SoundNarzędzie NR.20 Staram się używam najlepszych narzędzi do robienia webinarów. StreamYard w połączeniu z OBS daje radę, ale nawet tutaj można coś ulepszyć. Na swoich webinarach programistycznych lubię puszczać dźwięki z Gothica, Warcrafta 3, Windows 98, Diablo 2 oraz Heroes 3.

Pod koniec webinaru lubię także puścić na koniec fajną muzyczkę, która nie ma praw autorskich, żebym nie miał problemu.

Tutaj pojawia się prosty problem.

O ile używając TouchPortal jestem w stanie puszczać krótkie dźwięki pod danych klawiszy to oczywiście jakoś takie dźwięku jest beznadziejna. W końcu idzie on przez mój laptop do mojego mikrofonu.

Trzeba więc programu, który doda do kanału "mikrofonu" bezpośrednie odpowiednie dźwięki.

Taki program oczywiście istnieje i nazywa się SoundPad.

TouchPortal, jakie pluginy 

Jesteś pierwszy raz na moim blogu i pierwszy raz słyszysz o TouchPortal? TouchPortal to program, który pozwala twojemu tabletowi bądź telefonu zostać elastyczną klawiaturą, która potrafi zrobić wszystko co jej powiesz.

TouchPortal Klawisze

Robiąc webinary zauważyłem, że domyślne funkcje do puszczania muzyki robią na moim komputerze zbyt duże opóźnienie od naciśnięcia klawisza.

Normalna obsługa dzwięku z TouchPortal

Plugin SoundBox, który można pobrać tutaj rozwiązał problem z opóźnionym dźwiękiem.

Plugin SoundBox

Nie zmienia to jednak faktu, że te sample będą dobiegać z twojego głośnika i nie zostaną magiczne zmieszane z twoim mikrofonem.

Na pomoc przychodzi jeszcze inny plugin, który będzie się komunikował z programem SoundPad, aby to zrobić. Oto link do tego pluginu.

SoundPad plugin do TouchPortal

Dźwięki mogą być odtwarzane po globalnym indeksie lub po nazwie dźwięku. Zanim więc zainstalujesz program SoundPad warto zrobić porządek w nazwach pliku, które chcesz odtworzyć tak aby łatwo było Ci je znaleźć po ich nazwie.

SoundPad w użyciu

Zobaczmy jak wygląda sam program SoundPad.

SoundPad

Program SoundPad dzieli dźwięki na kategorie, ale przypadku użycia tego z Touch Portal to prawie się w ogóle nie sprawdza. 

W samym programie masz opcję nagrywania kanału "Mikrofonu" lub "Głośnika" do 5 minut lub twojego określonego czasu. 

Gdy odtwarzasz każdy dźwięk to możesz ustalić czy on powinien być zmiksowany tylko z "Mikrofonem" lub "Głośnikiem".

SoundPad Interfejs.Co oferuje

Bez programu Touch Portal program SoundPad oczekuje od Ciebie zdefiniowania skrótów klawiszowych, które uruchomią odpowiednie dźwięki.

Program SoundPad kosztuje z 24 zł (zależy jak Euro przeliczy się na złotówki), ale moim zdaniem jest on warty ceny. Dodatkowo polecam go kupić bezpośrednio na stronie producenta i nie bawić się nie łączyć tego programu ze swoim kontem Steam, chociaż w ten sposób można zaoszczędzić pieniądze.

Oto link do ich strony : https://leppsoft.com/soundpad/en/

Link do strony aplikacji w Steam : https://store.steampowered.com/app/629520/Soundpad/

Pamiętaj jednak, że zakup przez Steam sprawia, że program musi być uruchamiany wraz z klientem Steam, a ja wole oszczędzać zasoby swojego laptopa, gdy robię webinar.

To wszystko. Pozostaje Ci tylko szukać śmiesznych dźwięków. Ja, jeśli chodzi o śmieszne dźwięki z gier to ściągnąłem je z YouTube poprzez program Youtube-dl-GUI, który opisałem tutaj