OdpoczynekAktywny NR.3Jestem zmęczony. Kwiecień 2016 był dla mnie pracowity. Był to jednak miesiąc zwycięstw. Zostałem najlepszym mówcą w Toastmasters w dywizji J. W pracy dostałem ciekawą propozycję. Mój fan page “Jak programować” powoli się rozwija. A ten blog został uzupełniony o ogromną ilość wpisów. Kwiecień 2016 okazał się miesiącem, w którym ten blog przekroczył granicę 40.000 unikatowych wyświetleń w ciągu miesiąca.

Same sukcesy.

Niestety jestem zmęczony. Każdy z nas pomimo sukcesów chciałby robić jeszcze więcej i jeszcze szybciej,

Odpoczynek jest potrzebny. Zwłaszcza gdy czujesz, że twoje ciało już nie daje rady. Zazwyczaj ja o tym  zapominam, dopóki nie dostanę dziwnych ataków senności połączonych z  bólem głowy i małą gorączką.

W życiu przeforsowałem się wiele razy. Jest to cenna lekcja, która mówi, że jak jesteś zmęczony, to niestety nie możesz wypić energetyka i jechać dalej.

Myślisz, że aby być aktywnym trzeba pracować ile wlezie. Tymczasem możesz stać się bardziej produktywnym, gdy od czasu do czasu nic nie będziesz robił.

Odpoczynek wydaje się kosztowny. Ludzkie ciało potrzebuje do regeneracji czasami 2-3 dni, a nie 2-3 godzin. Nasz świat i czas chodzi coraz szybciej. Niestety nasze ciała mają te same ograniczenia. Skoro już musimy odpoczywać, to zróbmy to przynajmniej dobrze.

Jeśli tego nie zrobisz na pewno spotka ciebie jakaś choroba.

image

Dobrze, że 2 Maja można znaleźć jakiś lekarzy. Z przemęczenia można dostać różne choroby, nawet choroby skóry.

Jak dobrze odpoczywać

Najlepiej odciąć się od wszystkich czynności, które wymagają jakiegokolwiek wysiłku.

Trzeba zaakceptować, że odpoczynek jest potrzebny. Nie możemy odpoczywać częściowo, robiąc coś po drodze. Odpoczywasz, albo coś robisz. Wiem, że jesteś pracoholikiem i lubisz ciągle coś robić tak, jak ja, ale wierz mi przerwa dobrze ci zrobi.

Odpoczynku nie można zaplanować. Nie można powiedzieć o dzisiaj będę odpoczywał tyle i tyle, a potem wezmę się do roboty. Niestety to tak nie działa. Co gorsza, stresujesz się, ponieważ ciągle myślisz o tym, jak najmniej odpocząć, a jak najwięcej zrobić. Dlatego do odpoczynku nie stawiaj sobie określonych godzin. Będzie cię to tylko bardziej stresować i nie będziesz tak naprawdę odpoczywał.

Całkowita regeneracja jest twoim celem.  Żadnych połowicznych ładowań po to, by znowu się rzucić w wir pracy, by zgasić się znowu bardzo szybko.

Zapomnij też o napojach energetycznych. Zaburzą one tylko twoje ciało i będziesz musiał poczekać jeszcze dłużej by te płyny przestały działać. Będąc sztucznie pobudzonym nie można naturalnie odpocząć.

Jakie czynności mogą nam pomóc w odpoczynku? Kino, gry komputerowe, filmy, seriale. Nie wymagają od nas dużej energii.

Pomocne w odpoczynku na pewno jest jakieś inne hobby niezwiązane z programowaniem. To, co nas najbardziej regeneruje, to miłość do czegoś innego.

Istnieją też różne rodzaje zmęczenia. Jeśli jesteś introwertykiem a musiałeś przez cały miesiąc przebywać z ludźmi, to prawdopodobnie samotny dzień dobrze ci zrobi. Jeśli jesteś ekstrawertykiem prawdopodobnie zregenerujesz się spotykając się ze swoimi najbliższymi.

Dla zmęczonego umysłu polecałbym też czynności fizyczne. No, chyba że twoje zmęczenie przełożyło się na całe ciało, w takim wypadku nawet nie próbuj.

Skoro już odpoczywasz możesz też się postarać o to, aby zjeść zdrowe jedzenie w równoległych odstępach czasowych.

Odpoczywanie może nie być łatwe, jeśli ciągle myślisz o tym, co masz zrobić i patrzysz nerwowo na zegarek. Niestety to w niczym nie pomoże. Zrelaksuj się. Naładuj swoje baterie do końca, a potem z czystym sumieniem możesz brać się do roboty.

Pamiętaj czas przeznaczony na odpoczynek nie jest czasem straconym. Każdy musi ładować swoje baterie.