Start Bloga

Od wielu lat chciałem stworzyć bloga. Nawet w tym celu, wieki temu uczyłem się PHP.

Teraz, 3 lata później moje marzenie może stać się rzeczywistością. 

 Blog a ASP.NET

Teraz, jednak gdy specjalizuję się w technologiach .NET jak ASP.NET. Pobawiłem się trochę silnikiem blogowym "BlogEngine.NET",który nawet mi się spodobał.  Głównie z faktu, że ma opcje przechowywania wszystkich danych w plikach XML, co ułatwia implementacje. Instalacja była łatwa dzięki  nowemu narzędziu  Microsoftu "WebMatrix". W sumie "WebMatrix" oferuje w większości łatwą instalację różnych silników i CMS-ów.

 

Okno wyboru instalacji narzędzi z WebMatrix-a

Niestety ta opcja została porzucona. Założenie bloga w technologii ASP.NET wymagałoby serwera IIS.

Szczerze, to ten fakt zawsze mnie denerwuje, ponieważ ASP.NET  wydaje się bardzo prosty, ale nie jest technologią, w której każdy za darmo może stworzyć sobie stronę. Akurat właśnie teraz minęły różne promocje związane z darmowymi serwerami IIS. Miałem nawet drastyczny pomysł, by przekonać moją byłą uczelnię do zaoferowanie mi miejsca na swoim serwerze.

Darmowe rozwiązania

Będę realistą, jeśli chodzi o darmowe blogi. Do wyboru jest WordPress i Blogger. Osobiście nie wiem co lepsze. Wybór padł na blogger z  losowego wyboru. Czas pokaże, czy będę z tej aplikacji zadowolony. Jeśli nie to pozostaje mi "WordPress".

Na razie sprawdzę, czy w Bloggerze da się umieścić aplikacje  Silverlight. Oto pierwsza próba dla tego silnika  i dla mnie.