Gdy Projektor nie jest potrzebny Wróć do czerni

Czy zawsze musisz coś wyświetlać

Wiele osób tego nie wiem. Z zawodu jestem programistą. W grupach programistycznych na projektorze pokazuję kod. Ktoś może powiedzieć, że obrazki na projektorze są esencją prezentacji programistycznej. Czy dla ciebie projektor jest esencją prezentacji . Czy on powinien być zawsze włączony i coś wyświetlać? Są przecież momenty, w których to, co wyświetlamy na projektorach jest ważniejsze niż my sami. Uwaga widza skupia się na wyświetlonym ekranie. Co się jednak dzieje, gdy mówimy o czymś, co nie ma związku z wyświetlanym obrazem. Co się dzieje, gdy mówimy, a projektor niepotrzebnie świeci. Co się dzieje, gdy chcemy zwrócić na siebie uwagę, a widz jak zahipnotyzowany patrzy na ekran zamiast na nas. Tracimy uwagę widza. Koncentruje się on nie na tym, co trzeba

Niewiele osób o tym wie, jak po prostu sprawić by projektor nie wyświetlał nic. Nic, czyli czerń. Nie trzeba go wyłączać..
 
Dla oprogramowania PowerPoint lub KeyNote wystarczy w trakcie prezentacji wcisnąć klawisz "B" (B jak Black). Prawie każdy pilot do prezentacji ma też przyciski, które potrafią zrobić to samo.
 
Istnieje wiele instancji, kiedy chcesz skorzystać z takiej funkcjonalności:
 
Po pierwsze, jeśli masz bardzo długą prezentację, jest to np. warsztat -- przejście do czarnego ekranu da widzowi odpoczynek od jasnego ekranu.
 
Po drugie, stosując tę technikę natychmiast skierujesz uwagę na swoją osobę.
 
Po trzecie, jeśli spędzasz dużą ilość czasu na tłumaczeniu czegoś i twoja widownia nie potrzebuje obecnego obrazu na ekranie, to go po prostu ściemnij. Widzowie skupią się na tym, o czym ty mówisz, a nie na slajdzie. Ludzka naturą jest patrzenie na działający ekran i zastanawianie się na tym o czym mówiłeś 15 minut temu, gdy ten slajd miał znaczenie.
 
Po czwarte, jeśli prowadzisz sesje pytań i odpowiedzi. Też warto wyłączyć ekran z tego samego powodu. Nie potrzebuję gigantycznego slajdu z napisem "pytania?".
 
Po piąte, jeśli kończysz prezentację i właśnie masz powiedzieć puentę, to nie wychodź ze swojego oprogramowania prezentacyjnego. Nie pokazuj jaką wersję Office masz i ile w sumie slajdów miałeś. Widzów nie powinno to interesować. Chcesz coś jeszcze powiedzieć. Chcesz zrobić mocne podsumowanie.
 
Przejdź do czerni.
 
Jeśli wcisnąłeś klawisz "B" pamiętaj, że jakikolwiek inny klawisz przywróci cię do twoich slajdów.
 
Klawisz "B" nie jest uniwersalny. W zależności od wersji językowej może być inny. We francuskiej wersji oprogramowania klawisz "N" da ci mrok. Bo za słowem "N" stoi francuskie słowo "Noir". "B" natomiast da jasny ekran, ponieważ stoi za nim słowo "blanc", co oznacza biały.

Czarne slajdy

Wiele osób, w tym ja umieszcza czarne slajdy w strategicznych punktach prezentacji. Zaleta jest prosta przechodząc do następnego slajdu od razu masz zamierzony efekt.
 
Nawet jeśli o tym zapomniałeś. Ten czarny slajd przypomina ci o tym, że powinieneś teraz powiedzieć coś od siebie.
 
Posiadanie czarnych slajdów w swoim stosie slajdów tworzy też prosty problem. Musisz przez nie przechodzić, nawet jeśli twój plan prezentacji nagle uległ zmianie.
 
Czarny slajd też może zepsuć efekt slajdu puenty lub śmiesznego obrazka. Nagle okazuje się, że twój slajd puenty lub śmieszny slajd jest przed czarny slajdem.

Zapomnij o klawiszu ECS

Klawisz ESC wyrzuci Ciebie z trybu prezentacji i pokaże twoje oprogramowanie. Coś czego nie powinieneś robić.

Zamiast czerni masz też kolor biały

Jeśli chcesz by cały ekran stał się biały musisz wcisnąć klawisz "W" (W jak White). Biały ekran męczy oczy widowni.
 
Jednak jeśli prowadzisz prezentację w ciemnym pomieszczeniu i po przejściu w mrok widownia ciebie nie widzi ma to sens.
 
 
Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus