PythonNie jestem programistą Pythona, ale kiedyś bawiłem się IronPython-em. Microsoft ostatnio otworzył się na inne technologię. Visual Studio może być obecnie używane do pisania aplikacji w node.js.

W chmurze Azure istnieją komponenty wspomagające środowiska PHP.

No i Python, który brew pozorom był pod okiem programistów Microsoftu od jakiegoś czasu.  W końcu mamy IronPythona, który pozwala na odwoływanie się .NET bibliotek jak WPF przy użyciu Pythona.

Kiedyś w przeszłości bawiłem się i byłem zafascynowany jak dynamicznie mogę dodać kontrolki do okna WPF. IronPython nie jest martwy i jest wciąż rozwijany.

Jeśli interesujesz się Pythonem bardziej niż ja i przy okazji masz zainstalowane Visual Studio z jakiegoś powodu polecam zainstalowanie Python Tools for Visual Studio.

Nie jest to jakaś nakładka dla dzieci i smarkaczy, ale poważny dodatek, który zamienia Visual Studio w edytor do Pythona, który ma ręce i nogi.

Dodatek ten jest darmowy. Działa on oczywiście nie tylko z IronPython-em, ale także ze standardowym Python-em i CPython-em (C++).

Instalacja jest prosta.

Python Evarioments_02

W menu główny “Tools –> Python Tools” możesz ustalić środowiska Pythona i interaktywne okno konsolowe.

Python Evarioments_01

Jeśli nie masz żadnych środowisk Visual Studio przekieruje ciebie na stronę Codeplex, która omówi środowiska Python-a które warto zainstalować.

Python Evarioments

Jeśli masz zainstalowanego Pythona, ale Visual Studio go nie widzi możesz dodać środowisko ręcznie w oknie opcji.

Python Evarioments_03

Jednak klasyczna instalacja środowisk powinna wystarczyć do wykrycia. Każde środowisko ma swoją bazę Intellisense, która się aktualizuje jeśli pojawi się nowa wersja.

Python Evarioments_08

Ilość okien interaktywnych także wzrosła.

Python Evarioments_09

Pojawiły się także projekty związane Pythone jak “Django” oraz z IronPythonem jak WPF.

Python Evarioments_10

W oknie opcji projektu mogę wybrać tryb uruchamiana.

Python Evarioments_11

Intellisense  jest niesamowity. Jeśli kiedyś będę musiał nauczyć się nauczyć Pythona to wiem gdzie zacząć. Typ “decimal” przedstawiony poniżej ma bardzo obszerny opis użycia jak i swoich wad. Trochę mnie to rozśmieszyło.

image

Intellisense rozpoznaje typ zmiennej i wyświetla metody i atrybuty tego typu. Jeśli zmienna może mieć wiele typów intellisence wyświetli wszystkie metody i atrybuty możliwe do osiągnięcia przez te typy. Aby uzyskać dostęp  do członów zaczynający się od “__“ trzeba najpierw uzupełnić tekst tym symbolem.

gif

Visual Studio oferuje także możliwość debugowania kodu, który jest zbliżony z doświadczeniem używania debugera w innych językach programowania. Nawet “Immediate Window” działa. Przykładowo nadpisałem zmienną “x” w trakcie wywoływania metody.

image

Jeśli kiedyś będzie mi się chciało napisać interpreter tekstu używając Pythona to wiem gdzie zacząć.