PythonNie jestem programistą Pythona, ale kiedyś bawiłem się IronPython-em. Microsoft ostatnio otworzył się na inne technologię. Visual Studio może być obecnie używane do pisania aplikacji w node.js.

W chmurze Azure istnieją komponenty wspomagające środowiska PHP.

No i Python, który brew pozorom był pod okiem programistów Microsoftu od jakiegoś czasu.  W końcu mamy IronPythona, który pozwala na odwoływanie się .NET bibliotek jak WPF przy użyciu Pythona.

Kiedyś w przeszłości bawiłem się i byłem zafascynowany jak dynamicznie mogę dodać kontrolki do okna WPF. IronPython nie jest martwy i jest wciąż rozwijany.

Jeśli interesujesz się Pythonem bardziej niż ja i przy okazji masz zainstalowane Visual Studio z jakiegoś powodu polecam zainstalowanie Python Tools for Visual Studio.

Nie jest to jakaś nakładka dla dzieci i smarkaczy, ale poważny dodatek, który zamienia Visual Studio w edytor do Pythona, który ma ręce i nogi.

Dodatek ten jest darmowy. Działa on oczywiście nie tylko z IronPython-em, ale także ze standardowym Pythonem i CPython-em (C++).

Instalacja jest prosta.

Python Evarioments_02

W menu główny “Tools –> Python Tools” możesz ustalić środowiska Pythona i interaktywne okno konsolowe.

Python Evarioments_01

Jeśli nie masz żadnych środowisk Visual Studio przekieruje ciebie na stronę Codeplex, która omówi środowiska Pythona, które warto zainstalować.

Python Evarioments

Jeśli masz zainstalowanego Pythona, ale Visual Studio go nie widzi możesz dodać środowisko ręcznie w oknie opcji.

Python Evarioments_03

Jednak klasyczna instalacja środowisk powinna wystarczyć do wykrycia. Każde środowisko ma swoją bazę Intellisense, która się aktualizuje, jeśli pojawi się nowa wersja.

Python Evarioments_08

Ilość okien interaktywnych także wzrosła.

Python Evarioments_09

Pojawiły się także projekty związane Pythonem jak “Django” oraz z IronPythonem jak WPF.

Python Evarioments_10

W oknie opcji projektu mogę wybrać tryb uruchamiana.

Python Evarioments_11

Intellisense  jest niesamowity. Jeśli kiedyś będę musiał nauczyć się nauczyć Pythona to wiem gdzie zacząć. Typ “decimal” przedstawiony poniżej ma bardzo obszerny opis użycia, jak i swoich wad. Trochę mnie to rozśmieszyło.

image

Intellisense rozpoznaje typ zmiennej i wyświetla metody i atrybuty tego typu. Jeśli zmienna może mieć wiele typów intellisence wyświetli wszystkie metody i atrybuty możliwe do osiągnięcia przez te typy. Aby uzyskać dostęp  do członów zaczynający się od “__“ trzeba najpierw uzupełnić tekst tym symbolem.

gif

Visual Studio oferuje także możliwość debugowania kodu, który jest zbliżony z doświadczeniem używania debuggera w innych językach programowania. Nawet “Immediate Window” działa. Przykładowo nadpisałem zmienną “x” w trakcie wywoływania metody.

image

Jeśli kiedyś będzie mi się chciało napisać interpreter tekstu używając Pythona to wiem gdzie zacząć.