Ciężary $Zarobki NR.4Jako programista pomimo swoich zarobków możesz wpaść w pewne pułapki finansowe.

Moim zdaniem największą pułapką  finansową są długi i kredyty, a zaraz potem zakupoholizm.

Gdzieś po drodze możesz też zostać emocjonalnie przygnieciony tymi wszystkimi zakupionymi przedmiotami.

Zapewne się zastanawiasz jak programiści mogą popadać w długi i w idiotyzm zakupoholizmu. Otóż twoim największym wrogiem, jeśli chodzi o twoje finanse może się okazać twój sukces.

Im więcej pieniędzy masz tym lepiej – nieprawdaż. Tymczasem dla niektórych ludzi posiadanie dużej ilości pieniędzy wiąże się z dużym stresem.  Niektórzy ludzie im więcej zarabiają, tym więcej wydają, aż w końcu zaczynają zaciągać pożyczki i kredyty. Zakupoholizm też może się okazać groźny, gdy okażę się on twoim pierwszym, lepszym lekarstwem na stres.

Jak więc być bogatym? Trzeb znaleźć sposób, aby twoje pieniądze pomnażały więcej pieniędzy. Mówiąc wprost trzeba inwestować, chociażby w siebie i w swoje umiejętności. Posiadanie odpowiedniej kwoty na koncie mogłoby cię w końcu uwolnić i rzeczywiście mógłbyś robić co ci się podoba.

Długi i kredyty są tego przeciwieństwem. Jesteś splątany i musisz generować zyski, inaczej spotkasz pana komornika.

Zacznijmy jednak od czegoś mniej gorszego, czyli od zakupoholizmu.

Zakupoholizm: destrukcyjny sposób na radzenie sobie ze stresem

Każdy z nas musi czasem coś kupić. Oczywiście jednak można ten proces przegiąć do tego stopnia, że zaczynamy kupować niepotrzebne nam rzeczy, tylko dlatego, że sam fakt zakupu daje nam formę ulgi.

Może się wydawać to bez sensu, ale zastanów się ile razy kupiłeś coś, co ci tak naprawdę wcale nie było potrzebne. Ile razy poszedłeś do sklepu, bo akurat miałeś zły dzień w pracy i chciałeś odreagować.

Alternatywnie może miałeś dobry dzień w pracy i dostałeś podwyżkę i postanowiłeś to uczcić kupując masę rzeczy. Kto wie może jako dziecko rodzice kupowali ci prezenty w formie nagrody za dobre zachowanie. Teraz ty czujesz, że powinieneś sam siebie nagrodzić. Oczywiście im większe wyzwanie, tym droższa musi być ta nagroda.

W taki sposób twoje pieniądze mogą ginąć z twojego konta. Nie mówię tutaj o oszczędzaniu i zastanawianiu się czy powinieneś wydawać pieniądze na rozrywki takie jak kino, czy restauracje.

Tutaj mówię o wydawaniu pieniędzy bez głębszego celu, nawet tego rozrywkowego. Z tego powodu, nieważne ile byś zarabiał, jesteś w stanie bez problemu wyczyścić swoje konto z wypłaty.

Warto kontrolować swoje wydatki. Formy nagradzania siebie wykonywać w inny sposób, niepieniężny. Wybrać inną formę odreagowania stresu niż pójście do sklepu.

Posiadanie dużej ilości przedmiotów

Co więcej, posiadanie dużej ilości przedmiotów też jest stresujące. Każdy przedmiot, który kupiłeś wymaga twojej uwagi i miejsca w twoim mieszkaniu. Nie pisałbym o tym, gdyby mnie to też nie spotkało. Przez większość czasu żyłem  w swoim pokoju pełnym papierowych pudełek. Rzeczywiście czułem radość zakupu przedmiotów, których nie mogłem kupić jako dziecko. Jednakże wszystkie przedmioty pokazały mi, że nie jestem w stanie nimi zarządzać, w moich 4 ścianach.

To są paradoksy. Może kiedyś kupiłeś luksusowe meble by pokazać swoim kumplom, że masz dużo pieniędzy i wysoki status. Niestety meble są takie duże, że właściwe nikt  do tego pokoju nie chce wchodzić, w tym także ty. Zamiast więc tworzyć miłe miejsce pracy w swoim pokoju, tworzysz chaos i burdel.

Posiadanie przedmiotów generuje ciężar. Dlatego dwa razy się zastanów czy potrzebujesz kolekcję twoich ulubionych filmów i seriali. Zastanów się czy potrzebna jest ci ta książka, czy może wystarczy ci forma elektroniczna. Zastanów się czy chcesz spełniać swoje dziecinne marzenia kupując coś.

Automat

Owoce moich zakupów w roku 2015 roku. Przynajmniej z tekturowych pudełek przeszedłem na plastikowe

To trochę smutne, ale biorąc pod uwagę ile obecnie mieszkania kosztują, to im mniej przedmiotów posiadasz, tym lepiej. Mając mniej rzeczy zaoszczędzisz pieniądze. Co więcej, ponieważ nie będziesz miał całej kupy przedmiotów, być może nie będziesz musiał kupować kolejnych mebli by trzymać te przedmioty.

Uświadomiłem sobie to dopiero, gdy kupiłem całkiem sporą kolekcję starych konsol i gier. Byłem szczęśliwy, ale musiałem poświęcić sporo czasu i dodatkowych pieniędzy by te wszystkie przedmioty ładnie ułożyć.

Co więcej, swoją kolekcję mang i książek wyniosłem do domu, gdyż wiem, że i tak nie będę ich czytał codziennie.

Doszedłem do wniosku, że w sumie mógłby się obejść bez tych przedmiotów. To co jest mi potrzebne do życia to laptop, telefon, słuchawki, jedna para butów, 2 pary spodni oraz 9 koszul i trochę bielizny.

Ze względów na sentyment jednak chciałbym je zatrzymać. Ciężko się pozbywać przedmiotów, które już masz.

Pamiętaj jednak, że nie musisz żyć w labiryncie swoich przedmiotów, które zamiast ciebie cieszyć będą cię przygniatać. Dlatego, zanim coś kupisz zastanów się dwa razy. Nawet jeśli masz marzenia aby coś posiadać.

Ja nie żyłem w bogatej rodzinie, wiec byłem bardzo szczęśliwy, że w końcu mogłem kupić sobie to wszystko, aż do momentu przytłoczenia. Uczę się na własnych błędach.

Długi : zwłaszcza te złe długi

Osobiście unikam pożyczek i kredytów jak ognia. Nie mam długów i nie zamierzam ich mieć. Zapewne się zastanawiasz, dlaczego właściwie o tym mówię. Przecież programiści dużo zarabiają, więc jak mogą popaść w długi i kredyty.

Zaraz ci powiem co mają wspólnego programiści, prawnicy i lekarze.

Otóż łatwo popaść w pułapkę swojego zawodu. Myślisz sobie przecież mój zawód zawsze da mi pracę i pieniądze, więc czym ja właściwie ryzykuję biorąc kredyt, czy pożyczkę. No cóż, stajesz się więźniem bankowym.

Poza tym niemożliwe jest inwestowanie i generowanie nowych pieniędzy, gdy jesteś zadłużony. Będąc zadłużonym płacisz więcej za wszystkie usługi i produkty, niż one faktycznie kosztują. Im dłużej spłacasz swój kredyty, tym więcej tracisz.

Powiedzmy, że kupiłeś super luksusowy samochód za 100 000 zł na kredyt w wysokości 7% plus prowizja. Powiedzmy, że spłaciłeś ten samochód po sześciu latach. Przez te sześć lat zapłacisz  24 594 zł dodatkowo za 100 000 zł, które pożyczyłeś. Cały samochód więc kosztował cię 124 594 zł.

Kredyt

Może się wydawać, że to nie jest duża suma wszystko to jednak się mnoży z czasem. Zwłaszcza jeśli masz różne formy długów, które potrafią być sumowane przez banki na twoją niekorzyść.

Im więcej długów będziesz więc trzymał tym większy ciężar na siebie będziesz brał. Twój zawód programisty może ci w tym nie pomóc za bardzo.

Istnieją też inne pułapki związane z długami. Wiele osób oszczędza pieniądze mając długi tymczasem wydaje się być oczywiste, że powinieneś spłacić dług jak najszybciej i na razie nie bawić się w oszczędzanie pieniędzy na czarną godzinę, bo ona właśnie już jest.

Nie jestem specjalistą finansowym, ale wiem, że kolejność spłacana długów też jest ważna więc wyposaż się odpowiednią wiedzę, jeśli już masz taki problem.

Problem długów pokazuje, że często robimy rzeczy na odwrót. Zamiast oszczędzać pieniądze na samochód latami, wolimy kupić go tu i teraz zobowiązując się, że zapłacimy za niego więcej w jakimś punkcie w czasie.

Jeśli więc planujesz specjalny duży zakup stwórz osobne konto i oszczędzaj pieniądze na ten cel.

Nie każdy kredy jest zły oczywiście. Kupując mieszkanie tu i teraz oszczędzasz pieniądze, które i tak byś wydał na wynajmowanie czyjegoś domu lub pokoju.

Mimo to jednak unikać pożyczek studenckich. Studia informatyczne i tak ci są średnio potrzebne i równie dobrze może studiować gdzieś taniej i niestacjonarnie. Nie każda inwestycja pieniężna ma sens.

Mając to w głowie powinieneś uniknąć pewnych pieniężnych pułapek.