykorzystać? Możesz do każdego stołu przynieść przedmiot, który podkreśli twoje przesłanie. Może to być koperta lub pudełko niespodzianka, która będzie mogła być otworzona po twoim wystąpieniu.

3. Układ podkowy

Ten układ jest najczęściej spotkany na warsztatach i to nie bez powodu. Każdy ma do dyspozycji dużą przestrzeń, aby zobaczyć nie tylko mówcę, ale także wszystkich innych uczestników szkolenia.

 

Dla większej publiczności niestety trzeba pomyśleć o innym układzie. Nieważne jak dużą masz salę w takim układzie pomieści się maksymalnie 30 osób.

image

4. Sala konferencyjna

Ten układ jest na pewno znany ci z pracy. Nadaje się on do małych spotkań od 2 do 10 osób. Każda posiada swoją część stołu, aby każdy mógł notować lub pisać na laptopie.

Sala konferencyjna  tworzy nastrój profesjonalizmu i skupienia.

Ten układ nie nadaje się do motywacyjnych spotkań. W tych salach zazwyczaj światło nie jest naturalne, bo nie ma okien, a powietrze jest nasycone dwutlenkiem węgla.

Sala ta więc nie nadaje się do długich spotkań i do spotkań motywacyjnych.

 

Ten gigantyczny stół może budować barierę pomiędzy mówcą i publicznością. To, co możesz wykorzystać to fakt, że ta sala może nie mieć zdefiniowanego miejsca dla mówcy, więc możesz swobodnie się przemieszczać z jednego miejsca sali do drugiego, by podkreślać przeciwstawne punkty w swojej mowie.

image

 

Pomyśl o publiczności

Zastanów się jak na ciebie patrzy twoja publiczność? Zastanów się czy dobrze czują się w Sali?

Czy jest im wygodnie? Czy jest za zimno, czy za gorąco?

Czy ciebie widzą? Czy są jakieś przeszkody, które dekoncentrują twojego widza?

Czy w sali są jakieś dźwięki spoza sali, które ciebie zagłuszają?

 

Pomyśl jak widz ciebie widzi i jak możesz mu pomóc. Znasz układ sali więc go wykorzystaj. Stwórz środowisko, w którym każdy będzie mógł poczuć więź.

 

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus