Karier programisty

CeleKariera NR.1 Nie każdy jest taki sam. Każdy z nas ma inny zestaw celów, które powinny zostać zrealizowane w naszej karierze. Zanim jednak zaczniesz spełniać swoje cele najpierw musisz ustalić czym one dokładnie są. Brzmi to dosyć prosto? Niestety rzeczywistość jest inna.

Rozmawiając z różnymi ludźmi i także z samym sobą przed lustrem zdałem sobie sprawę, że większość z nas żyje życiem programisty bez żadnych konkretnych celów.

Większość programistów i ludzi nie ma określonych celów, co więcej być może nawet nie zdaje sobie sprawy, że cele są ogólnie potrzebne.

Oczywiście nie jest to nic nadzwyczajnego. Jak sam pisałem wcześniej miałem nie raz trudną dyskusję przed lustrem z samym sobą na ten temat.

Koncentracja i myślenie jest męczące i wymaga wysiłku. Nie każdy z nas poświęca czas i swoje myśli na to, którędy powinien pójść dalej.  Co w tym złego? Pozwól, że posłużę się metaforą.

GadanieKariera NR.2 Kiedyś myślałem, że praca programisty polega tylko na pisaniu kodu. Wiem, że z tym przekonaniem nie jestem odosobniony.

Jako programiści większość swojego czasu spędzamy oczywiście przed komputerem. Tak przynajmniej myślą ludzie, którzy nie pracowali w firmie. Otóż tak naprawdę w pracy częściej wykonuje się tonę innych czynności niż pisanie kodu. Jedną z tych czynności jest rozmawianie z ludźmi.

Ludzie są największą częścią tego biznesu. Kto by o tym pomyślał, że praca to współpraca z innymi ludźmi.

Dlatego by być lepszym programistą nie trzeba spędzać więcej czasu z komputerem, a z ludźmi. Tak jest ulepszając swoje zdolności komunikacyjne człowiek - człowiek jesteś w stanie zabrać swoją karierę na wyższy poziom.

Zapomnij o nauce kolejnej technologii to jest dla nas łatwe. Niestety to, co jest zazwyczaj trudniejsze dla nas, to właśnie komunikacja między ludźmi. Pomyśl jak bardzo możesz zyskać na czasie poprzez zadawanie pomocnych pytań. Pomyśl jak bardzo możesz pomóc koledze z zespołu dając mu kluczowe wskazówki.

Umiejętności komunikacyjne to jest coś, w co na pewno warto inwestować.

S.P.E.C.I.A.LKariera NR.3Jako student wierzyłem, że dobry programista to taki, który zna wiele języków i technologii. Jest to prawda, że jako programista powinieneś znać wiele rozwiązań. Nie zmienia to jednak faktu, że jako programista powinieneś zostać specjalistą jednego rozwiązania.

Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pracę. A w pracy jako pojedynczy człowiek zazwyczaj będziesz odpowiedzialny tylko za jedną rzecz. Ten scenariusz jest na pewno prawdziwy, jeśli będziesz pracować w korporacji. W firmie garażowej twoje specjalizacje będą trochę bardziej rozbite.

Specjalizacja jest jednak ważna. Gdy pracodawca szuka pracownika to szuka konkretnej osoby do konkretnego zadania. Dopasowanie więc swojej specjalizacji do właśnie tej oferty pracy daje ci właśnie zwycięstwo. Natomiast bycie wszystkim sprawi, że będziesz miał trudności z trafianiem do odpowiednich ofert pracy.   

Kogo obchodzi to, że umiesz trochę Javy, Ruby, PHP, Pythona, C# jak nie jesteś zdefiniowany na konkretne problemy, które będą pojawiać się w firmie.

FirmaKariera NR.4 Twoje doświadczenie w firmie może być różne w zależności od tego w jakiej firmie będziesz pracował. Ważne jest to, że masz wybór. Nawet na początku kariery masz wybór.

Co najbardziej wyróżnia firmy? Ich wielkość. Twoje doświadczenia będą różne w zależności od tego czy będziesz pracować w małej firmie, w średniej czy dużej.

Każda z tych firm ma swoją kulturę pracy. Styl prowadzenia swojego życia w pracy ostatecznie może zdecydować czy będziesz z niej zadowolony.

Warto się nad tym zastanowić, gdy będziesz wybierał i akceptował oferty pracy.  Łatwo jest wybrać swojego przyszłego pracodawcę na podstawie oferowanej płacy. Ostatecznie jednak środowisko pracy, też jest ważnym parametrem.

Jakie więc są zalety i wady pracy w małej firmie, średniej firmie i dużej firmie.  

FanatyzmKariera NR.5 Miłość do konkretnego rozwiązania do konkretnej technologii jest wspaniała. Niestety miłość też ma swoje skutki uboczne. Jednym z nich jest fanatyzm, który powoduje, że zawsze i wszędzie masz to poczucie udowadniania, że ty i twoje narzędzie, które kochasz jest lepsze od wszystkich innych.

Być może jako student kłóciłeś się z kimś. Być może jako programista pisałeś felietony na forach, dlaczego pewien język programowania jest lepszy od wszystkich innych.

Jedno jest pewne swoją karierę posuniesz zdecydowanie do przodu, jeśli odrzucisz swój fanatyzm do technologii i zaczniesz myśleć większymi obrazami.

PROKariera NR.6 Jak być PRO, czyli profesjonalistą w programowaniu. Każdy ma swoją definicję profesjonalizmu. Dla mnie profesjonalizm polega na wykonywaniu swojej pracy pomimo wielu trudności. Pracować tak, aby nie zostać pokonanym przez przeciwności losu. Zawsze dawać z siebie 100%, gdy pojawi się jakieś zadanie.

W naszej branży  profesjonalizm  jest w cenie. Będąc profesjonalistą  pomagasz sobie znaleźć lepszą pracę. Będąc PRO zwiększasz swoją liczbę klientów. Co więcej, będziesz się lepiej czuł w swojej skórze i będziesz czuł dumę ze swojej pracy. 

Jak więc być profesjonalistą? Najpierw musimy ustalić kim dokładnie profesjonalista jest.

EscapeKariera NR.7 Odejście z pracy może być trudniejsze niż nam się wydaje. Tak wiem, jeśli chcesz odjeść z pracy wystarczy pójść do szefa i to powiedzieć. Istnieją jednak pewne sprawy, o których warto wiedzieć, zanim odjedziesz z pracy. 

Praca to wielki aspekt życia i nawet twoje odejście musi zostać wykonanie profesjonalnie.

O czym więc powinieneś pamiętać

Ty jako...Kariera NR.8 W innym wpisie podzieliłem firmy na małe, średnie i duże. Istnieje jednak jeszcze inny podział firm programistycznych. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze pracy jest fakt, że są firmy tworzące oprogramowanie i są firmy z programistami.

Jaka jest różnica? Co jest lepsze firmy, które tworzą oprogramowanie dla klientów, albo dla samych siebie, czy firmy, które zatrudniają programistów do pracy i to programiści sami są tą chodzącą usługą tej firmy.

Firmy, które nie koncentrują się na tworzeniu oprogramowania, ale zamiast tego zatrudniają programistów do pracy  będą traktować swoich pracowników inaczej.

KwalfikacjaKariera NR.9 Rozmowa kwalifikacyjna może być trudnym orzechem do zgryzienia. Przejście rozmowy wymaga od ciebie zupełnie innego zestawu umiejętności. Jako programista rozwiązujesz duże i złożone problemy, które wymagają myślenia całościowego. Na rozmowach kwalifikacyjnych natomiast dostaniesz małe wyzwania wymagające szybkiej odpowiedzi.

Często się też zdarza, że sama osoba rekrutująca jest słabo przeszkolona, albo nie ma pojęcia o programowaniu.

Co oznacza, że pytania na rozmowie będą oddalone od rodzaju faktycznej pracy w firmie. W nieprofesjonalnych środowiskach to, czy uda ci się przejść rozmowę może być zależne od stronniczości rekrutującego oraz braku standaryzacji procesu rekrutacji w firmie.

Osobiście nie jestem fanem rozmów kwalifikacyjnych i raczej dążę do tego, aby moja osoba stała się na tyle popularna, aby oferty pracy same do mnie przychodziły. Oczywiście rodzi to problem, ponieważ nie każdy z nas ma bloga czy udziela się w społeczności. Dobrze by było być „tak sławnym”, żeby to ludzie zabiegali o ciebie abyś chciał u nich pracować, ale jest to luksus, który nie każdy ma i może mieć.

Jednym słowem rozmowa kwalifikacyjna jest złem koniecznym. Bez niej pracy się nie dostanie. Jakie więc umiejętności są ci potrzebne, aby przejść rozmowę kwalifikacyjną?

Zaufanie?Kariera NR.10 Lojalność wobec pracodawcy. Dla programistów to śliski temat. Wiem co sobie myślisz, że napiszę, że szefa trzeba szanować i być wobec niego sprawiedliwym.

Muszę ci przyznać rację, bo rzeczywiście warto tak się zachowywać wobec swojego pracodawcy. Twoja lojalność oczywiście może też być użyta przeciwko tobie, dlatego też opiszę gdzie leżą jej granice.

Nie każdy pracodawca okaże się złym i będzie chciał cię wykorzystywać. Możesz znaleźć takich pracodawców i wobec takich twoje zachowanie powinno być podobne, jak nie nawet lepsze.

Dlatego nie szantażuj i nie rób nieczystych zagrywek, nawet dla swojego dobra.

KsiążkiKariera NR.11 Każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę z programowaniem. W roku 2010 kupiłem wiele książek do C#, ASP.NET i wiele z nich okazało się niestety śmieciem niewartym nawet papieru toaletowego.

Na początku roku 2016 zrobiłem wielki porządek w domu i wyrzuciłem niektóre książki na makulaturę.  Nie ma sensu takich książek trzymać. Chociaż przyznam, że niektóre z nich służyły mi za podstawkę do telewizora.

Dlaczego piszę o tym, że warto się zastanowić jakie książki kupujemy, a nawet ściągamy. Ostatecznie bezużyteczna książka zabiera nam czas i tworzy pewien chaos.

Pokażę więc niektóre z tych książek, które kupiłem w 2010 roku, a które bardziej mi przeszkodziły na ścieżce kariery niż pomogły.

PominięcieKariera NR.12 Raz na jakiś czas pojawiają się nowe: Język programowania, Framework, Metodologia.

Zdobywają one potem popularność jak wszystko dzisiaj. Strach czujemy od zawsze na temat jednego problemu. Co, jeśli przegapię tę falę i moje zdolności przestaną być użyteczne na rynku pracy. Nikt nie chce być starym dziadem.

Świat JavaScript powędrował z takim butem w 2016 roku, że osobiście zacząłem kwestionować, czy zasługuje na tytuł web developera.

ŚmierćKariera NR.13 Flash umarł. No co mamy rok 2017. Dla wielu programistów oznaczało to koniec wielu produktów, a nawet koniec i początek nowej kariery. Pomyśl ktoś 10 lat inwestował w język ActionScript i technologię FLASH, aby dość do tego końca. Miałem kolegę na studiach, który był zakręcony w rozwiązaniach Flash, Flex i ColdFusion. Jak się domyślasz on już w tych technologiach nie programuje.

Mnie osobiście coś takiego się zdarzyło na początku kariery.

Dwa lata przed szukaniem pracy w Warszawie inwestowałem w naukę dwóch technologii ASP.NET i Silverlight.

KrętaczKariera NR.14 Zanim opiszę ten problem warto zaznaczyć ważny punkt.

Programowanie jest niezwykłe trudne. Nie ma skrótów  do zostania jakimkolwiek programistą. Inteligencja, mądrość, śmiałość, ciężka praca, popełnianie błędów, uczenie się na podstawie tych błędów. Programowanie to także umiejętność nauki i przyswajania wiedzy z różnych źródeł.

Niestety są ludzie, którzy wierzą w skróty. To będzie o nich.

ZmianaKariera NR.15 Czasami przychodzi czas by zmienić pracę. To smutne, ale prawdziwe. Czasami praca, którą obecnie wykonujemy nie daje już nam tego płomienia.

Może jesteś szczęśliwym pracującym człowiekiem i współpracownicy są mili. Możesz pracować w domu, możesz pisać na temat technologii i kodów. Nie zawsze tak jest, ale warto to docenić. Naprawdę zmiana pracy to poważna decyzja, która będzie miała wpływ na to, jak będziesz spędzał swój czas między 8-16.

MobbingKariera NR.16 Praca programisty wydaje się rajem. Obecnie na LinkedIn prawie codziennie ktoś wysyła do mnie wiadomość z ofertą pracy. GoldenLine ostatnio zaczął mi spamować pocztę z ofertami niby dopasowanymi do mnie. Otrzymuję też wyszukiwane oferty związane z blogiem.

Sytuacja ta trwa już od roku i czuję się bezpiecznie. Żyjąc w Warszawie prawdopodobnie byłbym w stanie znaleźć nową pracę w przeciągu 1 dnia.

Ofert pracy jest dużo. Programistów z doświadczeniem jest niewielu. Pracodawcy więc się starają i stają na głowie aby pokazać, że mają lepsze warunki pracy od konkurencji. Nic tylko się cieszyć.

Wcale jednak nie znaczy, że raj programistyczny jest wszędzie i dla każdego. Mobbing w pracy programisty istnieje. Nikt nie mówi o tym głośnio, bo jest to wstydliwy temat dla ofiary. Pomyśl ile codziennie generujemy pozytywnych historii sukcesu, gdzie wszystko się udaje. Gdzie każdy może znaleźć pracę w ciągu jednego dnia. Gdzie to pracodawca rozwija przed nami swój czerwony dywan.

Wszystkie Kategorie