Tech SPAM Początkujący programiści ,zawsze się zastanawiają, która technologia jest najlepsza. Ma to logiczny sens w końcu każdy chce uczyć się “zwycięskiej” technologii. Jednak ile tematów w forach internetowych na całym świecie  brzmiało “Chcę programować ,ale wiem w czym”. Nic dziwnego ,że ludzie już mają tego serdecznie dosyć.

Muszę przyznać ,że jest to irytujące z innej strony .W czasie deklaracji nauki  danego języka programowania bądź platformy na pewno któryś z twoim znajomych powie ,że technologia X jest lepsza i to jej powinieneś się uczyć.  Oto mój własny przykład z życia. Zadeklarowałem na facebook-u ,że będę się uczył Javy na Androida było to kłamstwo ,ale chciałem coś sprawdzić.

facebook

No i co teraz. Początkujący programista zaraz miałby wątpliwości i sprawdził tę technologię Flex.
Przy okazji nie jestem taki pewny czy we Flexie można pisać aplikacje na wszystkie platformy mobilne Uśmiech

Jest to irytujące nieprawdaż, w końcu w najgorszym wypadku ktoś może miesiącami zastanawiać się czego powinien się uczyć. Paradoksalnie nie ucząc się niczego co jest najgorszą rzeczą.

Wystrzegaj się tego. Nie ma nic gorszego niż programista, który wątpi w swoją pracę i swoje umiejętności. Tak do tego właśnie, tak naprawdę dąży ta dyskusja. Jako programista powinieneś się interesować co się dzieje w twojej ulubionej platformie ,ale powinieneś też szanować inne rozwiązania.  W ten sposób nigdy nie wkręcisz się w bezsensowne kłótnie.

Gdy rozpoczynałem swoją przygodę z programowaniem rozpoczynałem ją z platformą ASP.NET. Smutne, ale prawdziwe większość osób dla zasady chciało mi udowodnić ,że PHP jest lepsze. Boże, jakie to było denerwujące ,co więcej wkręciłem się w to i wyszukiwałem w Goglach właśnie te porównywania. Moja pierwsza prezentacja, która dotyczyła  ASP.NET zawierała w sobie 15 minutowe objaśnienie dlaczego on jest lepszy od PHP. Na co to było. Na pewno nie zwiększało to mojego zapału pracy.

Może nie miałem szczęścia do kolegów na studiach inżynierskich. Innym razem inny kolega chciał mnie przekonać ,że Oracle jest wszędzie i jest to jedyna słuszna baza danych. Najlepsze było jednak to ,że nie miał żadnych argumentów poza jakimiś statystkami X. Problem polegał na tym ,że nawet jeśli miał rację (tutaj jest spora szansa) mało mnie to obchodziło.

Przypominało mi się też  ,że przez większość nauki C# większość tych osób, które niby wszystko wiedziały twierdziło ,że produkty Microsoft nie są używane, bo nie są one OpenSource. Jest to prawda w końcu małe firmy piszą strony w technologiach darmowych ,ale wcale nie znaczy ,że w Polsce nie ma dużych firm. Sam mogłem się o tym przekonać całkiem niedawno i kolejne głupie gadanie może pójść do kosza.

Na studiach oczywiście miałem jednego kolegę programistę, który  też programował pod platformę .NET. Muszę przyznać ,że ostatnio jak z nim rozmawiałem to naprawdę mnie rozwalił swoim całym wywodem dlaczego platforma .NET jest dobra. Nie będę kłamał miejscami wiedziałem ,że pewne jego teorię są naciągane ,ale co może mówić programista, który wyjechał poza swoje rodzinne miasto i pracuje w dużej firmie X.

Jeśli chodzi o mnie jestem świadomy pewnych wad, czy faktu ,że dana technologia X z .NET jest, jaka jest ,ale jest to mój wybór. Wiedziałem w co wchodzę.

To normalne ,że ludzie wierzą i mają określone przekonania, który programista programuje, w której platformie nie lubi.

W teorii każdy może mieć swój świat i każdy może wierzyć w co chcę pod warunkiem ,że nie rani to innych ludzi. Dla śmiechu z tego właśnie prawa życia ludzie wymyślili religie w "Niewidzialnego różowego jednorożca". Parodia tej wiary polega na tym ,że skąd możesz wiedzieć ,że jednorożec jest różowy skoro jest niewidzialny. Jednak nikt w teorii nie może powiedzieć ,że się mylisz. Jest to przykład dowodu diabła.To ,że nie możesz udowodnić ,że czegoś nie ma nie sprawia automatycznie ,że tak jest. Potrzebujesz też dowodu na jego nie egzystencje.

Wracając jednak do tematu głównego ,a nie wywodu o religii.

Wszystko byłoby proste prawda. Ja programuje w tym ,a ty w tym, ale to nie powód bym cię nienawidził to po prostu głupie. Nie ma prawdy absolutnej wiec po co zaprzątać sobie głowę czymkolwiek. Jesteśmy ludźmi ,a nie sloganami reklamowymi.

Niestety wojna, która technologa jest lepsza nie kończy się tutaj. Czy jest to przeglądarka internetowa, czy konsola do gier wojna zawsze trwa?

Dlaczego? Z punktu widzenia firmy ma to sens ,ale nie z punktu widzenia człowieka.

Przykładem może być znowu Facebook. Postanowiłem śledzić wszystkie przeglądarki internetowe na facebook by się przekonać ,że mam rację.

Przykładowo przy wpisie przeglądarki FireFox, który miałby być pozytywny co chwila można było przeczytać komentarz w stylu ”Google Chrome is better”, “FireFox crashing :( changing to Google Chrome :)”

Te komentarze nie mając nic wspólnego z firefoxem ba nawet w żaden sposób się odnoszą do danego postu. Co gorsza, to nie są boty, to są ludzie, którzy są przekonani ,że w ten sposób spełniają swoją egzystencje.

Naprawdę to jest smutne. Przy premierze IE9 Windows dostał takie głupie komentarze ,że głowa mała. Zastanawiałem czy ten cały Facebook ma sens skoro 70% komentujących śledzi daną technologię by pisać ,że ona ssie.

Któregoś dnia mogłem napotkać na taki wpis użytkownika Windows.SPAM kłótnia która technologia jest lepsza

Jak widać nie tylko ja zauważyłem ten problem.

Firmy programistyczne organizują różne kursy,konferencje ,aby nadać ci pozytywny stan ,że jesteś potrzebny. Tylko czy aby na pewno chcesz być wkurzającym kolesiem. Nie ma niczego złego w byciu maniakiem danej technologi ,ale czy warto krzywdzić innych. No cóż, na to zjawisko poświęcę może kiedyś inny wpis. 

Ten wpis zrobił się odrobinę za długi więc czas na podsumowanie.

Nigdy nie wierz informacjom z Internetu teraz dezinformacja stała się jedną z najpotężniejszych broni. Mój przyjaciel, który prowadzi sklep muzyczny dobrze to podsumował. Kiedyś ludzie kupowali gitary, bo był dobre ,teraz wystarczy ,że jeden ******** wstawi gdzieś jedną gwiazdkę w jakimś serwisie i tej gitary już nikt nie kupi.

Nie słuchaj się innych, słucha się siebie. Każdy człowiek musi mieć jednak swoje zdanie i poznać swój świat i ten świat po swojemu poprzesz doświadczenie.

Broń boże nie śledź i nigdy nie szukaj tematów typu: PHP kontra ASP.NET czy Silverlight kontra FLASH kontra HTML5. Nawet nie wiesz ile osób przy takich porównaniach pisze bzdury. Jeśli już masz je czytać to podejdź do tego z dystansem.