Gorące pytania ułatw improwizację dzięki ramom

Wszystko jest możliwe

Gorące pytania w Toastmasters, dla tych co nie wiedzą - na każdym spotkaniu można się wykazać umiejętnością improwizacji. Dostajesz od osoby z sali pytanie, bądź słowo i na tej podstawie masz opowiedzieć ciekawą historię. Wszystko to odbywa się bez przygotowania. No, chyba że uznasz 5 sekund do namysłu za przygotowanie. Niektórzy uwielbiają gorące pytania. Niektórzy ich nienawidzą. Niestety w życiu nie można przygotować mowy, trzeba odpowiadać na bieżąco. Jak więc się przygotować na nie znane mi pytania.

Improwizacja jest jak sport teatralny. W teatrze są często organizowane występy dynamiczne.  Aktorzy na scenie nie mają pojęcia jakie mają zagrać role. Pytają widzów o składniki w formie pojedynczych słów i przemawiają. Jakim cudem za takie przedstawienia ludzie płacą? To proste te przedstawienia są dobre.

Szkoła improwizacji mówi, że scena składa się z dwóch elementów,  ze szkieletu i mięśni. Mięśnie to pytanie od publiczności, czy też pytania od osoby prowadzącej spotkanie.

Mam więc kontekst. 

Kim ja jestem? Gdzie jestem? Czego pragnę? 

To są elementy elastyczne, które można trochę po naciskać i napiąć. 

Szkielet jest substancją stałą. Szkielet to struktura, która jest powtarzana wielokrotnie na scenie. Do tego stopnia, że wchodzi  to w nawyk. Pojawia się nawet wewnętrzne zaufanie do siebie, że coś wymyślimy według tej struktury i odpowiemy prawidłowo.

Na mięśnie nie mamy dużego wpływu, ale na szkielet już tak. 

Szkielet powinien zawierać: otwarcie, środek (składający się z 3 punktów) i zamknięcie.  Niestety nie jest to łatwe, a czasem nie jest to w ogóle możliwe. Jestem w Toastmasters 4 lata i czasami pytania były tak nietrafione, że myślenie o strukturze nic mi nie pomogło. 

Można to jednak zrobić lepiej. Strukturę, czyli szkielet też trzeba stworzyć z czegoś.

3 rzeczy

Gdy otrzymasz gorące pytanie, np. takie "Jesteś trenerem motywacyjnym i zachęcasz osobę do wygrania meczu bokserskiego, gdy ona go przegrywa?" - łatwo się zgubić.

Analizujesz kim jesteś, co masz robić, dla kogo i po co. 

Ten proces umysłowy trzeba jednak też uporządkować. Szczerze to dla kogo i dlaczego to robisz nie są pierwszymi pytaniami, które powinny pojawić się w Twoim umyśle.

Pierwsze co powinieneś zrobić, to wymienić 3 rzeczy, które Ciebie motywują. 

Im mniej restrykcji masz w swoim umyśle tym lepiej. Jak zapewne się domyślasz myśl pytanie w Twojej głowie typu:  5 rzeczy, które motywują boksera, gdy przegrywa walkę jest bardziej ograniczającym pytaniem.

Proste nieprawdaż.  Czasami nie trzeba analizować dużego kontekstu pytania. 

Łatwiej jest wymienić 3 rzeczy, które lubisz jeść, niż 3 rzeczy, które lubisz jeść i są one u Ciebie w lodówce.

Na start potrzebujesz kierunku i 3 rzeczy, które pomogą Ci odpowiedzieć na gorące pytanie. 

Dodaj sobie restrykcje, czyli wstęp do pytania

3 rzeczy nie zawsze pojawią się w twoim umyśle. Dlatego warto mieć przygotowany szablon wstępu do pytania. Oto moje ulubione:

 • Gdy miałem 5 lat
 • Gdy byłem małym często lubiłem chodzić do piwnicy
 • Jak programiści  kiedyś mi  mówili
 • W poprzednim wcieleniu byłem owcą
 • Kiedyś porwali mnie kosmici
 • Był rok
 • W moim rodzinnym mieście

Oczywiście nie będziesz wiedział jak połączyć otwarcie z pytaniem, ale dasz sobie czas. Dasz sobie też szkielet swojej odpowiedzi. 

Istnieje oczywiście poważna wada gotowych wstępów, która wynika z tego, że nie możesz tych wstępów  powtarzać wielokrotnie przy tej samej publiczności. To był przykładowa przyczyna, z powodu której nie wygrałem pewnego konkursu na gorące pytanie i widziałem zażenowanie sędziów.

W Toastmasters co roku pojawiają się też dyskusje na temat tego, czy konkurs na gorące pytania jest konkursem improwizacji, czy konkursem gotowych szablonów, które dopasowujemy. 

Sędziowie zaczynają już krzywo na to patrzeć, ale gotowy wstęp jest dobrą metodą na start. 

Struktura i dodatkowe elementy

Struktura w gorących pytaniach to wyższa szkoła jazdy, ale wszystko jest możliwe. Oto przykłady

 • Przeszłość – Teraźniejszość –  Przyszłość
 • 3  sposoby na
 • Kiedyś – Teraz

Twoja improwizowana mowa może zawierać też postacie:

 • Pies
 • Kot
 • Żółw
 • Przyjaciel
 • Dziewczyna/Chłopak,  Żona/Mąż

Dialogi też są formą struktury

Trenuj

Improwizacja teatralna  to sport, który wymaga mnóstwa praktyki. Szkieletu nie można stworzyć z niczego. 

Dzięki gorącym pytaniom w Toastmasters można tę umiejętność ćwiczyć.  Nie trzeba być nawet członkiem klubu by to robić. 

Spróbuj więc odpowiedzieć na pytanie z gotowym otwarciem. Spróbuj odpowiedzieć na pytanie gadając ze swoim kotem. Spróbuj wymienić 3 rzeczy na temat danego pytania.

Wszystko jest możliwe. Wybór należy do Ciebie.

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus