Dlaczego przemawianie publiczne jest dobre dla ciebie

powodów jest dużo

Umiejętność przemawiania. Coraz częściej o niej mowa. O tym, jak ważne jest opowiadanie historii. O tym, jak ważne jest wyobrażanie sobie swoich komunikatów nie tylko na scenie. Kto wie, być może jest to najważniejsza umiejętność, którą musisz mieć. Wiele osób wydaje dużo pieniędzy na kolejne warsztaty związane z przemawianiem. Dlaczego? Co to daje? Już od 4 lat występuję na scenie w kontekście programowania i przemawiania w klubach Toastmasters. Znam odpowiedź na pytanie dlaczego?

 

Przez te 4 lata przemawiania jako programista nauczyłem się wielu istotnych umiejętności. Czułem, że te doświadczenia małymi kroczkami zmieniały mnie. Z istoty nieśmiałej stałem się osobą kontaktową, bezpośrednią i otwartą.  Teraz już nie boję się sceny. Wiem, że każde doświadczenie ze sceną to doskonała szansa, by urosnąć jako przywódca i jako człowiek, który ma kontrole nad swoją karierą zawodową. Rozmowy kwalifikacyjne czy randki tak naprawdę specjalnie nie różnią się od przemawiania przed dużą publiką. 

Gorąco polecam kluby Toastmasters, które oferują bardzo dużo w stosunku do  ceny. Bądź szczerzy kursy/szkolenia, które trwają dwa dni nie zmienią twojego życia, jeśli tej wiedzy nie wcielisz w praktyce. W Toastmasters wykonujesz mowy przez dłuższy okres, a twój samorozwój jest tylko zależny od tego jak bardzo będziesz zaangażowany w dany proces.

Te cztery lata naprawdę mnie zmieniły. Oto moja lista tego, dlaczego warto przemawiać publicznie.

1.Przemawiając poznajesz siebie

Jak chcesz inspirować innych, jeśli sam siebie nie znasz lub nie masz ze sobą kontaktu. W dzisiejszym świecie łatwo jest uciec od samego siebie. Filmy, gry, wódka, Internet, istnieją 1000 sposobów by uniknąć konfrontacji z samym sobą i żyć po to, aby żyć (wegetować). 

Przemawianie nagle może Cię postawić w niekomfortowej sytuacji. Nie chodzi tutaj o dużą publiczność, ale o to, co ty tak naprawdę masz w sobie. Twoje problemy wyjdą na scenie. Sam to przerabiałem, więc wiem, że tak jest. Aby dobrze przemawiać musiałem duchowo parę razy „zwymiotować swoje syfy”. Nie było to przyjemne, ale to duchowe oczyszczenie pomogło mi w wielu sferach życiach.

W trakcie mowy będziesz walczył z wieloma rzeczami. 

 

 • Czasem
 • Twoją pamięcią,
 • Spojrzeniami publiczności
 • Problemami technicznymi. 

 

Jednak najtrudniejsza walka rozegra się w twojej głowie. Będziesz walczył sam ze sobą i aby wygrać, nie bata będziesz potrzebował, ale będziesz musiał odkryć u siebie coś nowego, by pokonać swoje demony.

Kim jesteś? W co wierzysz? Jakiej zmiany oczekujesz od publiczności? Jak ma się to do twojej przeszłości? Jak ma się to, do tego, co obecnie robisz?

Przemawianie to przygoda, która nauczy Cię więcej o sobie samym niż wszelkie inne doświadczenie razem wzięte.

2.Stajesz się widoczny i bardziej pamiętliwy 

Masz odwagę by zrobić krok do przodu. Masz odwagę by swoim głosem podkreślić swój przekaz. Nieważne gdzie i kiedy, dzięki przemawianiu na tle tłumu wyróżnisz się.

Im więcej osób z tłumu Ciebie rozpozna, tym lepiej dla twojej kariery i profilu LinkedIn. Ludzie zapamiętają Cię i zobaczą w Tobie autorytet. Później ktoś kiedyś postawi Cię ponownie na scenie przed nowym zadaniem, przed nowym klientem. 

Jako mówca w jakiejkolwiek społeczności zaczynasz wyglądać coraz bardziej na przywódcę.

Twoje imię pojawia się coraz częściej i częściej.  Jesteś uznawany przez wiele osób za eksperta w pewnych dziedzinach. Jesteś ekspertem nie dlatego, że wyjątkowo dużo wiesz, tylko dlatego, że wiesz jak tę wiedzę przekazać dalej.

Pokazując swoje imię i nazwisko, ruch, firmę w formie potężnego wystąpienia publicznego zyskasz wielu wiernych fanów i klientów. Ten proces będzie się nakręcał i jak efekt domina da Ci coraz więcej okazji, by przemówić ponownie i znowu zdobyć kolejnych fanów.

3. Zdobywasz odwagę w innych sferach życia

Zapewne nie znasz mojej osobistej historii. W skrócie od najmłodszych lat chciałem zostać programistą, ponieważ był to, moim zdaniem, zawód, w którym kontakty ludzkie są minimalne.  Komputery bardziej mnie fascynowały niż ludzie. 

Będąc na studiach w wieku 23 lat zrozumiałem, że nie mogę żyć jak pustelnik i trzeba się otworzyć na kontakt z drugim człowiekiem. Postawiłem sobie wtedy cel, że zostanę mówcą pomimo tego, że rozmowa w twarzą w twarz z człowiekiem generowała we mnie taki strach, jakbym gadał z kolczastym potworem.

Był to rok 2011. Robiłem proste prelekcje programistyczne. Małymi kroczkami zdobywałem tę odwagę i pokonywałem swoje własne fobie społeczne.  Później w 2014 r. odkryłem Toastmasters i mogłem robić mowy częściej i nie tylko o programowaniu. 

Z każdą mową odnajdywałem odwagę by być na scenie i nie mieć odruchów bezwarunkowych. Gdy ta odwaga pojawiła się na scenie, to później  postanowiłem ją przenosić do swojego życia prywatnego i zawodowego. Był to bardzo długi proces. Udowodniłem jednak. że tak można pokonać swoje lęki i fobie najpierw na scenie, a później te wspaniałe momenty przenieść do rzeczywistości często brutalnej.

Teraz gdy opisuję to doświadczenie uświadamiam sobie jak każda godzina poświęcona na przemawianie była dla mnie na wagę złota. Cezary Walenciuk   7 lat temu lub Cezary Walenciuk 4 lata temu, to zupełnie inne osoby porównując do tego kim teraz jestem.

Widać jak strach i ból kontaktu z drugim człowiekiem potrafi nas kontrolować. Jak łańcuch, który do końca życia miał Ci mówić co masz robić, a czego nie. 

Teraz gdy tego łańcucha nie ma - czuję się wolny. Czuję, że stałem się najlepszą wersją samego siebie. Chociaż lepszy ja czeka na mnie tuż za rogiem. 

Przemawianie dało mi odwagę by żyć tak, jak ja chcę.

4. Empatia. Przemawianie pomaga Ci łączyć się z ludźmi 

Publiczne przemawianie pomoże Ci w odnajdowaniu sprzymierzeńców, którzy Cię polubią i obdarzą zaufaniem. Stanie się tak, ponieważ jako mówca będziesz bardziej empatyczny. Otworzysz się na swoje i smutne, i przyjemne doświadczenia,  i zrozumiesz innych.

Jak mieć pasję i otwierać się emocjonalnie w odpowiednich momentach? Sztuka przemawiania na tym też polega.  Każdy z nas w życiu musi odbyć trudną rozmowę. Czy to ze swoim partnerem, czy z kimś z rodziny? Jak w takich momentach się otworzyć? Zdjąć swoją zbroje i być otwartym na to, co się za chwilę stanie. Nagle przemawianie i życie mają ze sobą dużo wspólnego nieprawdaż.

Jeśli jesteś w stanie przemawiać szczerze i z serca, to kto wie, w jakich sferach życiowych odniesiesz sukces. Ludzie lubią szczerych i spójnych ludzi. Przemawianie może Cię też tego nauczyć.

Mów otwarcie o swoich doznaniach i przygodach, a nie tylko publiczność będzie pod wrażeniem.

5.Przemawianie daje Ci szansę wpływania na świat

Co najbardziej wpływa na świat? 

 

 • E-mail otrzymany w stosie nieprzeczytanych wiadomości.
 • Post na Facebooku, na Twitterze . 
 • Kolejny mem internetowy z czerwonymi uganda knuckles.  
 • Post na forum Reddit. 
 • Romantyczny SMS.
 • Bilbord na ulicy. 
 • Wpis na blogu.

 

Osoba przemawiająca na żywo zawsze ma największy wpływ na Ciebie. Jeśli więc chcesz komuś pomóc, to najprawdopodobniej najlepiej to zrobisz poprzez przemawianie. Zasięg jest oczywiście tutaj problemem, ale kto powiedział, że będziesz przemawiał dla 7 osób lub twoja mowa nie zostanie nagrana.

6. Przemawianie uczy Cię  tworzenia przejrzystych przesłań

Gdy zaczynałem przemawiać w klubach Toastmasters przez pierwsze lata to nie przemawianie, a pisanie jasnych mów było największą dla mnie przeszkodą. Ostatecznie, gdy się tego nauczyłem zobaczyłem, że umiem nawet myśleć bardziej klarownie. W chaotycznej głowie powstają chaotyczne zdania, a one mają chaotyczne przesłania. Musiałem więc się zmienić i robiłem to przez wiele lat przemawiając.

Jeśli chcesz zostać mówcą inspiracyjnym musisz doskonale wiedzieć, co chcesz powiedzieć. Nie możesz robić 4-godzinnej prezentacji pod tytułem "Oto wszystko co mam do powiedzenia". Masz na to zazwyczaj pół godziny lub nawet mniej. 

Przekaz musi być dostosowany do publiczności. Przekaz musi być uporządkowany. Jak to jednak zrobić. Nigdy czegoś takie nie robiłem w życiu - przecież.

No właśnie dlatego warto przemawiać i pisać jak najwięcej mów. Nie każdy umie filtrować swój przekaz i go upraszczać dla innych.

Inspirujący mówca ma na mowę jeden pomysł i jeden wątek narracyjny. Tym jednym sznurkiem prowadzi  swoją publiczność, by im coś przekazać.

Po wielu przemawianiach i tekstach nauczysz się porządkować swoje myśli, a to przydaje się w wielu aspektach życiowych.

7. Nie masz dużo rywali 

To prawda, że wiele osób interesuje się przemawianiem publicznym, ale jak myślisz ile ich jest?. Jeśli więc masz marzenie związane ze swoim rozwojem to te wszystkie doświadczenia nagle okażą się doskonałym mieczem. W momencie starcia z twoją osobą wyjdą blado, jakby  chcieli rywalizować z tobą i twoim mieczem mając drewniane patyki.  

W korporacyjnym świecie wiele osób boi się przemawiać. W świecie programistów niewiele osób wie jak układać slajdy w PowerPoint i efektywnie używać swojego głosu. 

Nawet jeśli w oczach innych mówców jesteś przeciętny to na tle szarych ludzi wyjdziesz na guru, który ma pełną kontrolę nad wszystkim. Twoje doświadczenie zawsze wygra z tymi, którzy nie przemawiali wcale. 

Pamiętaj także, że wielu ludzi boi się przemawiać bądź nie ma na to czasu.  Jeśli byłeś już wcześniej na scenie, to już jesteś lepszy od nich. Nieważne, jakie twoje pierwsze wystąpienia były i tak następne będą lepsze od tych szarych przeciętny zrobionych przez przeciętnych ludzi. 

8. Przemawianie uczy przywództwa

Powstanie i powiedzenie czego ty chcesz jako pracownik od swojej firmy jest czymś niezwykłym. Nie każdy znajdzie na tyle odwagi by powiedzieć, co tak naprawdę myśli. Zawsze istnieje w końcu obawa, że powiesz coś głupiego. 

Skoro jednak robiłeś to tyle razy na scenie, to dlaczego nie przeanalizować co ludzie z danej firmy chcą i dopasować ich potrzeby do swoich. Może to, co chcesz powiedzieć nie jest głupie tylko wymaga odpowiedniej formy. Formy, którą być może już znasz z przemawiania.

Wpływanie na ludzi i rozumienie ich potrzeb jest kluczem do efektywnego przemawiania. Potem ten klucz możesz wykorzystywać w innych sytuacjach. Tym kluczem możesz motywować, zmieniać przekonania. Skutecznie wpływać na ludzi tak, aby osiągali swoje cele robiąc też to, co ty chcesz. Oto jeden z głównych aspektów przywództwa.

Jeśli jesteś w stanie zmotywować grupę osób na scenie, istnieje duża szansa, że jesteś w stanie zrobić to samo indywidualnie. 

Przywódcy często niosą ze sobą wiatr zmian. Przemawianie pomoże Ci przekonać ludzi, by szli razem zgodnie z tym wiatrem.

9. Przemawianie uczy dystansu do siebie i bycia na luzie

Nic tak nie łączy Cię z publicznością, jak historie, w których to TY nie jesteś tym najmądrzejszym i najsprytniejszym.  Warto mieć dystans do siebie, aby nawet te historie o twoich porażkach wyniosły twoją publiczność na wyższe poziomy. Humor często bazuje na bólu i fatalnych wpadkach. Warto więc opowiadać o swoich problemach z przymrużeniem oka w krzywym zwierciadle. 

Publiczność wtedy Cię polubi, a ty nauczysz się jak taki styl wykorzystywać w codziennych konwersacjach ze swoimi najbliższymi. 

Przez te 4 lata nauczyłem się na luzie podchodzić do wielu moich problemów. Nie każde zdarzenie jest warte uwagi.  Życie to przygoda i nie wszystko w nim musi mieć sens. Świadomość tego, że to co się teraz dzieje możesz później obrócić w żart w swojej mowie, w przyszłości  jest naprawdę potężną myślą. Porażka nagle nie jest taka straszna, gdy wiesz, że będziesz o tym opowiadał z humorem. 

Na koniec

Jak więc nauczyć się przemawiać? W Polsce istnieje wielu ciekawych mówców, którzy prowadzą swoje szkolenia. Jeśli jednak jesteś studentem i nie masz dużego portfela sprawdź czy w twoim mieście nie ma klubu Toastmasters.

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus