Triki z Git

git add -iTrik. 1 W tym wpisie pokaże ci jak, możesz decydować o tym, co wejdzie do danego commita, a co nie. Same polecenia Git to potężne narzędzia i tak może to wszystko zrobić w konsoli.

Dlaczego chciałbyś rozbijać swoje zmiany na pojedyncze commity? Otóż duże commity, które zawierają wiele zmian, są antywzorcem. Gdybyś chciał cofnąć konkretną zmianę, która siedzi częściowo w jednym commicie, to możesz sobie wyobrazić, ile problemów to stworzy.

Dlatego warto robić jeden commit to jednej konkretnej wspólnej zmiany. Zobaczmy, jak to możesz zrobić w konsoli i przy użyciu Git.

W swoim repozytorium Git mam taki plik XML. Nazywa się on system.xml

Restore?Trik. 2 Zrobiłeś więc zmiany do swojego repozytorium Git. Jak je jednak cofnąć. W tym wpisie zobaczmy trzy polecenia: reset, restore i revert.

Ich nazwa sugeruje, że każde z nich może służyć do cofanie swoich zmian. Jak jest jednak naprawdę. Zobaczmy.

Vim?Trik. 3 W tym wpisie pokaże ci jak zamienić Vim w git na moim zdaniem lepsze narzędzia. Kojarzysz Vim? To ten program, z którego programiści nie umiał wyjść.

Kojarzysz memy, aby wyjść z Vim-a, trzeba wyłączyć komputer.

Domyślne narzędzia Git są podpięte po ten edytor, ale ty możesz to zmienić.

Vim faktycznie nie jest to przyjaznym programem dla początkujących.

Dlaczego więc go nie zastąpić?

gitignoreTrik. 4 W tym wpisie omówimy działa pliku ".gitignore". W tym pliku określasz jakie pliki mają być ignorowane przez repozytorium git.

O ile w samym Git ignorowanie plików przez repozytorium to fajny bajer. To ignorowanie plików na potrzeb umieszczenia później ich gdzieś w chmurze np. w GitHub jest esencją każdego projektu. Nie chciałbyś, aby dane poufne jak hasła wyciekły do GitHub-a albo żyły w historii repozytorium.

Istnieje przypadek utraty przez osobę wszystkich bit coin-ów, bo wrzucił do Github-a przez przypadek swoje hasło do konta.

Nie ma co się bać tego pliku ".gitignore". Jest on naprawdę prosty w obsłudze.

Wszystkie Kategorie