MBTI INTJ Parę lat temu interesowałem się MBTI.

MBTI to wskaźnik psychologiczny określający ludzkie osobowości, stworzony przez znanego psychologa Carla Gustava Junga. W wielkim skrócie - Jung określił 4 funkcje, które określają osobność

 • Ekstrawersja (E) i Introwersja (I)
 • Poznanie (S) i Intuicja (N)
 • Myślenie (T) i Odczuwanie (F)
 • Osądzanie (J) i Obserwacja (P)

W wyniku kombinacji tych 4 funkcji, które mają dwie opcje Jung określił 16 typów osobowości. Oznaczając ich pierwszymi literami funkcji jak ENTP czy ISFJ.

Szczerze mówiąc ten system jest godny podziwu. Oczywiście wciąż każdy może znaleźć coś co nie pasuje do tych typów osobowości. Wciąż ten test osobowości jest traktowany dość poważnie, na tyle poważnie, że bazując na nim firma określa dyspozycje pracownika do danego stanowiska. Także wtedy, gdy człowiek szuka dla siebie odpowiedniej ścieżki kariery to specjalne firmy, na bazie tych testów ją ustalą. Jeśli wydaje ci się to “BS” sprawdź ile tematów na GoldenLine powstało na temat MBTI.

Dawno temu zrobiłem test MBTI i wyszło, że mam osobowość INTJ.

Co potrafią INTJ:

 • Potrafią zrozumieć niezwykle złożony i skomplikowany materiał teoretyczny.
 • Myślą strategicznie i przyszłościowo.
 • Widzą pełny obraz (big picture)
 • Mają silne spostrzeżenia i kierują się intuicją.
 • Cenią swoją opinie wyżej od innych.
 • Lubią trudne teoretyczne wyzwania.
 • Cenią wiedzę.
 • Tracą cierpliwość, gdy wszystko jest niewydajne i w bałaganie.
 • Mają wysokie wymagania wobec siebie.
 • Są oryginalni i niezależni.
 • Postępują logicznie i racjonalnie.
 • Są kreatywni, innowacyjni i pomysłowi.
 • Preferują pracować samodzielnie.

Większość tych cech pasuje idealnie do schematu programisty. Nic więc dziwnego, że mój kolega, który lubi tworzyć modele klas też jest INTJ.

Właśnie wtedy zacząłem się zastanawiać czy osobowość INTJ ma coś wspólnego z programowaniem. Wyobraźcie sobie taką sytuacje. Zgodnie z statystykami 1% populacji to INTJ ,a przychodząc do pracy uświadamiasz sobie, że otacza cię ludzie z osobowością INTJ. Łącząc dwa plus dwa, pomyślałem sobie, że to nie jest przypadek.

Postanowiłem przeanalizować typ INTJ jeszcze raz przy okazji powiększając swoje ego.

Do wpisu dodałem obrazki związane z INTJ ,aby ten artykuł nie był taki poważny. Swoją drogą większość osób INTJ interesuje się MBTI , co też nie jest przypadkiem, ponieważ sam Jung też był INTJ.

INTJ w dobrym świetle

W programowaniu nauka technologii nigdy się nie kończy więc trzeba kochać naukę. Jak widać po raz kolejny osobowość INTJ pasuje tutaj wyśmienicie. Osoby INTJ są perfekcjonistami i lubią się bez przerwy doskonalić. Dla tych osób trening się nie kończy , chcą osiągać szczyty swoich umiejętności, co w programowaniu nigdy nie nastąpi. Na tym jednak polega frajda ,aby być lepszym i lepszym, doskonalić się oraz nigdy się nie poddawać.

Osoby INTJ są znane jako budowniczy systemów, brzmi znajomo…w końcu na czym polega programowanie. Projektowanie nie tylko w programowaniu wymaga wyobraźni i niezawodności.

Niezależnie od systemu INTJ traktują budowanie osobiście i ponieważ są perfekcjonistami, to chcą aby ten system działał jak najlepiej. Czasami INTJ za bardzo wkręca się w budowanie systemu i często podejmuje decyzje bez konsultacji z innymi pracownikami. Jednak rzadko to się zdarza. INTJ dzięki swojej intuicji i zdolność widzenia pełnego obrazu nadają się wręcz perfekcyjnie do budowania systemów informatycznych.

Poniżej możesz też zobaczyć żartobliwą interpretacja INTJ jako osoby, która: nie pamięta swojego życia, ale zna przyszłość , ma obsesje na punkcie uczynienia każdego obiektu użytecznym oraz, która tworzy plany dominacji nad otoczeniem.

imageimageimage

Większość osób INTJ jest świadomych tych zalet i wybór ich kariery ma coś wspólnego z inżynierią czy nauką ,ale oczywiście można tutaj umieścić wszystkie zawody, które wymagają kolekcjonowania wiedzy i przenikliwego myślenia (medycyna, prawo, wykładowca). INTJ też lubi spędzać czas na ulepszaniu swoich możliwości, czy to z celów osobistych, czy z innych. Z czasem INTJ umie symulować zachowania ścisłe, podporządkowane normom i zasadom w danej grupie. Chociaż INTJ wciąż w głębi ducha jest indywidualistą i ma zupełnie inne zdania na różne tematy, to zachowuje je dla siebie.
Jeśli istniałby jeden cytat opisując INTJ byłby to:

"I've made up my mind, don't confuse me with the facts"

INTJ w złym świetle

Podobno tylko 1% populacji na świecie to właśnie osoby z osobowością INTJ. Dlaczego tak jest? Przecież przed chwilą napisałem, że te osoby są ekstra. Będąc sam INTJ myślę, że wynika to z tego, że świat nie został stworzony dla nas. Świat jest szybki bardzo szybki. INTJ lubi analizować i planować ,ale nasz świat wymaga szybkich decyzji niekoniecznie dobrych. Kiedy się zastanawiasz co zrobić, ktoś inny może już 10-razy użył “brutalnej siły” i czystej losowości by rozwiązać problem.

Kiedyś myślałem, że niczym genialna antagonistyczna postać z kreskówki mogę zaplanować każdy szczegół na tym świecie i wszystko można wytłumaczyć używają potęgi logiki. Świat jednak taki nie jest. Chociaż myśl o tym, że świat może być wielką szachownicą, którą można sterować sprawia mi wielką przyjemność. Może nawet lepiej wyobraź sobie, że ludzie są jak zabawki, którymi można sterować jak się chce ,a ty potrafi przewidzieć każdy ich ruch używając “LOGIKI”. Stań przed tłumem ludzi i powiedz “Dokładnie tak jak zaplanowałem” (wstaw tutaj dedukcje rodem z powieść detektywistycznej Agathy Christie).

Tak przy okazji powieści Agathy Christin. Czytałem ostatnio “i nie było już nikogo”powieść, w której wszyscy umierają i zdaje się, że jest to nie do rozwiązana zagadka detektywistyczna. Jednak przy końcu utworu zostaje ujawniony ten zły, który wszystko zaplanował do punktu absurdu. W końcu w tej powieści bohaterowie umierają zgodnie z wierszykiem, który określa sposób ich śmierci i bohaterowie są tego świadomi. Przynajmniej fikcyjni INTJ są doskonali, chociaż są postaciami antagonistycznymi.

imageimage

Jednak przychodzi taki moment w życiu każdego INTJ, kiedy sobie uświadamia, że nie jest geniuszem. Wtedy właśnie INTJ zaczyna doskonalić inne swoje zdolności społeczne, ponieważ wie, że sam nie osiągnie swoich celów. Być może właśnie wtedy osoba INTJ przestaje nią być. INTJ lubi kolekcjonować wiedze i doskonalić się. Jednak nie jest to osobność doskonała w całym MBTI nie ma takiej. Równie dobrze mogę powiedzieć ,że osobowość ESTJ jest doskonała, bo to są urodzeni mówcy i przywódcy.


MBTI ma sens do określania swoich celów i do podbudowania ego ,ale w praktyce każdy jest bardziej złożony i 4 czy 128 liter nie opiszą wszystkich mechanizmów osobowości. Wraz z dorastaniem osoby wykazują cechy wielu typów dlatego niektórzy uważają ,że idealny typ to XXXX.

image

Jeśli zainteresował cię wpis ,a nie wiesz co to MBTI zapraszam to zabawy. Niestety nie mogę teraz znaleźć żadnego testu MBTI.