2020 Jeśli chodzi o podsumowania bloga to ostatnie robiłem w styczniu 2016 roku. Dużo się od tego czasu się zmieniło.

W roku 2020 wróciłem do swojej strony internetowej. Miałem dwuletnią przerwę w tworzeniu wpisu na bloga. Nie ma co ukrywać, ale czasem w życiu są ważniejsze rzeczy.

Statystki Google Analytics pokazują brutalna prawdę faktu, że większość wpisów na tym blogu się zestarzała. Chociaż Kurs C# nadal się trzyma. Ktoś mógłby powiedzieć, że ten blog programistyczny tonie. Tak mogłoby być, gdyby coś z tym nie zrobił.

Do strony wprowadziłem wiele zmian. Oto one:

W roku 2020 zrobiłem migrację bloga z ASP.NET MVC do ASP.NET CORE 3.2. Strona dzięki temu dostała ciekawy algorytm kompresji każdego zapytania HTTP.

Poprawiłem stronę główną, która przez wiele lat wyglądała tak:

Stara szata graficzna

Aż wstyd było się chwalić swoim blogiem, gdy moja młoda morda w tej szarości Ciebie witała.

Pomysł graficzny nie był zbyt dobry, a potem nie miałem czasu tego poprawić, aż do roku 2020? Jak wiesz każdy wpisy na blogu programistyczny mają swój dominujący kolor. Teraz ja te kolory wykorzystać na stronie głównej. Po długich analizach uznałem, że taki odcień fioletu jest najlepszym kolorem do podkreślania tej tęczy kolorów.

Dodatkowo kolor żółty jest kolorem, który wstępuje najmniej na blogu programistycznym.

Nowa strona główna Cezary Walenciuk

Zawsze też mi brakowało dobrego paska nawigacyjnego, który byłby spójny na wszystkich stronach i podstronach.

Pojawiły się także lepsze listy do wpisów z danego cyklu. Chciałem to zrobić od zawsze, a nigdy nie było na to czasu.

Lista wpisów z kursów

Ponownie ciesze się, że te kolory oraz ikonki metro udało mi się wykorzystać w sensowny sposób. Wiedzieć, że ten blog żyje dłużej niż filozofia Metro UI z Windows Phone.

Została także dodana lista wszystkich kursów i cykli. Z bloga usunąłem też nieintuicyjne meni, które pokazywało kategorie. Teraz kategorię są na dole pod każdym wpisem. 

Z bloga został usunięty pomocniczy dodatek "AddThis", który dodawał przyciski do Social Media. Zobaczyłem, że spamuje on skryptami śledzącymi i stwierdziłem, że w dzisiejszych  czasach i tak nie wiele osób ma nawyk publikowania wpisów na swoich kanałach social media.

Do bloga doszedł także newsletter. Chociaż jest to przyszłościowe narzędzie, bo na razie nie spełnia żadnej większej funkcji.

Blog o przemawianiu został, ale nie wiem czy posiadanie dwóch blogów na tej stronie było dobrym pomysłem. Jedyne co wiem to niektóre wpisy z bloga o przemawianiu całkiem dobrze sobie radzą więc, aż tak źle nie jest.

Do strony głównej doszła lista webinarów. Skoro robię webinary to fajnie by było mieć ich listę. O liście swoich prelekcji marzyłem od zawsze, ale nigdy bym nie przewidział, że będą to linki do prezentacji, które sam organizuje.

Lista webinarów

Stworzyłem program w WPF, aby łatwiej mi było dodawać kod do bloga. 

Zrobiłem też przegląd wpisów pod względem SEO i błędów ortograficznych. Na przykład tytuły pewnych wpisów były za długie i je skracałem. Pomogło mi w tym płatne narzędzie : https://neilpatel.com/seo-analyzer/

W roku 2020 dwa razy ten blog został uznany, za jeden z najlepszych blogów na temat programowania.

TOP 10 w blogach programistycznych

Zawsze coś, bo wiem, jaką mam konkurencję.

Co zrobię w przyszłości, jeśli chodzi o ten blog:

  • Dla szybkości może usunę Google Analytics i tak tych statystyk nie przeglądam i zastanawiam się czy mają one sens w dobie programów, które zacierają twoje ślady przeglądania internetu
  • Dalszy przegląd starych wpisów, ponieważ błędy językowe zawsze można znaleźć

To wszystko. Rok 2020 był bardzo owocny. O swoje strony trzeba dbać po inaczej odejdą one w zapomnienie. 

Do zobaczenia za 5 lat.