Instalacja

Co to jest LaTex  i dlaczego o tym piszę?.

Minęło już  trochę czasu, od kiedy napisałem pracę inżynierską. Mój promotor zasugerował mi do pisania prac dyplomowych LaTex. Zanim opowiem co to jest, to powiem dlaczego.

Swoją pracę pisałem w Microsoft Word 2010. Pisanie pracy nie było aż takim koszmarem jak się spodziewałem ale nie zmienia to faktu ,że w trakcie pisania musiałem rozgryźć nie jedną zagadkę. Na przykład pamiętam ,że musiałem szukać jakiś plików aby wyświetlić bibliografię w odpowiednim stylu. W stylu standardowym dla prac dyplomowych i domyślnie nie jest on zawarty w Word.

Pamiętam ,że pomęczyłem się parę godzin aby numerowanie strony zaczęło się od strony 5 bez liczenia od strony tytułowej. To była jakaś złożona kombinacja czynności. Śmieszna sprawa, ale pewien mój kolega na studiach z zarządzania nie wiedział jak to zrobić. Nie obwiniałem go za to, bo nie jest to takie proste. Rozbroił mnie jednak gdy po tych wszystkich zmianach okazało się ,że nie korzystał ze specjalnych enterów (shift + enter) w wyniku czego cała jego praca przesunęła się, ponieważ dodałem tylko jedną linijkę w stronie tytułowej.

Oczywiście można uniknąć tych wszystkich problemów (w końcu napisałem pracę w tym programie), ale nie będę ukrywał ,że Word nie daje takie dużej swobody. Chociażby z tego, co pamiętam bibliografia nie wyglądała do końca tak jak chciałem.  Miałem też problem z ilustracjami. W sumie to od zawsze miałem problem z ilustracjami w Wordzie, od kiedy pamiętam.

Mój promotor miał oczywiście rację. Nie wyobrażam sobie pisania książek w Word 2010 czy innych poważnych prac.

LaTex i jego edytor nie ułatwiają tak sprawy. W końcu do napisania pracy musisz poznać podstawowe składowe jego języka znacznikowego. Wymagało ta czasu i wcześniej go nie miałem. Teraz gdy niedługo będę musiał napisać pracę magisterską pomyślałem ,że przyszedł czas na naukę LaTex.

Co to jest LaTex

LaTex jest to zbiór bibliotek programistycznych, który za pomocą znaczników pozwala na formatowanie przeróżnych dokumentów.  LaTeX nie jest frameworkiem jest jedynie zestawem makr stanowiącym część system Tex.

LaTex nie ma problemów z  wzorami matematycznymi, rysunkami, diagramami, numerowaniem rozdziałów itp. Tworzy automatycznie: spisy treści i bibliografię.

bez tytułu2

Ilustracja pokazuje stworzenie jednego slajdu za pomocą LaTex-a. Tak LaTeX może zastąpić nawet PowerPoint-a.


Kod znacznikowy po procesie kompilacji może być zamieniony na plik: PDF lub HTML.

\begin{polecenie}
tekst
\end{polecenie}

Dzięki znacznikom masz pełną kontrolę nad wynikiem dokumentu.

Instalacja biblioteki LaTex dla PC

Dla PC istnieje odchudzona paczka bibliotek, która nazywa się MikTex. Pełna paczka zajmuje dużo więcej.

Podobno na Linux biblioteki te instalują się automatycznie.
Wciąż jednak wymagany będzie dostęp do Internetu na komputerze. Nie wszystkie potrzebne biblioteki będą znajdować się domyślnie.

Dlatego od razu po instalacji trzeba ustawić opcje Update MikTex. Inaczej brakujące paczki nie będą w ogóle pobierane. Oto jakie opcje zaznaczyłem.

bez tytułu

Każdy znacznik wymaga jakieś biblioteki ,a znaczników jest dużo. Sprawdziłem też czy można pobrać od razu płytę DVD/CD z wszystkim bibliotekami i zdziwiłem się ,że ta opcja nie jest już dostępna.

MikTex można pobrać tutaj. (lepiej nie korzystać z polskich Mirrorów)

 W trakcie procesu instalacji warto wybrać opcję, która umożliwi instalację brakujących paczek bez naszego potwierdzenia. Jest to bardziej męczące niż się wydaje.

 

Ustawienia paczek

Już chciałem skończyć wpis ,ale instalując MikTex na lapotopie gdzie jest Windows 7 napotkałem na błąd pobrania paczek. Musiałem więc ręcznie pozmieniać pewne ustawienia oraz zdecydowałem się pobrać wszystkie paczki za jednym zamachem ,a nie wtedy, gdy je potrzebuję.

W menu start odnajdź "MikTeX Options(Admin)" przejdź do zakładki "Packages" i zmień serwer skąd mają być pobierane paczki.

Nie wiem co to za serwer HTTP ,ale piotrkosoft.net , który jest domyślnym polskim serwerem nie działa wcale i stąd miałem ten problem. Zmieniłem na inny zaznaczyłem go nawet na żółto.

Zdecydowałem zainstalować wszystkie paczki od razu.Na pewno nie wszystkie będą mi potrzebne ,ale szczerze mogę poczekać.  
Edit 02 Sierpnia: Chociaż warto zainstalować  tylko wybrane języki w "Language support". Można też zignorować zakładkę "SGML/XML/HTML".

instalacja paczek 2

Z instalacją biblioteki nie ma problemu gorzej z darmowym programem, w którym trzeba będzie pisać kod. Właśnie jednym z powodów, dlaczego nie próbowałem LaTex wcześniej to program X, w którym próbowałem napisać stronę tytułową i miałem problem. Następnym razem omówię programy dla LaTex  na PC. Później przejdę do składni języka.

Trzeba przyznać ,że początek z LaTex nie jest takim przyjemnym  procesem. Muszę znaleźć jakiś wygodny program i to szybko. Program, który może podpowiada składnie.