Narzędzia z których korzystam

Paint.NETNarzędzie NR.1Każdy edytuje obrazki do pewnego stopnia. Bez względu na to, czy jest to proste wycięcie, zmniejszenie czy dodanie tekstu – warto mieć pod ręką prosty edytor, który jest szybki i łatwy w nawigacji oraz wykona  zdanie bezboleśnie.

Istnieje wiele edytorów. Najbardziej znanym programem jest Adobe Photoshop. 

ZoomItNarzędzie NR.2Prowadzisz prezentację albo chcesz pokazać koledze/koleżance coś ważnego na ekranie, ale jest jeden problem.

Wszystko jest małe i nikt nie widzi w co dokładnie klikasz na swoim ekranie. Szkoda, że nie ma programu, który powiększyłby twój ekran i nie jest domyślnym programem Windows jak LUPA.

Program Lupa jest bardzo niepraktyczny. Na szczęście istnieje inny program, który poradzi sobie z tym zadaniem.

PastePureNarzędzie NR.3

Ostatnio napotkałem problem z formatowaniem tekstu. Gdy kopiujesz tekst z jednego źródła do drugiego w niektórych programach oprócz tekstu kopiuje się także formatowanie, czyli kolory tekstu, czcionki, rozmiary i wiele innych rzeczy.

Ma to pomagać użytkownikowi, ale w moim przypadku zazwyczaj mi to przeszkadza.

Aby poradzić sobie z tym problemem często otwierałem notatnik i do niego wklejałem tekst (tam jest tracone formatowanie) po to, by skopiować i wkleić go bez formatowanie do właściwego źródła.

Jeśli więc musiałem napisać E-mail, dokument w Wordzie lub wpis na blogu często korzystałem z takiej kombinacji czynności tylko po to, by nie wklejać sformatowanego tekstu.

Wiem, że w programie Word jest opcja “Paste content" ale ta opcja jest równie niewygodna co notatnik.

ScreenToGifNarzędzie NR.4Na swoim blogu często korzystałem z GIF-ów, by pokazać jak piszę kod, co wyświetla Intellisense, jak klikam na poszczególne opcje.

Raz nawet zrobiłem prezentację w PowerPoint na temat Visual Studio 2013 i co on potrafi. Aby nie sięgać do Visual Studio na slajdach, w prezentacji za pomocą gifów pokazałem te nowe funkcjonalności.

Umieszczanie gifów na blogu jest więc genialnym pomysłem.

Wcześniej do tworzenia gifów korzystałem z narzędzia camtasia studio.

Camtasia studio powstało z myślą o nagrywaniu pulpitu i tworzenia Tutoriali. Nawet się sprawdza jako program nagrywający Gameplay. Tutaj znajduje się stary filmik, który nagrałem przy pomocy Camtasia Studio.

ImBatchNarzędzie NR.5Wprowadzam kolejne wielkie zmiany na bloga. Te zmiany są związane z dużą ilością obrazków i ilustracji. Wprowadzenie tych zmian ręcznie byłoby katorgą i stratą czasu. Dlatego postanowiłem się zastanowić jak prawdziwy programista jak ten proces zautomatyzować i to szybko.

Potrzebny był mi jakiś automatyczny przetwornik/transformat dużej ilości obrazków, który jeszcze byłby darmowy.

Po pół godzinne szukania różnych rozwiązań jedyne co zmalałem pod swoje kryteria to plugin do Paint.NET, który obecnie nie działa oraz program ImBatch.

SOAP UINarzędzie NR.6 Jak testować swoją aplikację SOAP lub REST? Pisząc swojego klienta? Korzystając z mało intuicyjnych narzędzi  Visual Studio? Teraz nie ma już takiej potrzeby!

Wystarczy skorzystać z narzędzia SoapUI.

SoapUI to fantastyczne narzędzie i szczerze żałuje, że nie poznałem go wcześniej. Służy mi ono jednak od 3 lat jako doskonały tester usług sieciowych.

CmderNarzędzie NR.7 W dzisiejszym świecie bardzo często korzystamy z wiersza poleceń. Git i GitHub. Obecne technologie JavaScript wymagają dużo klepania w wierszu poleceń. AngularCLI, React, VueJs, NMP.

Nie mówiąc już o pracy z ,NET Core, który też ma swój wiersz poleceń. Jest to dobra alternatywa dla całego środowiska Visual Studio. 

 

W Windows mamy także Chocolatey zbiór skryptów instalacyjnych różnych programów.  

Na co dzień też może korzystasz z PowerShell-a .

Jest tego trochę. Bez wiersza poleceń w dzisiejszym świecie prawie nic nie zrobisz.

Pobierz z YTNarzędzie NR.8Od wielu wielu lat zawsze się zastanawiałem jak pobierać filmy z YouTube. Przez lata instalowałem wiele dodatków do przeglądarki. Przez wiele lat instalowałem na swoim komputerze wiele programów by tą zawartość pobierać. Przez wiele lat szukałem stron, które pozwalają mi pobierać zawartości z YouTube

Ale…

...

To wszystko było irytujące.

Dodatki do przeglądarek przestają działać, bo polityka Google tego widocznie zabrania. Wiele programów na komputer stara się coraz bardziej nieznośna i każe sobie płacić. Strony, gdy pobierasz coś z  YouTuba chcą przy okazji wyświetlić Ci tonę reklam i jeszcze narzekają, że masz AdBlocka zainstalowanego.

Jak też pobierać całe playlisty? Mam ręcznie wpisywać adresy URL każdego klipu do magicznych pól tekstowych pobieraczy?

KlawiszeNarzędzie NR.10Skróty klawiszowe. Pora zmierzyć się z prawdą i zadać sobie pytanie :

”Czy ja rzeczywiście korzystam ze skrótu klawiszowego jak ALT-CTRL-K, a potem ALT-CTRL-L”

Kto normalny by pamiętał skróty klawiszowe, które jeszcze wymagają kombinacji poprzedniego klawisza.

Na pomoc przychodzą jednak specjalne klawisze, które za Ciebie kliknąć złażoną kombinacje klawiszy za Ciebie. Jak jednak te specjalne klawisze wyczarować? Kupić specjalną klawiaturę z takimi magicznymi klawiszami jak G1…G10.

A może by tak kupić specjalną klawiaturę do tego. To jest fascynujący problem.

Czy nie byłoby to wspaniałe mieć specjalne klawisze które :

  • Odpalają odpowiednią stronę www
  • Uruchamiają odpowiedni program
  • Uruchamiają określoną linie poleceń
  • Piszą określoną frazę
  • Za ciebie uderzają skomplikowane skróty klawiszowe
  • Odtwarzają dźwięk

Jak jednak zrobić to tanio i wygodnie?

Błędy pisowniNarzędzie NR.11 Jestem dyslektykiem i często piszę wpisy pod presją czasu. W innych wpisach na tym blogu pisałem o swoich frustracjach i historiach z przeszłości związanym z tym, jak pięknie, umiem zrobić 200 błędów w dyktandzie na 100 słów.

Błędne słowa można sprawdzić nawet w swojej przeglądarce.

Ta funkcja jest wbudowana.

Gdzie jest jednak ten program, który mógłby Ci w łatwy sposób powiedzieć gdzie, masz postawić przecinek w tym wielokrotnym złożonym zdaniu.

Gdzie jest ten program, który potrafi przeanalizować Ci kontekst zdania i powiedzieć, że właśnie w tym przypadku trzeba napisać coś z NIE razem, a nie osobno

Nie zapominajmy o związkach zgody pomiędzy wyrazami

TerminalNarzędzie NR.13 Microsoft słucha i wie, że wiele programistów chce lepszego terminala do systemu Windows. Jak np. korzystałem jak do tej pory z Cmder, który jak pisałem dawno temu był i być może nadal jest wierszem poleceń naszych marzeń.

Pomyśl ile rzeczy robimy dziś w wierszu poleceń. Git, AngularCLR, NPM, a nawet jak pamiętasz są polecenia dla środowiska .NET. 

 

Wiersz poleceń będą zawsze potrzebne i można nawet powiedzieć, że bum na proste aplikację programistyczne z interfejsem się skończył jakieś 5 lat temu. Teraz klep polecenia w wierszu poleceń.

Microsoft wysłucha modlitwy i postanowił wypuścić nowy terminal. Zobaczmy jak możesz go przystosować do pracy.

CarnacNarzędzie NR.15 Ostatnio co wtorek robię Webinar i zadałem sobie jedno proste pytanie. Co mogę zrobić, aby moim widzowie wiedzieli, co wpisuje w swojej klawiaturze.

Czy jest jakiś sposób na wyświetlanie klawiszy na monitorze w dynamiczny sposób?

O ile są specjalne pluginy do OBS. To ustawienie ich jest bardzo kłopotliwe. Na szczęście istnieje do tego odpowiedni program. 

A tym programem jest: carnac for the hotkey visualization

OBSNarzędzie NR.16 W roku 2020 zrobiłem 16 webinarów i 3 prelekcje online oraz 3 prelekcję musiałem nagrać. Nie zrobiłbym tego bez programu OBS Studio. O ile StreamYard ma gotowy podział na udostępniony ekran oraz na twoją kamerę to moim zdaniem warto mieć nad tym większą kontrolę.

Samo zrozumienie wszystkich przydatnych funkcji, pluginów programu zajęło mi 2 dni. Dla Ciebie zrobiłem szybki skrót, aby korzystać z tego programu.

Sam program jest darmowy więc nie musisz nikomu płacić za te opcje.

PowerNarzędzie NR.17 W Windows 10 brakuje dużo pomocniczych programów i funkcji. To samo pomyślał zespół Windows Teams i stworzył ten program. 

Program cały czas się rozwija i pomocnicze narzędzia dochodzą.

Z wersją 0.28.0 ten program posiada :

  • Selektor kolorów pod skrótem klawiszowym
  • Strefy przypinania okień : FancyZones
  • Dodanie poglądów plików : SVG, Markdown do Eksploratora plików
  • Pomocnicze narzędzie pod meni, które zmienia rozmiar obrazków masowo
  • Zmapowanie klawiszy na inne klawisze
  • Pomocnicze narzędzie pod meni, które zmienia masowo nazwy plików
  • Uruchomienie pomocniczego pola tekstowego, w którym wpisujesz jaki program chcesz uruchomić lub jaki plik chcesz znaleźć
  • Przewodnik po skrótach pod klawiszem Windows
  • Dodanie kamery wirtualnej, która ma wbudowany efekt tła oraz działa pod twoje skróty klawiszowe

Wiele lat temu dla Windows 95 istniał program PowerToys, dlaczego go nie mieć w Windows 10 i warto zaznaczyć, że jest on OpenSource

HymnNarzędzie NR.18 Jak jeszcze lepiej ulepszyć system operacyjny Windows.

Czy być może programy tobie, które za chwilę to śmieci, które nie będą ci potrzebne?

Zazwyczaj w tym cyklu pokazuje programy, z które moim bardzo zmieniają przepływ mojej pracy.

Tym razem jednak zastanów się czy potrzebujesz takich programów, bo są one w większości przypadków sytuacyjne.

SoundNarzędzie NR.20 Staram się używam najlepszych narzędzi do robienia webinarów. StreamYard w połączeniu z OBS daje radę, ale nawet tutaj można coś ulepszyć. Na swoich webinarach programistycznych lubię puszczać dźwięki z Gothica, Warcrafta 3, Windows 98, Diablo 2 oraz Heroes 3.

Pod koniec webinaru lubię także puścić na koniec fajną muzyczkę, która nie ma praw autorskich, żebym nie miał problemu.

Tutaj pojawia się prosty problem.

O ile używając TouchPortal jestem w stanie puszczać krótkie dźwięki pod danych klawiszy to oczywiście jakoś takie dźwięku jest beznadziejna. W końcu idzie on przez mój laptop do mojego mikrofonu.

Trzeba więc programu, który doda do kanału "mikrofonu" bezpośrednie odpowiednie dźwięki.

Taki program oczywiście istnieje i nazywa się SoundPad.

Emoij ViewerNarzędzie NR.21 Emoji 🤔😘🤗😱

Kiedyś nie mogłem patrzeć na te emotikony, a w dzisiejszych czasach podkreślają one wpisy na Facebooku, Twitterze, Instagramie. Można nawet śmiało stwierdzić, że miniaturka z emoji zwiększa szanse na klikniecie w link.

Kojarzysz zapewne takie tytuły wpisów i filmików:

  • PO RAZ PIERWSZY PROGRAMUJE 😱
  • TA OSOBA ZROBIŁA GŁUPOTĘ 🤮
  • PANOWIE JEDZIEMY Z KOKSEM 💪 DZIŚ LIVE 🔥

ImageGlassNarzędzie NR.22 Nie podoba Ci się systemowa przeglądarka zdjęć w systemie Windows. Witaj w klubie. Są rzeczy, które mnie denerwują w domyślnej przeglądarce zdjęć jak brak możliwości przejścia do następnego zdjęcia, gdy mam powiększone obecne. 

Brakuje mi też możliwość szybkiego obrotu poziomowego/pionowego zdjęcia oraz możliwości wycinania interesującego mnie fragmentu.

To nie są zaawansowane funkcje, ale nie chce otwierać edytora graficznego ("Paint.NET") , aby zrobić takie podstawowe operacje.

Próbowałem znaleźć program, który by mnie zadowolił.

InfraView to prawie jest to co chce, ale irytują mnie jego ikony, które są potem podpięte do każdego pliku z obrazkiem. Taki mam z nim problem chyba od 2008 roku.

Wiele innych programów odpadło, ponieważ mają one też sporą listę rzeczy, których nie chce mieć w takim programie.

Wszystkie Kategorie