Godzina przed startem prezentacji

działasz poza sceną

Jak dobrze zacząć swoją prezentację? Co zrobić aby już pierwsze sekundy na scenie były potężne?  A co jeśli  powiem Ci, że Twoja  prezentacja zaczyna się dużo wcześniej, zanim jeszcze pojawisz się na scenie. Tak możesz zdobyć pełną kontrolę nad wszystkim jeszcze zanim pojawisz się ze swoim tematem.

Oto parę rzeczy, które możesz zrobić:

1. Skontaktuj się z dużą grupą ludzi przed wystąpieniem

Przed terminem wystąpienia zachęć jak największą liczbę osób do przyjścia właśnie na Twoją prezentację. W domenie fanpage na Facebooku czy Twittera jest to możliwe. Nie musisz dzwonić czy osobiście rozmawiać z każdym. Chociaż to też może być wskazane. Ludzie lubią czuć, że są traktowani wyjątkowo.

Nawet jeśli nie odpowiedzą na Twoje zaproszenie to będą pamiętali, że ich prosiłeś.

2. Poznawaj ludzi jak tylko będą wchodzili do pokoju

Pogadaj z widzami, nawet jeśli ich nie znasz. Jak tylko wejdą do pokoju mocno uściśnij każdemu z nich dłoń. Krótka rozmowa pomoże Ci już na tym etapie przełamać lody.

2.1 Przedstaw się

Witając się powiedz wszystkim kim Ty jesteś i dlaczego jesteś szczęśliwy, że oni tutaj przyszli.

2.2 Zadaj pytania i daj im pomysły do swojej prezentacji

Możesz już na tym etapie wzbudzić ich ciekawość swoim tematem.

2.3. Powiedz o celu swojej prezentacji

Słuchajcie jestem tutaj dla was. Postaram się wam jak najlepiej wytłumaczyć temat X. Jakby co, to po prezentacji możecie zadawać mi pytania na stoisku.

3. Zapoznaj się ze sceną

To jest jeden z głównych powodów, dla którego powinieneś być dużo wcześniej. Sprawy techniczne, układ krzeseł, rozmiar sceny, bliskość ścian w sali, mikrofon. Te elementy mogą decydować o sukcesie lub porażce Twojej prezentacji.

4. Jaki jest poziom energii na sali

Czy sala szaleje, ponieważ biegła do Twojej sali, czy może ludzie cierpliwie czekają na Twoje wystąpienie i prawie zasypiają przed telefonami? Sprawdź to i zastanów się, z jaką energią zacząć swoje pierwsze zdanie.

5. Pokaż slajd tytułowy, a potem go wyłącz

Slajd tytułowy pokazuje widowni, że są we właściwej sali. Gdy rozpoczniesz już prezentację to najlepiej jest przejść do pustego slajdu tak, aby publiczność mogła skupić uwagę na Tobie.

Możesz dużo zrobić dla swojej prezentacji, zanim jeszcze ją wygłosisz na scenie.

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus