NTSF FAT32Dzisiaj musiałem zmienić systemy plików na swoich dyskach przenośnych ,a ma ich aż trzy. .

Dyski przenośne

W sumie wszystkie trzy dyski USB potrafią przechować 1300 GB danych ,ale jak mój kolega zauważył wszystkie dyski mają format plików FAT32. Pliki w tym formacie wolno się zapisują i – co gorsza – pliki powyżej 4 GB nie mogą być zapisane. Jest to kłopotliwe, ponieważ np. obrazy dysków w maszynach wirtualnych czy nawet obrazy płyt blue-ray są na pewno większe niż 4GB.  Żyjemy w 2011 roku i system FAT32 przestały być użyteczne wraz z końcem systemu Windows 98/ME.  

Oczywiście byłem tego świadom ,ale do tej pory byłem przekonany ,że żeby zmienić format plików trzeba sformatować dysk. A ja niestety nie posiadam takie zapasowej przestrzeni by taką operacje wykonać.
Byłe jednak w błędzie, ponieważ istnieją sposoby na zmianę systemów plików bez konieczności formatowania i jest to dość szybka czynność.

Można zrobić to na dwa sposoby.

Sposób konsolowy

W systemie Windows istnieje wbudowany program do konwersji formatu pliku convert.exe . Ponieważ system plików FAT32 odchodzi w nie pamięć taka funkcjonalność w systemie jest warunkiem koniecznym.
W systemie XP,Windows Vista i Windows 7 wygląda to tak:

  • Start –> Uruchom
  • Wpisz “cmd” i wciśnij “Ok” aby uruchomić okno konsoli.
  • Przykładowo, jeśli chcesz skonwertować dysk “H” wpis polecenie "convert h: /fs:ntfs

Sposób łatwy w użytku

Jeśli nie chcesz skorzystać z konsoli i przy okazji mieć do dyspozycji inne funkcjonalności warto ściągnąć program EASEUS Partition Master 8.0.1 Home Edition. Program jest darmowy jego lepsze wersje już nie ,ale jego funkcjonalność w wersji Home jest wystarczająca dla domowego użytkownika.

NA NTFS

Aby skonwertować system plików wystarczy wybrać z menu opcję “Convert To NTFS” po czym wcisnąć fajkę  ,aby wykonać wszystkie operacje, które wybraliśmy dla danego dysku.