Targi Pracy23 listopada 2013 roku zostałem poproszony o poprowadzenie prezentacji na tragach kariera programisty.

Na samych targach było dużo atrakcji i polecam na przychodzenie na takie targi, gdyż są one za darmo i nie koncentrują się na jednej miejscowości.

Następne targi w Warszawie mają się odbyć 8 lutego 2014 roku i kto może nawet przyjdę ponownie.

Fanpage - https://www.facebook.com/KarieraProgramisty

Nie byłem na wszystkich prezentacjach dlatego omówię 4 prezentacje, które były na tyle ciekawe, że pamiętam ich treść do dzisiaj. A to o czymś już świadczy.

Drukarka 3D

Drukowanie 3D jak to działa i po co to komu.

Zdaje się, że człowiek, dopóki tego nie zobaczy to nie uwierzy. Drukarki 3D mogą mieć szereg zastosowań od cukierki do skomplikowanych obiektów potrzebne do celów medycznych.

Drukarka 3D Głowa

Firma MonkeyFab oferuje oprogramowanie do drukarek za darmo w ramach OpenSource. W teorii wystarczyłoby b zakupić taka drukarkę i można by było ją oprogramować do własnych celów.

Drukarka 3D Drukuje

W jakich czasach my żyjemy.

Create your own career – sposób na karierę w IT

Druga ciekawa prezentacja była o tym, jak poprawnie zbudować CV.

Jak pisać swoje CV

Na swój sposób powstał pewien słuszny konflikt opinii. Zgodnie z tą prezentacją w CV powinniśmy umieszczać aktualne kursy i szkolenia. Wszystko co było 5 lat temu powinno pójść do kosza, aby zaoszczędzić strony w CV.

Z drugiej strony jako osoba chcielibyśmy wykazać w tym dokumencie swój rozwój – swoją ścieżkę. Jednym słowem CV jako papierowy dokument nigdy nie pokaże człowieka w całości. Osoby czytające nasze CV zwłaszcza w pracuj.pl oczekują od nas aktualnych informacji które mają sens w kontekście danej pracy. Co ma sens logiczny, ale jest trochę problematyczne jakby się zastanowić.

CV

Kolejna sprawa związana z językami obcymi. Jako programista wiele razy miałem pytanie przez telefon na temat mojej znajomości mojego języka obcego. Zazwyczaj osoby pytające wymuszają odpowiedź na to pytanie na “poziomie komunikatywnym”, bo taki poziom zawsze jest wymagany, a kandydaci zawsze są potrzebni.

Z punktu widzenia osoby rekrutującej tworzy to później problem, bo jak się okazuję “poziom komunikatywny” jest różnie rozumiany przez wszystkich.

Dawno swojego CV nie odkurzałem i ostatnio doszedłem do wniosku, że być może za dwa lata i tak mi nie będzie ono potrzebne.

Krótko o tym, dlaczego programiści rlz

Jerzy Zientkowski jest właścicielem firmy “SpeakerSlair”. Jest Trenerem, coach-em, szkoleniowiec i mówca publiczny.

Widać, że reprezentuje on poziom europejski, jeśli chodzi o sztukę prezentacji. Bym tak nie słodzi w opisie, gdyby po 45-minutowym wystąpieniu tego sam by nie stwierdził.   W sumie to jak sobie przypominam to on zaznaczył problem z nieaktualnymi kursami w CV na poprzedniej prezentacji osoby z pracuj.pl.

Myślę, że wystarczy zobaczyć  jego prezentację na konferencji TED by się przekonać jak dobrym jest mówcą. Na żywo jest jeszcze lepszy.

Po prezentacji dał mi parę pomocnych porad o tym, jak prezentować.

Sam kiedyś był programistą i w pewnym momencie stwierdził, że jest słaby w komunikacji wiec postanowił podszkolić się w tej dziedzinie. Potem zauważył, że prezentując może zarobić swoje miesięczne pieniądze w kilka godziny co mówi dużo biorąc pod uwagę, że programistom dużo się płaci.

Google Glass Developer Preview

Łukasz Anwajler na swojej prezentacji pokazał specyfikację i działanie “Google Glass”. Niestety nie działają one jeszcze jak okulary z "Dragon Ball Z" które mierzą siłę ciosu.

Google Glass Preview

Potencjał do Agument Reality jest, ale z tego, co zrozumiałem okulary nadają się do wyświetlania prostych informacji jak “która jest godzina” bądź “masz 3  nieprzeczytane sms”.

Bardzo dobra prezentacja.

Jerzy Zientkowski – po konferencji

Biorąc pod uwagę, że jeszcze mam w sobie marzenie o zastaniu dobrym speakrem postanowiłem zostać wraz z 20 innymi osobami, które wpadło na ten sam pomysł aby jeszcze raz posłuchać Jerzego Zientkowskiego.

Wcale bym się zdziwił, gdyby jego porady trenerskie kosztowały góra 1000zł więc myślę, że warto było zostać. Zwłaszcza że jest to najmilsze wspomnienie z tej konferencji.