JQuery

Po miesięcznej pracy nad Androidem w Eclipsie wróciłem do Visual Studio i ASP.NET. Po kilku godzinach pracy stwierdziłem ,że chyba zapomniałem jak się programuje. Do rozwiązania miałem prosty problem ,a ja uznałem ,że do jego rozwiązania jest potrzebny “UpdatePanel”. O to moja historia.

Accent ColorsW końcu udało się mi zaktualizować swój telefon “LG”  do wersji 8.  Osobiście miałem już dosyć swojego telefonu, ponieważ nie ukrywajmy jest on przestarzały i z natury sam system jest zamknięty.Ten wpis zawiera tylko krótką notkę na temat styli kolorów w Windows Phone.Biorąc pod uwagę ,że sam używam tych kolorowych kwadracików na blogu ta zmiana jest także dla mnie istotna.

Config ClassW poprzedniej pracy zgodnie z zalecanym wzorcem tworzyliśmy klasę konfiguracyjną, której właściwości odpowiadały wartościom słownikowym  w pliku konfiguracyjnym.  Taka klasa rozwiązuje problem z magicznymi stringami i plikami konfiguracyjnymi. Wtedy  ja taką klasę  pisałem ręcznie co jest czystą głupotą ponieważ można napisać template T4 który zrobi to za nas.

PlaceHolder Całkiem nie dawno w pracy tworzyłem moduł dla strony, który był tylko prototypem prawdziwego rozwiązania. Moduł ten był dosyć złożonym sliderem.  Nie ma slidera bez grafiki więc musiałem go uzupełnić jakimiś bzdurnymi grafikami.Kilka tygodni później zdałem sobie sprawę ,że straciłem kilka minut życia nad tym małym problemem, ponieważ istnieje wiele serwisów, które oferują zastępczą grafikę.

T4 Ten artykuł demonstruje jak łatwo stworzyć prosty schemat T4, który wygeneruje kod w C# bez bawienia się w bardziej zaawansowane narzędzia jak DLS.

Jeśli nie wiesz co to jest T4 i jak tego użyć spokojnie ten wpis pokaże wszystko co musisz wiedzieć aby zacząć swoją przygodę.

Zen Coding Po wpisie o “Less CSS” otrzymałem sugestie ,że powinien zainteresować się “Zen Coding”. Dlaczego nie? Pisanie div-ów trwa odrobinę za długo ,a Zen Coding to ciekawy sposób, który przyspieszy ten  proces wielokrotnie.

Zen Coding może być użyte  z Visual Studio dzięki dodatkowi Web Essentials.

Source? Oto jeden ze sposobów na pozbycie się komunikatu “Source not found” w trakcie debugowania kodu w Androidzie. Jeżeli kodu nie ma to po co w ogóle chce mi go wyświetlić. Visual Studio w trakcie debugowanie nie spaceruje po klasach systemowych. Nic dziwnego ,że tak lubię MonoDroida. Problem można rozwiązać dodając kod źródłowy Androdia do projektu ,ale ja nie chce go oglądać wcale.

Less CSSKilka dni temu wyszła aktualizacja do ASP.NET i narzędzi WEB w Visual Studio 2012.

Zainteresowała mnie lista obsługiwanych składni językowych (CoffeScript, CSS Less), o których słyszałem, ale nie miałem jeszcze okazji ich sprawdzić. W pracy działam w końcu na Visual Studio 2010.

BroadCastPrace na projektem w Androidzie ruszają pełną parą, a ja jak widać zapomniałem już o podstawach. Nic nie  stoi jednak na przeszkodzie aby te podstawy sobie przypomnieć. Dzisiaj opowiem krótko o “BroadcastReceiver”  . W Androidzie "Broadcast Receivers" służą do odbioru  wiadomości wysłanych  z innych aplikacji, bądź z samego systemu. Komunikaty te są czasami nazywane zdarzeniami.

WCF AwaitPisząc ostatnio wpis o WCF zauważałem ,że Visual Studio 2012 domyślnie generuje klasy proxy dla usługi w stylu “Task”. Ten styl wymaga użycia słów kluczowych async i await. 

Pomyślałem, dlaczego nie zrobić o tym wpisu i przy okazji same siebie przyzwyczaić do nowej składni języka C# 5.0.

StronicowanieW poprzednim wpisie udowodniłem ,że nawet na moim obecnym super sprzęcie i systemie 64-bitowym nie jestem wstanie przesłać 2.000.000 rekordów w WCF za jednym zamachem. W tym wpisie pokaże jak za pomocą “stronicowania” (paginacji) można rzeczywiście przesłać ,aż tyle informacji.

Oto drugi wpis z cyklu “WCF Big Large Data”.

DriverNie korzystam na co dzień   z Androida i nie jestem jego szczególnym fanem. Prawdopodobnie wynika to z modelu programistycznego, który mnie irytuje.Niestety ,ale od czasu do czasu muszę coś na te urządzenie napisać.

Do testowania aplikacji otrzymałem jakieś nieokreślony chiński model telefonu więc mnie nie dziwi ,że Windows domyślnie wie co to jest ,ale nie może nic z tym zrobić dalej.

Try Sending Wczoraj kolega zrzucił mi wyzwanie. Spytał mnie czy kiedyś przez WCF wysłałem 600.000 rekordów. Oczywiście tego nie robiłem, ponieważ dlaczego usługa typu REST dla telefonu Android powinna przekazywać 600.000 rekordów.

Wyzwanie jest wyzwaniem. Udowodnię kto z nas jest lepszym programistą raz na zawsze.

ToxicPogląd NR.1

Uwaga celem tego wpisu jest przedstawienie pewnego problemu. Wpis celowo jest napisany toksycznie.  Nie traktuj tego wpisu poważnie i nie staraj się wiązać mnie z nim, ponieważ ten wpis jest przeciwieństwem tego co bym chciał naprawdę robić i reprezentować. Jest to także chyba jedyny wpis, który zawiera przekleństwa.

Piąteczek !!!! Jak zawsze w piątek wszyscy odżywają po tygodniu szkoły, która niewiele uczy. Co będziesz robił w wolny weekend? Co ty robisz w wolnych chwilach?. Niektórzy wolny czas wykorzystują na przeglądanie obrazków w Internecie lub imprezowanie z ludźmi, dla których studia nie są żadną wymówką.

WCF CirWczoraj mój najlepszy przyjaciel przedstawił mi problem związany referencją cykliczną i WCF.

Mój kolega wie ,że pisałem wcześniej aplikacje w WCF i spodziewał się ,że znam już odpowiedź na to pytanie. Oczywiście tak nie było ,ale ponieważ mam większe doświadczenie w tej technologii znalezienie odpowiedzi nie trwało długo.

ChromeKiedyś moją ulubioną przeglądarką był FireFox głównie ze względu na dodatki jak “AdBlock” i “ReadItLater”(Pocket).

Chrome jednak powoli podbija moje serce swoimi dodatki. Oto lista 6 ciekawych dodatków do przeglądarki Chrome, które ułatwią tobie czytanie Internetu.

PANIC notDzisiaj zaczyna się wielki powrót do Androida. Od ostatniego projektu przesiadłem się na Windows 8 i zauważyłem ,że mam pewien problem z uruchomieniem emulatora Androida.

Wpis jest krótki ponieważ rozwiązanie jest proste.

StudneckiPrawdopodobnie ostatni egzamin jaki będę pisał zbliża się do mnie wielkimi krokami. Zapewne by się tak nie przejmował gdyby nie fakt ,że powstała pewna głupia sytuacja, która trochę mnie zdołowała. A sam egzamin jest z “algorytmów genetyczny, sieci neuronowych, analiza szeregów czasowych, liczb rozmytych oraz zagadnień transportowych plus  algorytm centroidów.  Nie mówiąc o tym ,że planowałem sobie ferie.

Zapewne powinien opisywać jaki to ja jestem wściekły i tak dalej. Jednak gniew do niczego nie prowadzi i nie ma on sensu z punktu widzenia biznesowego dlatego staram się zarządzać takim emocjami w bardziej cywilizowany sposób.

Postanowiłem zrobić wpis na blogu.

UpdatePanelUpdatePanel to kontrolka, która w prosty sposób odświeża zawartości strony bez jej całkowitego przeładowywania. Jej popularność polega na tym ,że nie wymaga ona od programisty znajomości JavaScriptu, Ajax czy jQuery.

Zawartość jest zmieniana w C# po stronie serwera.

Przyjaciele Przyjaciele. Według Japońskiej animacji jest to najsilniejsza siła we wszechświecie. Według kucyków “My Little Pony” przyjaźń to magia.

Istnieją jednak naukowe dowody na to jak twoi znajomi wpływają na ciebie oraz to jak ty wpływasz na nich. Na ostatnim zjeździe studencki wykładowca pokazał nam ciekawą prezentacje.

SessionJavaScript jest językiem klienckim i wywołuje się on po stronie przeglądarki.Naturalnie w JavaScript  nie możemy uzyskać dostępu do zmiennej sesyjnej  ASP.NET. Istnieją jednak pewne sposoby do uzyskania zmiennej sesyjnej i jej wyświetlenie po stronie JavaScript.

VirtualBoxHyper-V nie lubi strasznie konkurencji. Mając Windows 8 istnieją  spore problemy z zainstalowaniem jakichkolwiek innych maszyny wirtualnych. Patrz Virtual PC.

Jednym z nich jest VirtualBox. VirtualBox i Hyper-V nie mogą koegzystować równocześnie na tej samej maszynie. Tylko jednak usługa “hypervisor” może być uruchomiona na raz. Hyper-V działa cały czas natomiast VirtualBox działa tylko wtedy gdy próbujemy go uruchomić.

OfflineWpis ten jest wyjątkowo krótki. Jeżeli chcemy tymczasowo zablokować naszą witrynę tak aby użytkownik nie mógł uzyskać dostępu do jej zawartości nie musimy wcale dużo kombinować.

Nie potrzebujemy magicznego kodu w C# ,ani nie musimy modyfikować naszej strony w tym kierunku. Wiele osób odziwo o tym nie wie.Kosmita

Video IDW poprzedniej pracy kiedyś dawno temu dostałem takie zadanie. Polegało ono na stworzeniu kodu, który by wyciągał “id-ki” z filmików z Youtube.

Sprawa nie jest prosta ,a czas jaki dostałem na to zadanie był zdecydowanie za krótki.

Global JS

Język JavaScript do zarządzania zasięgiem zmiennych wykorzystuje funkcje. Zmienna zdefiniowana wewnątrz funkcji jest zmienną lokalną. Istnieje ona tylko wewnątrz funkcji.

Zmienna globalna natomiast jest zadeklarowana poza funkcją lub jest używana bez jakiejkolwiek deklaracji.

Środowisko JavaScript udostępnia obiekt globalny pod słowem kluczowym this ,pod warunkiem, że jest ono użyte poza funkcją lub bez żadnych deklaracji.

Każda zmienna globalna staje się właściwością obiektu globalnego.

W przeglądarkach istnieje właściwość “windows”, która zazwyczaj wskazuje na sam obiekt globalny.

LoopJS Strony internetowe są ładowane wiele razy przez wielu użytkowników równocześnie. Nasz kod JavaScript też.

Napisania złego kodu JavaScript nie zawsze skutkuje totalną katastrofą. Jednak jeśli lubisz być perfekcyjny to warto zapamiętać jak pętle w JavaScript działają.

C++ HelloW tym wpisie opiszę jak w kilkanaście sekund napisać prosty program Konsolowy w C++. Jak łatwo można się domyśleć ten program napisze napis “Hello World”.

Nie będzie to nic niesamowitego ,ale przynajmniej będziesz wiedział jak zacząć swoją przygodę z C++.

ModuleStworzenie modułu w DotNetNuke nie jest takie proste ,a ta umiejętność jest esencją DotNetNuke. Istnieje wiele tutorialów opisujących jak  stworzyć moduł na DotNetNuka. Są nawet gotowe przygotowane wzory do tworzenia modułów.

Problem jednak polega na tym ,że te wzory mają w sobie dużo gotowych bajerów. Te bajery wymagają stworzenia odpowiednich procedur w bazie danych i tak dalej.

Writer Windows Live Writer to najprawdopodobniej najlepszy program do pisania wpisów na różne silnik blogowe.

Dla mnie zawansowany użytkownika spodoba się jego interfejs gdyż jest on zbliżony do programu Word.

Analiza Parsowanie HTML-a  nie jest prostą sprawą. HTML nie ma jednolitej składni i nie może być potraktowany jak plik XML. Napisanie swojego parsera też nie jest łatwe. Analiza HTML przy użyciu wyrażeń regularnych jest jeszcze gorszym koszmarem.

Na szczęście jak to w programowaniu bywa ktoś już dużo wcześniej opracował rozwiązanie i się z nim podzielił. W tym wpisie omówię bibliotekę HTMLAgilityPack.

KampaniaJest to blog programistyczny dlatego możesz być zdziwiony co tutaj robi taki wpis.

Otóż w przeszłości pracowałem w jednej z najlepszych firm interaktywnych jako programista. Mimo iż byłem programistą mogłem popatrzeć jak najlepsi ludzie o e-marketingu robią swoje kampanie.

BlogEngineMinęło już 6 miesięcy  od czasu migracji mojego bloga z Bloggera  do BlogEngine.NET.

Migracja przebiegła pomyślnie.  A nowy blog powoli zaczyna zbierać tyle samo wyświetleń co stary. Niestety z powodów SEO stary blog wciąż musi istnieć ,ale co ja na to poradzę.

WłaściwościCzęść NR.3 Windows Forms nie oferuje takiej bogatej kompozycji jak WPF. Nie mówi tutaj o różnicy pomiędzy grafiką rastrową ,a grafiką wektorową. Przykładowo w Windows Form do przycisku możemy umieścić tylko tekst.

Natomiast do zawartości przycisku w WPF możemy umieścić każdy element. Musi on tylko dziedziczyć po odpowiednich klasach.

CV & You

CV. to najbardziej istotny dokument. To on jest kluczem do twojej kariery. W tym wpisie skoncentruję się na tym, co należy umieścić w tym dokumencie. Co powinieneś umieć i co trzeba napisać w CV, aby przejść etap rekrutacji jako programista. Nic tak nie pomaga w zrozumieniu otaczającego nas świata, jak jego dokładna analiza.

Create DbNa studiach inżynierski miałem okazje poznać system baz danych Oracle. W tamtym okresie znałem z poprzedniego semestr MySQL jak i przykładałem się do nauki T-SQL. Niestety ,ale Oracle wciąż mnie zaskoczył. Oracle zdecydowanie jest inny niż wszystkie system baz danych.

ODBC

ADO.NET potrafi się połączyć prawie z każdą bazą danych. Obecnie na laptopie zainstalowałem następujące systemy bazy danych: Oracle, PostgreSQL, MySQL. Postanowiłem każdą z nich przetestować do celów edukacyjnych.

WyłączenieKolejny wpis zafascynowany wynikami wyszukiwania użytkowników, którzy trafiają na tego bloga nie z powodów programistycznych.

Windows 8 nie ma przycisku start ,a co zatem idzie istnieje pewien problem z wyłączeniem nowego sprzętu gdyż pewnych umiejętności trzeba nauczyć się na nowo.

WPF AsyncAsync i Await to całkiem nowy fantastyczny bajer, który został dodany do języka C# całkiem nie dawno. Można go używać w każdej aplikacji .NET-owej, chociaż  małe różnice w wykorzystaniu istnieją to sumie filozofia działania jest ta sama .

Ciężko jest wyjaśnić co dokładnie dzieje się pod spodem aplikacji,  która korzysta z tej funkcjonalności.

Ikony Niektórzy uważają ,że Visual Studio 2012 jest najpiękniejszą wersją Visual Studio. Jeśli jednak uważasz inaczej możesz to poprawić.

Czarno białe ikonki kojarzą mi się z Amigą i Windows 3.11. Problem  nie polega na tym ,że są brzydkie. Ich bladość szkodzi produktywności, ponieważ wszystkie ikony prawie wyglądają tak samo.

Istnieją dwa dodatki do Visual Studio, które potrafią rozwiązać ten problem niestety z skutkami ubocznymi .

TFS Wczoraj na swoim laptopie zainstalowałem sobie TFS-a. Trochę się za nim stęskniłem i pomyślałem sobie ,że może zrobię o nim wpis. Lubię to narzędzie i chciałby go używać w każdym projekcie. Być może kiedyś tym wpisem zachęcę początkujących programistów do jego użycia.

WinShell

Witam w kolejnym odcinku z cyklu “poszukiwanie doskonałego edytora” LaTexa. Mój losowy wybór padł tym razem na pogram WinShell. Porównam go też z TeXworks. W każdym edytorze znajduje się inny zakres znaczników.

Mind F###Na rozmowach kwalifikacyjnych osoby rekrutujące lubią zadawać podchwytliwe  pytania. Przykładowo  przed każdą rozmową kwalifikacyjną z Javy warto byłoby sobie przypomnieć jak działają metody porównywania napisów.

Ich działanie nie jest takie intuicyjne jak się wydaje.  Oto poniższy przykład. Sprawdź swoją wiedzę i sprawdź czy rozumiesz poniższy przykład.

Why XAMLCzęść NR.1 XAML jest dialektem XML i stał się on ważną częścią platformy .NET od czasu jego pierwszej prezentacji w 2006 roku w trakcie premiery WPF. Często jest mylony jako metoda określająca interfejs użytkownika zupełnie tak jak HTML. Pod koniec tego kursu zrozumiesz jednak ,że XAML to coś dużo więcej niż aranżowanie kontrolek na ekranie komputera.

;WITH CTECommon Table Expression zostało przedstawione w SQL Server 2005. Wyrażenie ze słowem kluczowym WITH tworzy tymczasowy rezultat wynikowy, który przedstawia dane z pojedynczego polecenia “SELECT,INSERT,UPDATE,DELETE” albo z widoku “View”.

JS AllmanJeśli pracowałeś z JavaScript przez bardzo długi czas to zapewne wiesz ,że JavaScript ma szczególny format nawiasów klamrowych.

Nie chodzi jednak tutaj tylko o styl formatowania ustalonych przez programistów. Istnieje pewien poważny powód, dla którego powinieneś zwrócić na to uwagę. Nawias klamrowy w złej linii może zniszczyć twój kod JavaScript.

WPFKolejny wpis, który powstał ze słowa kluczowego wpisanego do wyszukiwarki Google przez pewnego studenta. Oj biedni studenci, jacy to oni trudne programy mają do napisania xD.

W sumie ja na początków studiów w Białej Podlaskiej też nie byłem takim weteranem.

Lock Screen Od czasu do czasu śledzę, poprzez jakie słowa kluczowe trafiają użytkownicy na mojego bloga. Tytuł tego wpisu  reprezentuje właśnie jedno z tych słów kluczowych. Obecnie na blogu istnieje tylko jeden wpis o Windows 8 i jestem świadomy tego, jakie informację są w nim zawarte ,a jakie nie. Dlatego postanowiłem opisać bardziej szczegółowo niektóre triki w Windows 8.

Twitter

W poprzednim wpisie opisałem jak w WinRt możemy się zalogować do Facebook i wysłać wiadomości. Sieci społecznościowe są dzisiaj w modzie dlatego pomyślałem sobie dlaczego nie zrobić podobnej aplikacji testowej dla Twitter-a.

WinRT

Na co dzień miliony osób korzysta z Facebook. Facebook też jest ważnym aspektem, jeśli chodzi o marketing samej aplikacji.

Nic więc dziwnego, że aplikacje dają możliwość pochwalenia się swoimi wyczynami na facebook-u.

Przejściówka Zawsze myślałem ,że aby pobawić się kinect-em trzeba mieć specjalną wersje tego urządzenia . Oczywiście nie można go kupić w Polsce. Normalnie nie można podłączyć kinecta z Xbox-a do PC.

Na szczęście jednak nie trzeba wydawać 500 $ dolarów by zacząć swoją przygodę z Kinect SDK.

Hyper-VHyper V jest to jedna ze wspaniały funkcjonalności Windows 8 dostępna zupełnie za darmo.

Nie zadziała ona na każdym komputerze. Aby skorzystać z Hyper-v twój procesor musi wspierać SLAT 

Jeśli jednak tak jest w takim razie nic nie stoi na przeszkodzie użycia Hyper-V. Chociaż Hyper-V nie działa dla każdego systemu operacyjnego.