Cezary Walenciuk Programowanie

PowerNarzędzie NR.17 W Windows 10 brakuje dużo pomocniczych programów i funkcji. To samo pomyślał zespół Windows Teams i stworzył ten program. 

Program cały czas się rozwija i pomocnicze narzędzia dochodzą.

Z wersją 0.28.0 ten program posiada :

  • Selektor kolorów pod skrótem klawiszowym
  • Strefy przypinania okień : FancyZones
  • Dodanie poglądów plików : SVG, Markdown do Eksploratora plików
  • Pomocnicze narzędzie pod meni, które zmienia rozmiar obrazków masowo
  • Zmapowanie klawiszy na inne klawisze
  • Pomocnicze narzędzie pod meni, które zmienia masowo nazwy plików
  • Uruchomienie pomocniczego pola tekstowego, w którym wpisujesz jaki program chcesz uruchomić lub jaki plik chcesz znaleźć
  • Przewodnik po skrótach pod klawiszem Windows
  • Dodanie kamery wirtualnej, która ma wbudowany efekt tła oraz działa pod twoje skróty klawiszowe

Wiele lat temu dla Windows 95 istniał program PowerToys, dlaczego go nie mieć w Windows 10 i warto zaznaczyć, że jest on OpenSource

Alias Hej tu krótki wpis, który powie dwa zdania na temat tworzenia aliasów do Kubernetes. Gdy korzystasz z Kubernetes to cały czas w wierszy poleceń musisz pisać "kubectl".

Dla mnie to nieintuicyjna nazwa.

Zamiast wpisywać "kubectl" do wiersza poleceń nie fajnie by było wpisać po prostu "k".

FactoryWzór.15 Cześć witaj ponownie we wpisie na temat wzorów projektowych. Oprócz opisywania znanych wzorców projektowych chce także dać swoje 5 groszy i wyjaśnić, że nawet książkowe wzorce projektowe we współczesnym świecie mają lepsze alternatywy.

Dziś spojrzymy na wzorzec projektowy Fabryki.

Po co na fabryka, która ma wypluwać określone instancje obiektów.

Spójrz na ten przykład.

Publish W .NET 5, który jest następną wersją .NET CORE, a nie tego .NET, który działa tylko na Windows. W .NET 5 można utworzyć aplikację WPF i Win Forms tylko działają one nadal tylko na systemy Windows.

Jak na razie .NET nie ma dobrej odpowiedzi na tworzenie aplikacji desktopowych wszędzie. Być może za rok MAUI rozwiąże ten problem.

Na razie WPF i Windows Forms nadal żyją, mimo iż kwestionować te framework można było z tych samym powód w 2010 roku. Mając rok 2021, aż strach pomyśleć, że nic nie zmieniło się w tej kwestii od 11 lat.

Aplikację WPF i Windows Form nadal są używane w firmach. Dodatkowo ktoś na webinarze zwrócił mi uwagę, że istnieje gra na Steamie, która została napisana w WPF.

Ja miesiąc temu napisałem prostą aplikację WPF do formatowania kodu, która bardzo skraca mi czas pracy do tworzenia slajdów bądź wpisów na blogu. 

Powstało jednak jedno dobre pytanie. Jak taką aplikację publikować jako przenośny plik ".exe", który zadziała na każdym systemie Windows bezwzględu na to, czy .NET 5 jest zainstalowany, czy nie.

OBSNarzędzie NR.16 W roku 2020 zrobiłem 16 webinarów i 3 prelekcje online oraz 3 prelekcję musiałem nagrać. Nie zrobiłbym tego bez programu OBS Studio. O ile StreamYard ma gotowy podział na udostępniony ekran oraz na twoją kamerę to moim zdaniem warto mieć nad tym większą kontrolę.

Samo zrozumienie wszystkich przydatnych funkcji, pluginów programu zajęło mi 2 dni. Dla Ciebie zrobiłem szybki skrót, aby korzystać z tego programu.

Sam program jest darmowy więc nie musisz nikomu płacić za te opcje.

Machine?Nr.4 W tym wpisie opowiem o "Awaitables". Jeżeli pracujesz z "async i await" prawdopodobnie słyszałeś te wyrażenie nie jeden raz.  Tylko nie miałeś czasu wniknąć czym ten "Awaitable" jest.

Awaitable reprezentuje typ, na który możemy czekać i wykonać operację przy pomocy słowa kluczowego "await".

 

Task i Task<T> są tymi typami "awaitable".

SynchroNr.3 Pora wejść głębiej w to, jak async i await działa. Po oczywiście pisanie teraz kodu jest łatwiejsze, ale wciąż nie unikniesz problemu z synchronizacją działania w naszej aplikacji. 

To jest jedno z tych zagadnienia, co w ogóle robi : ConfigureAwait i dlaczego Visual Studio czasem mi sugeruje, bym ustawił to na false.

Co może być przerażające, gdy zdaje sobie sprawę, że ten mechanizm działa inaczej w zależności od tego, czym nasza aplikacja jest.

Czy jest to konsola? Czy jest to aplikacja WPF, Windows Forms?

Czy jest to aplikacja Web, czyli ASP.NET Core? Czy jest to aplikacja na telefon?

Stickyposition : sticky. Jest miksem pomiędzy ustawieniem fixed i relative. Element jest traktowany jako fixed, dopóki pewna wartość wysokości strony nie zostanie przekroczona. Element wychodzi poza ekran i już staje się niewidoczny. Gdy element jest na ekranie to trzyma się on Ciebie jak naklejka do czasu przekroczenia pewnej wysokości.

Jesteś ciekawych efektów Woo w CSS. Ja postanowiłem zrobić krótką rewizję fajnych efektów CSS. Tak jak kiedyś to robiłem.

Na tej stronie masz prosty przykład jak możesz wykorzystać właściwość "position : sticky" w połączeniu z negatywnymi marginesami i obrazkami reprezentującymi dwie warstwy.

Historia Pamiętam jak przeglądałem po raz pierwszy internet.

Strony internetowe wyglądały bardzo prymitywne i nawet śmiesznie.

 

  • Zły kontrast
  • Masa gifów
  • Źle powtarzające się tło...nie...Oczojebne tło.
  • Napisy w stylu WordArt
  • Migające napisy
  • Lista gości
  • Muzyka w formacie MIDI
  • ClipArt
  • Tabelki HTML
  • Obrazki "Under Construction"
  • Animowane napisy 3D.

Pamiętam jak kupiłem czasopismo "Komputer świat/Click!" i czytając ich poradniki dla zaawansowanych i próbowałem swoich pierwszych kroków w HTML. 

Te porady jednak tworzyły czasem takie strony. Pamiętaj Onet dawał możliwość tworzenia blogów za darmo więc każdy mógł zrobić "beznadziejną" stronę na temat "Dragon Ball" czy swojego ulubionego zespołu "Spice Girls"

calc() Czy wiedziałeś, że w CSS możesz wykonywać kalkulacje matematyczne?

Tworzenie stron internetowych nigdy nie było, aż tak łatwe. Pomyśleć, że kiedyś CSS nie miało żadnych funkcji teraz ich masz bardzo dużo i jednym problemem jest wsparcie przez przeglądarki.

Dobra wiadomość jednak jest taka, że wraz ze śmiercią Internet Explorer i pojawieniem się przeglądarki EGDE - CSS przeżywa najszybszy rozwój niż kiedykolwiek.

W tym wpisie omówimy w dokładnych szczegółach jak tą funkcje LICZENIA wykorzystać.

Marketing Czy samo bycie programistą to za mało? W końcu powstaje pytanie "jak się wyróżnić" na tle innych programistów. W 2011 roku ten blog właśnie ten blog kiedyś otworzył mi drzwi do kariery...i miałem gadkę, że może nie mam doświadczenia, to jestem ambitny, pracowity i tak dalej.

Na podstawie tego doświadczenia mógłbym Ci powiedzieć. Chłopie załóż bloga.

Nawet tak robiłem. Mam wpisy z roku 2016 gdzie głosiłem takie kazanie.

Ja w tamtym czasie też czytałem artykuły o tym, jak stworzyć sobie IMAGE ROCKSTAR developer coś tam, aby dostawać pracę na pstryknięcie palca. Wystarcz, że założysz bloga.

Tylko w roku 2020 nikt nie czyta już blogów. Spójrzmy prawdzie oczy prawdopodobnie 50% czasu twojego w internecie to social media. A kolejne 50% procent to YouTube, który jest współczesną telewizją.

Firmy HeadHuneterskie jak BulldogJob czy JustJoinIT robią takie dobre wpisy marketingowe/programistyczne, że ja się zastanawiam czy w ogóle już coś pisać. Bo jako programista w wyszukiwarce Google jak nie tylko walczę z każdym innym programistą, który piszę bloga. Ja walczę też z korporacjami, które mają cały zespół ludzi do tworzenia tak zwanego Contentu.

Nie mówiąc o tym problemie, że pisze bloga po polsku. Za granicą natomiast powstał wiele zbiorników blogów programistycznych:

Sprawdzałem, jak moje najnowsze wpisy sobie radzą pod względem SEO i mnie nie dziwi, że kiepsko to wygląda. Ile programistów, firm teraz chce sprzedawać kursy programistyczne i inwestuje w reklamę na Facebooku, LinkedIn. 

A więc sam blog nie wystarczy. 

Czyli moja strategia, którą prowadziłem przez te lata, właściwie mnie już w ogóle nie wyróżnia.

Tak zadałem sobie pytanie "Co mogę z tym zrobić?". Zadałem sobie też pytanie "Co z tego?"

W końcu nie chce sprzedawać kursów. Od 2011 roku zawsze chodziło o to, aby być zapraszany jako prelegent i mieć fajny bajer, gdy będę szukał pracy. Nie jestem trenerem. Nie mam kursu na sprzedaż. 

Mimo wszystko gryzło mnie to. Bo jak nie wiadomo, o co chodzi, to chodzi o EGO.

Bo co wiele lat pracy ma pójść do kosza. Mam po prostu poddać się. Jako to jest z tym marketingiem programisty?

Pora odświeżyć swoje kanały Social Media.

Mistakes Słuchaj, nie musisz, być specjalista czy grafikiem, aby znać CSS. Jeżeli określasz się jako FullStack, to znaczy, że znasz także CSS. Pytanie jednak brzmi czy pomimo tego, że znasz CSS, to wiesz, jaki błędów warto unikać.

CSS nie jest intuicyjny. Ma pewne ukryte zasady, które odkryjesz, dopiero gdy zobaczysz, że coś nie działa. 

Praca z samym CSS może być mimo wszystko przyjemna, ale aby tak było na pewno trzeba unikać pewnych błędów.

Oto 11 z nich.

vm Ostatnio robię poprawki na blogu. Przyglądam się temu, jak pisałem kiedyś CSS. Widzę, że dla pewnych nagłówków tekstowych napisałem tyle "@media Queries", aby tekst zawsze dopasowywał się do wielkości ekranu. Oczywiście tak nie powinno się robić. W sumie to rozwiązanie zakłada pewną ilość znaków tekście.  

Spójrz. Czy to dobrze wygląda?

UnBlock Istnieje wiele stron internetowych, które blokują możliwość prawego kliknięcia czy zaznaczenia tekstu. Można się domyślić, że jest to jakieś prymitywne zabezpieczenie przed kopiowaniem obrazków czy tekstu.

Oczywiście zawsze możesz, pobrać zawartość strony korzystając z F12 i DevTools. 

W tym krótki wpisie pokaże ci krótki spis narzędzi, który tę blokadę usuwa.

jQuery Bootstrap. Pomocniczy framework CSS do budowania stron. Pracuje on nad swoją 5 wersją. Wypuścił on całkiem niedawno swoją najnowszą wersję alpha. 

Jego najnowszy bajer polega na tym, że nie jest on już zależny od jQuery. To zadaje poważne pytanie. jQuery był pierwszy wspaniałym frameworkiem JavaScript, który przez lata ułatwiał budowanie stron internetowych. Jednakże nic nie trwa wiecznie. W programowaniu ciężko znaleźć rozwiązanie, które potrafi przetrwać 10 lat lub więcej.

Pytanie, czy dziś i w przyszłości potrzebujemy jQuery do budowania stron internetowych

SymbolNr.4Pogadajmy o symbolach, które są od ES6. Nie było ich wcześniej w tym języku programowania. Co pierwszy raz o nich słyszysz.  Nie ma problemu. Po to jest w końcu ten szybki trening JavaScript. Symbol spełnia parę zadań w JavaScript.

Jednym z nich jest wygenerowanie unikatowego identyfikatora. 

Sztuczna polega na tym, że TY nigdy nie wiemy, jak dokładnie wygląda ten identyfikator i nie masz do niego dostępu. 

Nie masz żadnej możliwości inspekcji, aby zobaczyć, czym ten identyfikator jest. Wiem, że będzie on unikatowy. Utwórzmy, więc ten symbol korzystając z funkcji symbol.

Jak widzisz, aby go utworzyć, muszę podać jakiś napis. Ten napis jest użyty tylko do celów debugowania.

Co się teraz stanie? Utworzy się nowy symbol z unikatowym ID w silniku JavaScript i przypiszemy ten identyfikator do naszej zmiennej.

Sprawdźmy jakiego typu jest nasz symbol.

ModuleNr.2 W tym wpisie zobaczymy jak moduły i klasy działają w JavaScript. Wiem, co sobie myślisz "przecież ja o tym wiem", ale czy tak rzeczywiście jest. Nie zaszkodzi zrobić szybką powtórkę i odświeżyć wiedzę. 

Jeśli zaczynasz swoją przygodę z JavaScript, to ten wpis jeszcze bardziej Ci się przyda. O ile wcześniej do testowania kodu JavaScript wystarczyła sama konsola przeglądarki. Tym razem będę potrzebował prymitywny projekt.  

Utworzyłem w Visual Studio Code 3 pliki index.html, main.js i module-first.js.

SłownikiNr.3 Czy wiesz, że tablica nie jest jedyną kolekcją w JavaScript. Poza tym sama tablica oferuje dużo metod pomocniczych i nie musisz pisać swoich.

Dzisiaj spojrzymy na to wszystko. W końcu to trening JavaScript.

Wraz specyfikacja EcmaScript 6 i dalej pojawiło się mnóstwo dodatkowych funkcji dla tablic. Zacznijmy od problemu, który możesz przypadkiem popełnić. Tworzymy niby tablice i umieszczamy w niej wartość 200.000. Programista może założyć, że jest to wartość, która idzie do tablicy. Co jednak pojawi się w konsoli.

HistoriaNr.2 W tym wpisie zobaczmy ewolucję kodu .NET, jeżeli chodzi o asynchroniczność. Dlaczego? Warto być świadomym tego, dlaczego async i await jest taki wygodny w użyciu, zwłaszcza gdy zobaczysz dawne rozwiązania.

W poprzednim wpisie omówiliśmy terminologię oraz zrobiliśmy krótki wstęp na temat tego, jak  wątek i procesor działa. 

Teraz pora na przygodę po kodzie .NET w C#.

TerminologiaNr.1 Znasz definicję i terminologię powiązane ze współbieżnością. Nie wiesz, jak to działa w procesorze? Spoko o to wpis dla Ciebie. 

Współbieżność jest przydatna w każdej aplikacji. Nie ważne czy pracujesz w aplikacjach desktopowych, czy w aplikacjach mobilnych. Mamy rok 202X i obecnie wielowątkowość stała się wymaganiem. 

Z obecnymi komputerami użytkowników i serwerów istniejmy w punkcie, w którym programowanie asynchroniczne jest zalecane. Całkiem nie dawno zrobiłem prezentację na żywo o tej tematyce. Jak się okazało, był to mój najlepszy i najbardziej popularny LIVE. Dlaczego? O ile istnieje tona artykułów o podstawach i zaawansowanych funkcjach danego języka programowania. To widać wyraźnie, że nie ma dużo informacji o wielowątkowości w C#.

Uzupełnijmy więc tę lukę. W tym wpisie omówimy w pigułce, o co chodzi z tą wielowątkowością.

gitignoreTrik. 4 W tym wpisie omówimy działa pliku ".gitignore". W tym pliku określasz jakie pliki mają być ignorowane przez repozytorium git.

O ile w samym Git ignorowanie plików przez repozytorium to fajny bajer. To ignorowanie plików na potrzeb umieszczenia później ich gdzieś w chmurze np. w GitHub jest esencją każdego projektu. Nie chciałbyś, aby dane poufne jak hasła wyciekły do GitHub-a albo żyły w historii repozytorium.

Istnieje przypadek utraty przez osobę wszystkich bit coin-ów, bo wrzucił do Github-a przez przypadek swoje hasło do konta.

Nie ma co się bać tego pliku ".gitignore". Jest on naprawdę prosty w obsłudze.

Vim?Trik. 3 W tym wpisie pokaże ci jak zamienić Vim w git na moim zdaniem lepsze narzędzia. Kojarzysz Vim? To ten program, z którego programiści nie umiał wyjść.

Kojarzysz memy, aby wyjść z Vim-a, trzeba wyłączyć komputer.

Domyślne narzędzia Git są podpięte po ten edytor, ale ty możesz to zmienić.

Vim faktycznie nie jest to przyjaznym programem dla początkujących.

Dlaczego więc go nie zastąpić?

Restore?Trik. 2 Zrobiłeś więc zmiany do swojego repozytorium Git. Jak je jednak cofnąć. W tym wpisie zobaczmy trzy polecenia: reset, restore i revert.

Ich nazwa sugeruje, że każde z nich może służyć do cofanie swoich zmian. Jak jest jednak naprawdę. Zobaczmy.

git add -iTrik. 1 W tym wpisie pokaże ci jak, możesz decydować o tym, co wejdzie do danego commita, a co nie. Same polecenia Git to potężne narzędzia i tak może to wszystko zrobić w konsoli.

Dlaczego chciałbyś rozbijać swoje zmiany na pojedyncze commity? Otóż duże commity, które zawierają wiele zmian, są antywzorcem. Gdybyś chciał cofnąć konkretną zmianę, która siedzi częściowo w jednym commicie, to możesz sobie wyobrazić, ile problemów to stworzy.

Dlatego warto robić jeden commit to jednej konkretnej wspólnej zmiany. Zobaczmy, jak to możesz zrobić w konsoli i przy użyciu Git.

W swoim repozytorium Git mam taki plik XML. Nazywa się on system.xml

MailChimp W tym wpisie pokaże Ci co zrobiłem aby stworzyć swój własny newsletter na mojego bloga. Wybrałem MailChimp, ale wiesz mi próbowałem różnych rozwiązań, aby wybrać właśnie ten. Ten blog działa na ASP.NET Core 3.2 więc zobaczmy jak MailChimp API działa w C#?

Teraz każdy szanowany programista ma swój newsletter. No cóż, trzeba iść z duchem czasu, bo jeżeli chodzi o marketing programisty blog to zdecydowanie za mało. Jestem nawet świadomy, że newsletter to coś co powinien mieć jakieś 4 lata temu na moim blogu. 

Chociaż też warto zadać sobie pytanie po co Ci jest newsletter. Ma to sens, jeśli chcesz informować danego klienta o kampanii swojego produktu/kursu. 

Powiedzmy, że ktoś jest zainteresowany Twoim kursem programowania i poprzez newsletter nakręcasz go na zakup lu rozwiewasz jego wątpliwości.

Być może chcesz zaprosić paru użytkowników na cykl e-mail, w których zdradzasz jakiś sekret.

Dlatego o tym piszę? Słuchaj w roku 2020 (i później) zwykły newsletter o tym "co nowego na moim blogu" powoli nie wystarcza i warto się zastanowić po co Ci jest newsletter.  Istnieje nawet szansa, że informowanie swoich fanów o tym "co nowego na twoim blogu:" będzie skuteczniejsze w media społecznościowych niż poprzez newsletter.

Nie powiem, że zacząłem widzieć, że każdy blog programistyczny ma newsletter, ale posiadanie newsletter dla samego posiadania trochę mija się z celem.

CarnacNarzędzie NR.15 Ostatnio co wtorek robię Webinar i zadałem sobie jedno proste pytanie. Co mogę zrobić, aby moim widzowie wiedzieli, co wpisuje w swojej klawiaturze.

Czy jest jakiś sposób na wyświetlanie klawiszy na monitorze w dynamiczny sposób?

O ile są specjalne pluginy do OBS. To ustawienie ich jest bardzo kłopotliwe. Na szczęście istnieje do tego odpowiedni program. 

A tym programem jest: carnac for the hotkey visualization

TerminalNarzędzie NR.13 Microsoft słucha i wie, że wiele programistów chce lepszego terminala do systemu Windows. Jak np. korzystałem jak do tej pory z Cmder, który jak pisałem dawno temu był i być może nadal jest wierszem poleceń naszych marzeń.

Pomyśl ile rzeczy robimy dziś w wierszu poleceń. Git, AngularCLR, NPM, a nawet jak pamiętasz są polecenia dla środowiska .NET. 

 

Wiersz poleceń będą zawsze potrzebne i można nawet powiedzieć, że bum na proste aplikację programistyczne z interfejsem się skończył jakieś 5 lat temu. Teraz klep polecenia w wierszu poleceń.

Microsoft wysłucha modlitwy i postanowił wypuścić nowy terminal. Zobaczmy jak możesz go przystosować do pracy.

TreningNr.1 Przyznaj się, na ile znasz JavaScript? Wiele programistów jest niedzielnymi programistami JavaScript. Coś trzeba było zrobić? Nie ma problemu. Metodą prób i błędów i przy pomocy Googli napiszę wystarczający działający kod JavaScript.

Nie ma w tym nic wstydliwego, że język JavaScript nie jest twoją główną smykałką. Dziś w roku 202X jednak trzeba coś z tym zrobić. 

Pomyśl też o tych sytuacjach, gdy szukasz prostych rozwiązania pod czysty JavaScript, a wyskakują Ci rozwiązania pod jQuery.

UnitTestCzęść NR.9 W tym wpisie zrobimy porównanie frameworków testów jednostkowych, jakie oferuje Visual Studio w swoich szablonach. Ja korzystałem z XUnit w projekcie TDD, ale Ty być może masz innego faworyta. 

Prawda jest taka, że różnica pomiędzy tymi frameworkami jest niewielka. Chodzi w końcu o oznaczanie, co jest testem, a co nie i każdy framework ma na to swój sposób.

 

Czasami nie wszystkie technologie wspierają najnowszy .NET Framework, ale w momencie tworzenia tego wpisu nie widzę problemu z .NET CORE 3.2.

Kiedyś też nie każdy framework można było uruchomić w Visual Studio bez dodatkowych rozszerzeń. Teraz to nie jest problem.

AntyPatternCzęść NR.8 W tym wpisie omówimy antywzorce TDD oraz jego ograniczenia.

Pokazałem ci przykład pracy w metodyce TDD, używając ASP.NET CORE i Entity Framework. Pokazałem Ci jak z AutoFixture, możesz zautomatyzować pewne czynności w testach. Jeśli czytałeś poprzednie wpisy, to wiesz, jak ważne jest wstrzykiwanie zależności i rozbijanie kodu na interfejsy.

Na początku szybko omówiłem Ci zasadę RED-GREEN-REFACTOR. Chciałem, abyś jak najszybciej mógł wskoczyć w TDD, bez długiego nawijania, o co chodzi. Dziś omówimy, jednak to, co powinno być omówione na samym początku, czyli JAK dobrze pisać testy jednostkowe.

Zapraszam :)

AutoFixtureCzęść NR.7 Jeżeli kiedykolwiek pracowałeś nad dużym projektem, używając TDD, to wiesz jak bardzo ważne, jest pokrycie testów.  Pisanie tych testów wymaga czasu i wysiłku. Będziesz często pracował z bardzo złożonymi instancjami klas. Ich utworzenie może zajmować 80 linijek kodu lub więcej. Zanim więc napiszesz  warunek testowy,  już musisz dużo napisać.

Uzupełnianie obiektów bzdurnymi danymi może zajmować więcej czasu niż MOKOWANIE metody do testowania kodu. 

Zresztą patrz na ten kod, który napisałem, gdy robiłem projekt w stylu TDD.

IActionResultCzęść NR.6 W tym wpisie pokaże Ci jak sprawdzać i testować zawartość IActionResult. Sprawdzimy widoki, do których nawigujemy i sprawdzimy też, czy zwracamy odpowiedni model w IActionResult.

W poprzednim wpisie zrobiliśmy dwa testy do kontrolera i próbowaliśmy postawić nasz projekt ASP.NET CORE (na razie bez sukcesu, bo nie mamy bazy SQL Server). 

Do skończenia tego przykładowego projektu TDD zostało nam jeszcze parę testów.

A dokładnie dwa. Oto wymagania, które nam zostały:

  • Chcemy zwrócić model błędu, gdy gra nie jest dostępna już do zakupu.
    • Użytkownik później ten model zobaczy na stronie HTML.
  • Chcemy sprawdzić, czy nasz kontroler zwraca poprawny IActionResult w metodzie BuyGame.
    • Jeżeli zakup wykonał się poprawnie, to chcemy odesłać użytkownika do odpowiedniej strony. Gdy zakup się, nie udał, to chcemy go przekierować do strony z błędem.

Chcielibyśmy, aby działanie naszego kontrolera wyglądał tak. Jak widzisz tłumaczymy model na request na samym początku. Potem wysyłamy zapytanie do procesora i robimy przekierowanie na odpowiednią stronę w zależności od tego, czy udało nam się kupić grę.

Co więcej, gdy nam się nie udało kupić gry, powinniśmy otrzymać model z błędem, który później zostanie obsłużony w widoku.

ControllerCzęść NR.5 Kiedy budujesz aplikację z interfejsem użytkownika, możesz wyraźnie odseparować definicję czystego interfejsu np. HTML od logiki takiego interfejsu np. JavaScript.

Logika interfejsu użytkownika definiuje na przykład, co się stanie, gdy użytkownik kliknie przycisk

Moje doświadczenie programistyczne, które ma już 9 lat mówi mi, że w TDD najlepiej się testuje logikę interfejsu użytkownika. Co prawda możesz napisać testy przy użyciu Selenium i testować czy odpowiedni DIV w HTML jest w odpowiednim kolorze, ale taki poziom testów błaga też o pytanie ich sensu. 

Najlepiej testuje się logikę. Co więcej, warto zaznaczyć, że logikę można testować tylko wtedy gdy mamy jasny podział pomiędzy logiką a definicją interfejsu użytkownika.

MemoryCzęść NR.4 Jak testować warstwę dostępu do danych. Czy już na tym etapie jest na potrzebna baza danych? Oczywiście, że nie? Czy musimy tworzyć jakieś statyczne listy, które taką bazę mają symulować? Nie

Wystarcz skorzystać z frameworka Entity Framework, który pozwala na utworzenie bazy testowej w twojej pamięci RAM. Gdy będziesz na produkcji wtedy podłączysz się do prawdziwej bazy z prawidzywmi danymi. Zrobimy to w projekcie ASP.NET CORE.

Jakie mamy wymagania w warstwie dostępu do danych:

  • Chcemy zwracać wszystkie gry dostępne w bazie
  • Chcemy mieć metodę "IsGameAvailable" do sprawdzania czy dana gra jest dostępna do zakupu
  • Chcemy sprawdzić czy zapisujemy zakup/zamówienie do naszego źródła danych, gdy zrobimy metodę Save
  • Chcemy mieć możliwość wyświetlenia wszystkich zamówień/zakupów zaczynając od najstarszych zamówień.

Zanim przejdziemy do następnego przykładu zróbmy porządek w naszym projekcie.

TheoryCzęść NR.3 Pora pisać kolejne testy by pokazać jak nasza aplikacja się rozrasta. Dziś przetestujemy i napiszemy wymóg sprawdzenie dostępności gry przed jej zakupem.

Mam już test i kod do metody zapisu w naszym repozytorium do zakupów gier. Dla następnego przypadku będziemy musieli stworzyć nowe repozytorium z metodą IsGameAvailable.

Pomyślmy też co powinno się stać w każdym przypadku. Jeżeli gra nie jest dostępna lub nie istnieje to oczywiście nie możemy jej kupić. Jeżeli gra jest dostępna wtedy wykonujemy polecenie zapisu naszego zakupu.

Oto diagram, który pokazuje przepływ takiej aplikacji.

MoqCzęść NR.2 Wcześniej pokazałem Ci jak przebiega praca programisty z TDD. Dziś będziemy rozbijać klasy na pojedyncze cegiełki, bo inaczej nie można tego testować, gdy jest wiele klas. Na razie wszystko wygląda w porządku, bo mamy jedną klasę. Sprawy jednak się skomplikują, gdy będziesz miał więcej klas i zależności pomiędzy nimi. Zobaczymy jak to możemy ugryźć

W poprzednim wpisie stworzyliśmy klasę GameBuyingRequestProcessor, która zajmuje się przyjęciem zakupionej gry. Spełniliśmy już do niej następujące wymagania .

TDDCzęść NR.1 Czym jest TDD? Czyli Test Driven Development. Jest to styl tworzenie programowania, który polega na tym, że zanim napiszesz kod, to najpierw piszesz do niego testy jednostkowe.

Zanim zaczniesz pisać kodu czy to z TDD, czy bez masz na pewno już pewne stwierdzone wymagania do napisania kodu. 

 

Z TDD bierzesz te pojedyncze wymagania i zanim napiszesz swój pierwszy kod piszesz TEST, który sprawdza dane wymaganie.

Wymaganiem może być funkcja, która zwróci określony obiekt z określonymi polami. W teście byś sprawdził, czy te pola są zwracane dla poprawnego zapytania.

Piszesz test jako pierwszy i wiadomo, że bez poprawnego kodu ten test będzie dawał wynik czerwony. Tak ma być, ponieważ logikę napiszesz potem. Test ma pokazać i pilnować Cię i innych programistów o poprawne działanie danej funkcji i jego danego wymagania.

OrderCzęść NR.11 Czy wiesz, że mam na tym blog kurs Funkcyjnego programowania w C#. Dawno go nie odświeżałem, a wraz z pojawieniem się C# 9.0 myślę, że warto robi wpisy, które potrafią przełożyć filozofię funkcyjnego programowania na C#.  A sam C# tak jak przewidziałem na początku tego kursu będzie się zbliżał do trendów funkcyjnego programowania i brał pomysły z F#.

Dzisiaj po wielkim powrocie omówimy Funkcje wyższego rzędu (Higher-order function).

Jak wpiszesz "funkcje wyższego rzędu" do Google to zgłoszą Ci języki jak : Python, JavaScript. A jak to ma wyglądać w C#.

Funkcje wyższego rzędu są filarem funkcyjnego programowania.  Są to funkcje, które biorą albo inne funkcje jako parametry, albo zwracają nowe funkcję, które mogą być tworzone dynamicznie.

Template1 Zawsze chciałem zrobić serię wpisów o Angularze i ASP.NET. W tym wpisie zobaczymy podstawowy szablon z Visual Studio, który ma łączyć świat Angular i ASP.NET CORE. Chociaż w tym wpisie będzie używał nazwy ASP.NET, ponieważ już niedługo słowo CORE nie będzie miało znaczenia wraz z pojawieniem się .NET 5.0, który scali środowiska. Jednak może zostajemy przy ASP.NET CORE. Słowa kluczowe w SEO to mój problem.

Tutaj też pojawia się moja obawa.

Taki wpis wymaga ode mnie pracy, a nigdy nie wiesz, kiedy coś się zmieni. Przynajmniej z tego, co widzę szablon Angulara z 2017 i z 2020 nie wiele się różnią poza tym, że szablon z 2020 roku został odchudzony.

To daje mi nadzieje, że jak czytasz to z przyszłości to ten wpis będzie użyteczny.

Świat ASP.NET się zmienia dosyć szybko, ale dobra wiadomość jest taka, że styl MVC wciąż w nim jest od 9 lat. Nie musisz się więc martwić, że ta wiedza pójdzie do kosza. 

Co do Angulara? Zrobiłem oddzielny wpis na temat jego historii (https://cezarywalenciuk.pl/blog/programing/co-to-jest-angular-historia-do-2020), ponieważ byłem ciekaw czy on ma gwałtowne zmiany w swoim kodzie. Odpowiedź brzmi : nie jest tak źle. Największa zmiana dotyczyła paczki @http, a tak pojawiają się tylko usprawnienia.

Mamy więc stronę serwerową : ASP.NET i mam także stronę kliencką Angular. Sprawdzimy podstawowy szablon z Visual Studio i hej może już programowałeś w tych technologiach wcześniej i chciałbyś zobaczyć co się zmieniło. 

Oto tematy w tym wpisie:

  • Co jest w tym szablonie
  • Jak wygląda back-end .NET CORE
  • Angular, czyli jak wygląda front-end

Najpierw stwórzmy ten szablon. Wybieramy projekt : ASP.NET Core Web Application.

Tree Co prawda kiedyś dawno temu (w 2011 roku) zrobiłem wpis z implementacją drzewa binarnego. Znając jednak siebie z 2011 roku nie zaszkodzi zrobić takie szybkie przypomnieje i użyć wzorca iterator.

Zaczynamy od tworzenia gałęzi i liści drzewa binarnego. Każda gałąź ma wartość  i może, ale nie musi mieć następne gałęzi.

W konstruktorze przekazuje dalsze instancje tej samej klasy. Co oznacza, że możemy stworzyć prawdziwy łańcuch łączący te klasy, a raczej drzewo.

Compression Ostatnio zacząłem się zastanawiać co mogę ulepszyć na swoim blogu. Pomyślałem od razu o SEO, czyli o pozycjonowaniu strony. Stworzyłem konto na serwisie skanującym mojego bloga i poza znanymi radami znalazłem fakt, że mój blog nie kompresuje jakichś danych.

Okazuję się, że od jakiegoś czasu przeglądarki wspierają kompresję danych przy każdym zapytaniu HTTP. Przeglądarki wysyłają pytanie do serwera czy dane mogą być skompresowane. Ty to przechwytujesz i wysyłasz spakowane dane.

Kompresja działa tak dobrze, że możesz obniżyć wielkość przesłanych danych do przeglądarki aż o 70%. 

To jest MEGA CUDOWNA zmiana, która nie tylko pomoże SEO twojej strony, ale także przyspieszy jej działanie dla użytkowników.

By Properties Iterator mówiąc krótko jest to obiekt, który przemieszcza się po strukturze obiektu. Iterator zazwyczaj ma referencję do obecnego obiektu, do którego ma dostęp i posiada także metodę by przejść do następnego elementu.

 Mam także iteracje dwukierunkowe, które pozwalają ci także iść w przeciwną stronę.

W .NET mam już sposób na implementację tego wzorca . Jest nim interfejs IEnumerator<T> . Posiada on następujące metody:

  • Current : referuję się do obecnego obiektu w tej pozycji
  • MoveNext() : pozwala Ci przesunąć się do elementu następnego w tej kolekcji. Jeżeli operacja się powiodła otrzymujemy wartość true, jeśli nie to false
  • Reset() resetuje do pozycji startowej

MachnineWzór.13 Nasze zachowanie jest sterowane przez nasz stan. Jeżeli nie wyspałeś się dobrze to twoje zachowanie zapewne się zmieni. Jeżeli wypiłeś dużo alkoholu to nie będziesz prowadził samochodu.  Stany więc decydują o tym co możesz i czego nie możesz zrobić.

Możesz oczywiście przejść z jednego stanu w drugi. Energetyk/Kawa może być takim wyzwalaczem, który zmienia twój stan.  Poranne ćwiczenia mogę Cię też bardziej rozbudzić.

Wzorzec projektowy State jest bardzo prosty. Stan kontroluje zachowania, a sam stan może zostać zmieniony.  Jak jednak ten stan zobrazować. Możemy to zrobić na dwa sposoby:

  • Stany są klasami z zachowaniami i te zachowania powodują zmianę z jednego stanu na drugi
  • Stany i przejścia są typami wyliczeniowymi. Mam specjalny oddzielny komponent, który wykonuje te przemianę stanu.

Oba te rozwiązania są właściwe. Drugi jest najbardziej popularny i kto wie być może już go użyłeś w swojej pracy. Pierwszy wymaga stworzenia wielu klas więc wydaje się on bardziej skomplikowany. Zauważ, że o ile wzorce projektowe mogą wydawać się cool czasami wygrywa rozwiązanie, które jest bardziej przejrzyste niż bardziej złożone. W końcu inni programiści muszą zrozumieć co chciałeś osiągnąć w kodzie

Historia Ciężko jest zrozumieć, co się stało w ostatnich latach w technologii. Co trzeba wiedzieć ,aby zrozumieć Angulara w kontekście obecnych czasów? 

Najpierw musimy się cofnąć o 10 lat, gdy w świecie JavaScript istniały takie biblioteki jak jQuery. W międzyczasie pierwsze frameworki JavaScript jak : Dojo, Backbone.js, Knockout.js walczyły o popularność i adaptacje w firmach.

React i Vue.js oczywiście wtedy nie istniało. 

Historia Angulara zaczyna się od AngularaJS w 2009 roku. Misko Hevery i Adam Abrons pracowali razem nad pewnym projektem pobocznym.

IObservableWzór.12 Mówiąc o wzorcu projektowym Observer warto także wspomnieć o tym, że w najnowszym .NET-cię mamy dwa ciekawe interfejsy generyczne : IObserver<T> i IObservable<T>. Te dwa interfejsy miały swoją premierę z biblioteką Reactive Extensions (Rx)

Ich celem było obsłużyć strumień reaktywnych informacji. 

 

Zobaczmy co interfejs IObservable<T> w ogóle robi.  Jaki jest on mechanizm? Do podpinania się do zdarzeń używamy operatora += . W tym interfejsie będziemy używać metody Subscribe() . Ta metoda bierze za parametr tylko interfejs IObserver<T>

Wszystko to jest interfejsem więc w przeciwieństwie do delegat i zdarzeń nie mamy tutaj określonego mechanizmu działania. Możemy z tymi interfejsami zrobić co chcemy

A co z odpinanie się od obserwacji, czyli od subskrypcją. Idea ta jest wpierana przez interfejsy Metoda Subscribe() zwraca obiekt interfejsu  IDisposable. Będzie to token, który metodę Dispose() odłączy się obserwacji obiektu observable.

EventWzór.11 Wzorzec projektowy Obserwator polega na tym,że jeden komponent informuje drugi, że coś się wydarzyło. Ten wzorzec jest używany wszędzie. W aplikacjach WPF i Windows Forms, jak i ASP.NET Web Forms i wszelkiej formie UI w platformie .NET mamy system zdarzeniowy.

Ten system do program wysyła obiekty określający jakie zmiany zaszły przy interakcji z użytkownikiem.

Wzorzec Obserwator jest popularny i potrzebnym wzorcem w wielu miejscach w aplikacji nawet bez twojego kodu.

Nic dziwnego, że twórcy C# postanowili zaszyć ten wzorzec do języka w postaci słowa kluczowego event 

Baby it's 8C# 8.0 przyniósł ze sobą wielkie zmiany. Niektóre z nich nie są zmianami kosmetycznymi i wywracają pewne pytania rekrutacyjne na Juniora C# na opak. Dobra wiadomość jest taka, że .NET Core 3.1 i .NET Standard 2.1 korzysta już domyślnie z C# 8.0 i nie trzeba już dodawać dziwnych wpisów preview.

W innym wpisie omówiłem już obsługę wartości Null w typach referecyjnych więc nie będę robił tego ponownie.  

Zobaczmy co innego przyniósł ze sobą C# 8.0.

LinkedListNr #2 Linked List zwana także listą jednokierunkową jest zbiorem powiązanych ze sobą węzłów tak, aby każdy węzeł wskazywał na następnym element na liście. Każdy węzeł ma  wartość, jak i referencję/wskaźnik do następnego węzła. 

Istnieje także lista dwu kierunkowa, taka lista także wskazuje do węzła poprzedniego.  Lista dwu kierunkowa lepiej się sprawdza do usuwania elementów z listy, gdyż dzięki tej dodatkowej informacji o poprzednim węźle łatwiej Ci będzie namierzyć element potrzebny do usunięcia.

W tym wpisie będzie tylko lista jedno-kierunkowa, ale miej świadomość, że taka też istnieje.

Stosuje też strategię "last in first out" czyli pierwszy element, który wszedł do listy z niej także wyjdzie.

Stack,QueueNr #1 Jednym z absurdów szukania pracy jako programista są pytania, które nie są związane z tym, co będziesz robił. Jednym z tych zagadnień są struktury danych? Czy ta wiedza będzie Ci potrzebna przy tworzeniu strony internetowej?

Raczej nie . Mimo to widząc e-maile od swoich fanów  widzę, że ten trend w rozmowach kwalifikacyjnych szybko nie zginie. Po studiach informatycznych być może miałeś przedmiot "Algorytmy struktury danych". Ja miałem i musiałem pisać te struktury w Pascalu na zaliczenie.

Jak się jednak to ma JavaScript i tworzenie stron internetowych? No cóż, możemy narzekać cały dzień. Postanowiłem zrobić o tym wpis i kto wie może początkującemu programiście, który szuka pracy się to przyda.

Func  Azurowe funkcje otwierają drogę do stylu programowania, który nazywa się serverless . Pozwala on na szybkie tworzenie, jak i rozbudowanie, zautomatyzowanie twoich usług sieciowych po najmniejszych kosztach. 

Microsoft zainwestował ostatnio dużo sumę pieniędzy na serwery Azure w Polsce. Oznacza to, że nauka tej technologii to na chwilę obecną najlepsza inwestycja pieniędzy, jak i czasu.

Zobaczmy jak można zacząć swoją przygodę z Azure Functions w wersji 3.

Dark Theme Programiści kochają czarny styl swoich edytorów kodu programowania. Teraz  czarny styl, czyli dark theme jest prawie wszędzie. Jest on na Twitterze, YouTube, a nawet w samym Windows.

Uruchamiasz więc swoje edytory i spodziewasz się, że w 2020 roku każdy już program ma dark theme. Uruchamiasz więc SQL Server Management Studio 18 i...go nie ma.

Random Czy istnieje opcja losowego wyboru losowego rekordu z baz. Oczywiście, że tak.

Wszystkie rozwiązanie koncentrują się wygenerowaniu losowej liczby, a potem przypisanie jej do polecenia OrderBY. 

Dla SQL Serwera rozwiązanie tego problemu jest następujące

TemplateWzór.10 Wzorzec projektowy Strategy i Template Method są podobne do siebie.  Jakie jednak są różnice . Wzorzec projektowy Strategy używa interfejsów i kompozycji do określenia zachowania algorytmu. 

Natomiast Template Method używa dziedziczenia . Klasa ustala szkielet algorytmu i jego kolejności natomiast implementacja poszczególnych kroków jest w zupełnie innym miejscu. Tym zajmą się klasy, które będą dziedziczyć po tej klasie szablonu

Istnieje mnóstwo przykładów tego wzorca. Często jest on reprezentowany przez artykuły jedzenia. Przykładowo masz tutaj szablon robienia naleśnika.

How to?Wzór.9 Mam więc listę napisów (Stefan,Jarek,Bajek) i chciałbyś je wyświetlić w specyficzny sposób. Możesz to zrobić po przecinku : (Stefan,Jarek,Bajek).

A może wyświetlić je po kropce : (Stefan.Jarek.Bajek)

A może wyświetlić je korzystają z elementu <ul><li> w HTML

  • Stefan
  • Jarek
  • Bajek

Każdy z tych formatów wymaga swojej logiki przetłumaczenia listy napisów na odpowiedni wynik.

Można by powiedzieć, że strategii.

Co, jeśli bym chciał wybierać tę strategię w trakcie działania programu? Zobaczmy jak wzorzec projektowy strategi działa.

SaveStateWzór.8 Używając wzorca projektowego Command, zapisywaliśmy akcje, które wykonywaliśmy w systemie i dzięki temu mogliśmy później te akcje cofać. 

Istnieje wzorzec projektowy, który też spełnia tę funkcję. Wzorzec Memento przechowuje stan systemu w dedykowanym obiekcie tylko do odczytu.

Ten token będzie użyty do przywrócenia systemu

ConnectingWzór.7 Większa część kodu, który piszemy, ma różne komponenty (klasy), które gadają ze sobą poprzez bezpośrednią referencję. Jednakże zdarzają sytuację, w których chciałbyś ,aby obiekty nie były świadome swojej egzystencji. 

Może chciałbyś, aby obiekty były świadome siebie, ale nie chcesz przekazywać za każdym razem referencyjni do nich

W końcu za każdym razem, gdy wysyłasz referencje obiektu, to przedłużasz jego życie w pamięci.

Mediator jest wzorce projektowym, który ma ułatwić komunikację pomiędzy obiektami, które fachowo nazywam kompomentami 

Mediator ma dostęp do każdego komponenty . Oznacza to, że powinien być on albo publiczny polem statycznym, albo singletonem, który jest wstrzykiwany do każdego komponentu, który go potrzebuje.

Ask meWzór.6 Powiedzmy, że chcesz przypisać wartość do zmiennej. Wystarczy do tego prosty kod jak : a = 4

Zmienna została zmieniona, jednak nie ma żadnej historii, aby zapisać, że takie zdarzenie nastąpiło. Nikt nam przecież nie może dać poprzedniej wartości tej zmiennej. Nie możemy przecież zapisać i serializować faktu zmiany wartości.Czyż nie?

 

Co, jeśli chciałbyś cofnąć swoje działanie przypisania zmiennej. 

No cóż, skoro nie masz historii, nie masz informacji o poprzedniej wartości to zrobienie takiej operacji jest niemożliwe

Wzorzec projektowy "Command" stawia sobie ten właśnie cel. Zamiast działać na obiektach bezpośrednio, co by było, gdybyśmy mogli wysłać, im polecenia i instrukcje co trzeba zrobić.

Klasa reprezentująca tę polecenie będzie opisem tego, co trzeba zrobić i jak.

NullWzór.5 W pewnym wpisie omówiłem, że niektórzy architekci nie lubią wartość NULL, która występuję we wszystkich typach referencyjnych. Co, jeśli chciałbyś się tego pozbyć i zapomnieć o tym, jak C# 8 próbuje rozwiązać ten problem

No cóż, wtedy korzystasz ze wzoru projektowego Null Object

Event BrokerWzór.4 Poprzedni przykład wzorca  jest trochę sztuczny. W prawdziwym świecie będziesz chciał, aby stwory, zyskiwały lub traciły bonusy w dowolny sposób. To jest coś, czego nie zrobisz, mając listę jednokierunkową czy łańcuch zobowiązań

Nie chciałbyś permanentnie zmieniać dane swojego stwora. Chcesz, aby ta zmiana działa w tymczasowo i tylko wtedy gdy jest ona potrzebna.

 

Potrzebny nam będzie scentralizowany komponent. Będzie on trzymał listę wszystkich modyfikatorów dostępnych w grze. Będziemy wyszukiwać te modyfikatory i dodawać je do stworów mając pewność, że wszystko odbywa się w dobrej kolejności.

Ten komponent nazywa się Event Broker. Co ciekawe jest on połączeniem kilku wzorców projektów jak Mediator, Observer, Command 

Chain of ItemsWzór.3 Pomyśl, że pracujesz nad daną aplikacją i okazuje się, że coś zostało źle zaprogramowane. Kto jest za to odpowiedzialny? Ty? Twój szef, który dał Ci zadanie? A może analityk aplikacji? A może osoba biznesową źle zrozumiała proces, który próbujesz zaprogramować

To jest właśnie łańcuch odpowiedzialności. Dodatkowo jest to także wzorzec projektowy. Jego zadaniem jest wywołać elementy systemu jeden po drugim.

Implementacja tej filozofii wydaje się prosta. Potrzebna Ci jest lista jednokierunkowa oraz klasa abstrakcyjna, która posłuży za szablon do działania

SingletonWzór.2 Wzorzec projektowy Singleton urósł na podstawie prostego pomysłu : Co jeśli chcesz mieć instancję jednego pewnego komponentu w swojej aplikacji, bez względu na to ile razy go utworzysz  przy pomocy konstruktora. 

Przykładowo masz klasę, która ładuje pewne dane z bazy tylko raz w cyklu życia w aplikacji.

 

Taka klasa jest dobrym kandydatem na  wzorzec projektowy Singleton. Po co obciążać pamięć swojej aplikacji obiektami, które mają dokładnie te same dane.

Wzorzec projektowy Singleton można zaimplementować w C# na kilka sposobów

60 LAT Dawno, dawno temu. Gdy internet nie istniał . Gdy nie było Javy i JavyScriptu. Gdy język programowania PASCAL jeszcze nie powstał. Programowanie wyglądało zupełnie inaczej.

Był to świat, gdzie istniały tylko takie języki programowania jak : Fortran, COBOL, ALGOL, Assembler, BASIC, LISP, APL

"To były czasy" jak by mógł powiedzieć jakiś dziadek. 

Dzisiaj spójrzmy na język COBOL, który dobrze się trzyma mimo swojego wieku. W latach 80 wielu twierdziło, że jest to martwy język tymczasem w roku 2020 programista COBOL nadal jest potrzebny

To język programowania, który nie może umrzeć. Pomyśl ile banków, aplikacji rządowych działa na tym języku jeszcze. 

Modernizacja takich systemów jest prawie niemożliwa. A osoby, które w tym programują albo odchodzą na emeryturę, albo już nie żyją. Co tworzy smakowity kąsek na rynku pracy, nawet tym Polskim

Podobno nawet rząd amerykański daję dotacje na naukę tego języka.

Emoij ViewerNarzędzie NR.21 Emoji 🤔😘🤗😱

Kiedyś nie mogłem patrzeć na te emotikony, a w dzisiejszych czasach podkreślają one wpisy na Facebooku, Twitterze, Instagramie. Można nawet śmiało stwierdzić, że miniaturka z emoji zwiększa szanse na klikniecie w link.

Kojarzysz zapewne takie tytuły wpisów i filmików:

  • PO RAZ PIERWSZY PROGRAMUJE 😱
  • TA OSOBA ZROBIŁA GŁUPOTĘ 🤮
  • PANOWIE JEDZIEMY Z KOKSEM 💪 DZIŚ LIVE 🔥

C# i NULL NullReferenceException. Ile razy w swojej karierze widziałeś ten błąd. Wielu programistów i geniuszy architektury programowania od dawna się zastanawia, że może wartość NULL w typach referencyjnych to duży problem.

W C# nie ma wielokrotnego dziedziczenia. Null jest tym wyjątkiem, bo technicznie dziedziczny on po wszystkich wartościach referencyjnych. Brzmi to, jak łamanie jakieś zasady projektowej

Niektórzy mają śmiałość mówić, że jest to problem wart miliardy dolarów

Wyjaśnijmy ich punkt widzenia

Błędy pisowniNarzędzie NR.11 Jestem dyslektykiem i często piszę wpisy pod presją czasu. W innych wpisach na tym blogu pisałem o swoich frustracjach i historiach z przeszłości związanym z tym, jak pięknie, umiem zrobić 200 błędów w dyktandzie na 100 słów.

Błędne słowa można sprawdzić nawet w swojej przeglądarce.

Ta funkcja jest wbudowana.

Gdzie jest jednak ten program, który mógłby Ci w łatwy sposób powiedzieć gdzie, masz postawić przecinek w tym wielokrotnym złożonym zdaniu.

Gdzie jest ten program, który potrafi przeanalizować Ci kontekst zdania i powiedzieć, że właśnie w tym przypadku trzeba napisać coś z NIE razem, a nie osobno

Nie zapominajmy o związkach zgody pomiędzy wyrazami

Core 3.1 Korzystając z wolnego czasu, pomyślałem, że pora wrócić na mojego bloga. Przez wiele miesięcy miałem wizję co ulepszać na tym blogu. Wiesz mi. Prowadzenia bloga w kontekście wielu lat tworzy wyzwanie trzymania tego wszystkiego w sensownej kupie. Mam tutaj 700 wpisów w końcu :)

Dla przypomnienia początki tego bloga zaczęły się na blogerze platformie Google. Tam się irytowałem, że nie mam dużej kontroli nad stroną, gdzie zawieram swoje wpisy. 

Przeniosłem więc bloga na swój własny serwer.

Wszystkie Kategorie