Scan CV

CV jest wyjątkowo ubogim źródłem informacji o Tobie. Na ich podstawie pracodawca może dojść tylko do mglistych  wniosków na temat Twoich umiejętności.

Zdarza się jednak, że ogłoszenie tak stawia kandydata w negatywnym  świetle, że nie ma żadnych wątpliwości, co do jego przydatności w miejscu pracy.

Zwłaszcza jeśli w Twoim CV są wymienione zdolności programistyczne pokroju Photoshop, Word, Excel.

Być może wcześniej pracowałeś w innej branży i z automatu wysyłasz swoje CV na stanowisko IT. W Twoim CV jednak nie ma żadnych informacji o znajomości języków programowania  i oferta od Ciebie idzie do kosza.

Ocena kandydata na podstawie aplikacji jest trudna. A dokument zwany CV decyduje o tym, czy zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Czego więc pracodawca szuka w twoim CV ?

Jakie są kryteria porządkowania zgłoszeń

Pracodawcy szukają wskazówek świadczących o zamiłowaniu kandydata do komputera. Oto lista wskazówek.

  • Osiągniecia pozazawodowe. Udział w Imagine Cup. Prowadzenie własnego projektu. Bycie aktywnym członkiem projektu open source.
  • Zbiór technologii wymienionych  odbiega od zbioru technologii użytych w pracy. Zależy też od obecnych trendów. Obecnie podanie w swoim CV języka Objective-C jako nie języka głównego może o tobie dużo mówić na plus.
  • Doświadczenie w posługiwaniu się komputerem od najmłodszych lat.

Kandydat stworzony do tego stanowiska

Pracodawca także szuka wskazówek informujących go o tym, czy Ty będziesz chciał dla niego pracować. W CV muszą być jakieś logiczne argumenty pokazujące, że kandydat jest wyjątkowy i stworzony do tej właśnie pracy.

Jeśli CV zostało stworzone specjalnie pod dane ogłoszenie [lista umiejętności] na pewno ucieszy to naszego pracodawcę, ale uwaga nie można kłamać. Możemy zmienić treść CV w tym kierunku, ale bez stosowania oszustw.

Forma samego dokumentu CV

Chaotyczna aplikacja, zawierająca błędy językowe w dziwnym układzie - długo nie pożyje w rękach osoby filtrującej CV. Zupełnie jak to zdanie.

Możesz być dyslektykiem, ale ja mimo tego prowadzę tego bloga. To niestety   jest  kiepskie wytłumaczenie. Napisanie CV po polsku nie jest trudne. Gorzej z wersją angielską, ale są od tego pewne serwisy tłumaczące dokumenty za 30 zł.

Forma takiego CV będzie mówić pracodawcy, że jesteś osobą leniwą i niezorganizowaną.

Bystrość na papierze widzę

Pracodawca może szukać pewnych wskazówek określających Twoją inteligencję.

  • Przebyte studia.
  • Przebyte kursy.
  • Uczestnictwo w konkursach programistycznych i nie programistycznych.

Zostałeś wybrany wcześniej przez znaną firmę lub organizację

Twoje CV może automatycznie przechodzić dalej jeśli wcześniej przeszedłeś pomyślnie inny proces rekrutacji.

Nie mówimy tutaj o firmach, ale także o innych instytucjach, organizacjach (np. wojsko polskie).

Programowanie asemblerze dla samej trudności i wyzwania

Istnieją programiści, którzy są zafascynowani daną technologią lub rozwiązaniem, bo są trudne.

Dobrze też wyglądają kandydaci, którzy walczyli z oprogramowaniem legacy, napisanym w jakiś języku w latach 90.

Praca asemblerze i implementowanie sterownika nie jest czymś, co potrafi każdy. Budzi to na pewno większy zachwyt niż np. znajomość Javy lub PHP, przy próbie uzyskania stanowiska programisty .NET.

Ten czynnik trudno spełnić. Ja sam go nie spełniam.

Może to być czynnik decydujący przy zatrudnianiu.

Odmienne doświadczenia zawodowe, społeczne i kulturowe od obecnych członków zespołu

Pracodawcy szukają ludzi z doświadczeniem odmiennym od obecnego zespołu. Nie jest to zasadą, ale jeśli w zespole jest Kowalski, to pracodawcy raczej nie jest potrzebny drugi Kowalski, tylko ktoś kto wypełni lukę w zespole. A taka luka na pewno istnieje.

Nowy pracownik może wprowadzić świeże spojrzenie na istniejące problemy.

W ten sposób, zespół jako całość pozbędzie się szablonowego myślenia.

Podsumowanie

Jeśli Twoje CV zawiera te wskazówki, jest prawdomówne, autentyczne i szczere, to myślę, że nie masz się czego obawiać na rynku pracy - jako programista.