WinShell

Witam w kolejnym odcinku z cyklu “poszukiwanie doskonałego edytora” LaTexa. Mój losowy wybór padł tym razem na pogram WinShell. Porównam go też z TeXworks. W każdym edytorze znajduje się inny zakres znaczników.

 

Co oznacza ,że pisząc aplikacje w jednym edytorze wcale nie znaczy ,że możesz otworzyć plik w drugim. W zasadzie to nie nie wiem, dlaczego schematy z TeXworks nie działają w WinShell ?

Nie będę w to wnikał. O dziwo w internecie też nie nie znalazłem odpowiedział na moje pytanie. WinShell to dobry program. Chociaż akurat WinShell okazał się tym programem X, który zniechęcił mnie do skorzystania z LaTex-a w czasie pisania pracy inżynierskiej, ale wtedy nie miałem czasu i nie rozumiałem jego komunikatów.

Teraz gdy mogę na spokojnie go ocenić mam o nim lepsze zdanie.

WinShell

Instalacja jest standardowa więc nie mam tutaj nic do powiedzenia. Program został wydany w kilku językach, w tym również w polskim. Link do pobrania: http://www.winshell.org/modules/ws_download/ Po instalacji przy pierwszym uruchomieniu możemy wybrać język. W wypadku złego wyboru można tę opcję zmienić.

WinShell _01 Program WinShell wygląda tak:

WinShell _06

Do poprawnego działania programu do naszych celów trzeba ustawić parę opcji. Pierwszą z rzeczą, którą trzeba ustawić to kodowanie znaków i skrypt, bo w przeciwnym wypadku polskie znaki będą miały dziwne nieczytelne symbole. Zaznaczyłem te opcje na żółto.

WinShell _02

Pozostał jeszcze słownik. Słownik, który pobrałem dla poprzedniego programu nie działa poprawnie. Chodzi o kodowanie UTF-8. Pobrałem więc inny słownik, który jest zgodnym z tym kodowaniem. Oto strona, z której pobrałem polski słownik http://www.sjp.pl/slownik/ort/

Pobrane pliki trzeba umieścić w folderze “Dictionaries” domyślna ścieżka do programu to c:\Program Files\WinShell\Dictionaries. Po dodaniu słownika pozostaje tylko go ustawić.

WinShell _04

Aby sprawdzić czy program działa poprawnie musiałem napisać niewielką składnie kodu. WinShell nie ma wbudowanych przykładów ,a przykłady z TeXworks nie działają. Ten fragment kodu sprawdza polskie znaki, jak i działanie polskiego słownika.

\documentclass[12pt,a4paper]{article}

\usepackage{polski}

\usepackage[utf8]{inputenc}

\title{Test LaTexa}

\author{Cezary Walenciuk}

\begin{document}

śćżźńóćęą

Test słownika.

\large muże ide na kawe dzis wieczorem.

\end{document}

Do skompilowania kodu na plik PDF wystarczy kliknąć na przycisk imageWyświetli się podgląd pliku PDF, który został utworzony w tym samym miejscu, co plik TEX.

PDF

Podobnie jak poprzedni program TexWorks, WinShell nie oferuje podpowiadacza składnika języka. Posiada on jednak kilka miłych opcji. Przykładowo łatwy dostęp do specjalnych znaków.

Łatwe dodanie znaków specjalnych

Są też odnośniki do ilustracji, spisu treści, tabel i bibliografii, mimo iż nawet mój dokument ich nie posiada.

WinShell _05

To jest program, który był mi polecony przez mojego promotora, więc nie może być zły. Jak na razie dzięki dodatkowym opcjom oceniam WinShell wyżej niż TeXworks, ale poszukiwanie dobrego edytora LaTex nie kończy się tutaj.