Cezary Walenciuk Programowanie

Linq MethodCzasami do naszego kodu jest potrzebna nowa funkcja do danego typu wartości, która ma nie oddziaływać w żaden sposób na już istniejący kod.

A z drugiej strony pisanie klasy statycznej i użycie jej w kodzie w następujący sposób wydłuża niepotrzebnie kod.

Blogger TitleDziś akurat przeczytałem artykuł o tym jak można do tytułu strony dodać też zawartość każdego wpisu. To naprawdę duża rzeczy, ponieważ teraz każdy tytuł wpisu będzie jeszcze lepiej mapowany.

By to zrobić z edytuj kod HTML i znajdź poniższy kod.

Lublin :)W poniedziałek 9 Maja  odbyły się kolejne “Lubelskie Dni Informatyki”. Postanowiłem na nie pojechać szkoda, że sam, ale też było fajnie. Pojechałem bus-em o 6:10 i byłem na miejscu już o 8:00. Droga okazała się prosta i łatwa więc nie miałem żadnego problemu z dotarciem na miejsce konferencji. Myślę, że każdy dałby sobie radę, nawet jeśli nigdy nie był w Lublinie.  

First NHW poprzednim wpisie o NHibernate chciałem cię szybko wprowadzić w zagadnienia podstawowe. Po co w ogóle jest potrzebna technologia pośrednicząca między aplikacją obiektową a relacyjną bazą danych. Właśnie o tym możesz tutaj poczytać.

 

W Internecie istnieje wiele poradników w języku angielskim do NHibernate . Jednak niektóre z nich wymagają posiadania dużych umiejętności z innych zakresów wiedzy jak np. o NUnit. Ale ja przecież chcę się uczyć NHibernate. Uśmiech z językiem

ContactKażdy poważny blog potrzebuje formularza kontaktowego.  Blogger nie oferuje takiej gotowej funkcji. Ale oczywiście  mamy do dyspozycji serwisy, które za darmo będą pomagały w tym procesie.
Ja skorzystałem z serwisu “EmailMeForm”. Po założeniu konta mogę stworzyć różne formularze niekoniecznie kontaktowe. Serwis oferuje wiele bajerów więc każdy może tutaj stworzyć swój własny formularz jaki tylko chce.

NHibernateTworzenie aplikacji wymaga znajomości technologii , które mają rozwiązywać wszelkie problemy. Jako programiści mamy dostęp do tablicy narzędzi i  właśnie z nich wybieramy tą jedną służącą do rozwiązania konkretnych problemów. Jednym z tych problemów jest sposób zarządzania danymi, aby móc je zapisać,           a potem odczytać.

Culture SLLokalizacja polega na dostosowaniu aplikacji - w zależności od danej kultury bądź państwa. Lokalizacja polega na przetłumaczeniu interface użytkownika na dany język. Lokalizacja aplikacji polega na utworzeniu oddzielnego zestawu zasobów (jak tekst i obrazki). Jak to wygląda w Silverlight.

NUnitTesty jednostkowe służą do walidacji, jak i weryfikacji działania klas i ich metod. W poważnych firmach testy jednostkowe są codziennością, gdyż  ręczne testowanie zajmuje więcej czasu. Także  człowiek jest bardziej omylny niż maszyna, czyli jego proces testowania  może być omylny.

FireFoxFireFox udostępnia wiele dodatków. Dzięki temu, nawet gdybym chciał zmienić przeglądarkę to nie mogę. Istnieje wiele dodatków, bez których nie mogę już żyć.

W tym wpisie opisałem kilka dodatków, które są użyteczne dla każdego grafika bądź programisty web.

Markup Znaczniki rozszerzeniowe! Bardzo ważny aspekt w XAML-u. Znaczniki są krótkimi napisami zazwyczaj zamkniętymi w nawiasach klamrowych, które dodają nową funkcjonalność w XAML-u. W języku XAML stosujemy różne znaczniki takie jak “{StaticResource}”, “{TemplateBinding}”, i “{Binding}” oraz wiele innych. Używam ich przez cały czas. 

Ale co z tego skoro ktoś wymyślił składnie do uzupełniania atrybutów XAML w taki prosty sposób bez użycia kodu pobocznego (code-behind). Ten fakt we własnej osobie jest interesujący. Jednak co jest jeszcze bardziej interesujące, to fakt , że możemy stworzyć swoje znaczniki. Żadnego kodu pobocznego Uśmiech

Tworzenie własnych znaczników jest popularne w różnych wzorcach jak MVVM. Obecnie WPF oraz Silverlight 5 pozwala na stworzenie własnego znacznika. Chociaż w Silverlight 5 beta robi się to zupełnie inaczej niż w WPF. Aplikacja, którą napisałem w WPF nie może być tak po prostu przeniesiona za pomocą “copy/paste” do Silverlight.

Meta TagiNa przykład, jeśli chodzi o imię i nazwisko moje czy kogo innego . Pierwsze co się zgłasza to Facebook . Potem jest grupa, którą utworzyłem na facebook-u. Po tym, co zobaczyłem rozważam zmianę loginu na facebook-u albo usunięcie swojej grupy. Potem zgłasza się GoldenLine. Na końcu dopiero coś bardziej informującego  mojego przyszłego pracodawcę.

A gdzie jest mój blog .No cóż, jest on dopiero na 9 miejscu. Śmieszne ,ale wcześniej są nawet informacje o prezentacjach, które prowadziłem lata temu xD. Dalej są już tylko kolejni znajomi z Facebook-a.
Pomyślałem “, dlaczego”. Blog ma w adresie moje imię nazwisko i inne rzeczy więc o co chodzi. No cóż, może to wymaga czasu kto wie ,ale postanowiłem zbadać swój blog za pomocą dodatku do FireFox-a “SEO Doctor”.

Dodatek ten uświadomił mi , że na moim blogu w ogóle nie ma meta tagów , więc postanowiłem je dodać.

EfektyW poprzednim wpisie opisałem niewielki problem z zapętlaniem dźwięków w Silverlight 4. Obecnie w Silverlight 5 Beta, która pojawiła się niecałe 2 tygodnie temu ten problem został rozwiązany dla plików .wav. Klasa SoundEffect została ściągnięta z frameworku XNA i odpowiednio uproszczona na potrzeby Silverlight. XNA to framework, to budowania gier, więc nic dziwnego, że ta klasa jest wręcz stworzona do właśnie takich efektów.

Simple Któregoś dnia przeglądałem nowości w Silverlight Beta 5. Z wszystkich nowości zaciekawiła mnie możliwość zapętlania dźwięku. Jednak na razie można zapętlać tylko pliki .wav, ale może niedługo się to zmieni. Podczas przeglądania wpadłem na pomysł napisania prostego odtwarzacza muzycznego z możliwością zapętlania dźwięków w Silverlight 4.

Stworzenie aplikacji zajęło mi niecałą godzinę. Aplikacja bardzo mi się spodobała, może niedługo stworzę lepszą wersję i może nawet według wzoru MVVM. Aplikacja wygląda następująco.

SOAP SL4Prawie każda aplikacja nawet Silverlight potrzebuje zbioru danych aby osiągnąć swój cel. Silverlight podobnie jak WPF oferuje możliwość bindowania danych, jak i efektownego wyświetlania. Jednak skąd biorą się te dane. Ponieważ jak wcześniej ustaliliśmy Silverlight działa po stronie klienta. Znajduje się ona jakby po drugiej stronie muru gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do danych, jak to jest w ASP.NET.

CSS

Figury Scalable Vector Graphic (SVG) jest to standardowy język zaakceptowany przez W3C służący do opisywania dwuwymiarowej grafiki wektorowej, jak i rastrowej, w niektórych przypadkach za pomocą pliku XML. Firefox 3+, Opera 9+ i Safari 3+ wspierają renderowanie SVG. Jedyną zagubioną przeglądarką jest … oczywiście Internet Explorer w wersji 8 ,ale tą lukę można uzupełnić przy pomocy wtyczek. Chociaż i one odchodzą w zapomnienie.

SVG staje się następnym elementem standardów HTML 5. Wcześniej by użyć SVG trzeba było się posłużyć wspaniałym tagami jak <object> <iframe>. Jak pokazuje ten przykład.

PivotViewer

Wysyłając aplikację PivotViewer na swój serwer DropBox zdałem sobie sprawę, że będzie problem ze ścieżką do kolekcji. Zmienianie statycznej ścieżki, która jest zawarta w pliku .xap nie wydało się takim fantastycznym pomysłem. Za każdym razem, gdybym chciał pokazać swoją aplikacje musiałbym ją edytować?
Nie ma mowy. Jak to można rozwiązać.

PivotViewer Na całym świecie są zbierane niesamowite ilości informacji w tym także graficznej. Szybkość naszych łączy internetowych zwiększa się, jak i możliwości graficzne naszych urządzeń. Teraz powinieneś zadać sobie pytanie jak w przyszłości będziemy oglądać galerie obrazków z Internetu. Obecnie mamy tradycyjne galerie polegające na klikaniu miniatur i oglądaniu obrazków.

DropBox SL

Blog nie miałby sensu bez pisania o aplikacjach "Silverlight". Jak można umieścić aplikacje Silverlight na Blogger-rze. Zagadnienie można podzielić na dwie części.

 

 

  • Hostowanie- Blogger, czy nawet WordPress nie daje możliwości przechowywania naszych plików na serwerze i powiązania ich z naszym blogiem. Jednym słowem host trzeba znaleźć samemu.
  • Umieszczenie aplikacji w HTML - Blogger oferuje bardzo łatwy edytor do pisania postów, który  bez problemu daje możliwość umieszczenia filmów YouTube, jednak jak to się przekłada na Silverlight.

Teraz gdy wiem,  na czym polegają nasze problemy. Poszukajmy rozwiązania.

Wszystkie Kategorie