FlowAktywny NR.2Jaki jest wielki sekret skutecznej pracy? Jak pracować szybciej i efektywniej. To, że możesz pracować szybko wcale nie znaczy, że twoja praca będzie efektywna. Jak to zrobić?

Kluczem jest koncentracja. Koncentracja jest potrzebna, aby skończyć jakiekolwiek zadanie. Pisząc ten artykuł jestem oddzielony od swojego telefonu, poczty e-mail i Facebooka. Bez koncentracji napisanie tego wpisu byłoby długie i mało przyjemne. Sam wpis być może stałby się chaotyczny i mało zrozumiały, ponieważ moje myśli ciągle byłyby rozpraszane.

Istnieje też mistyczna strona koncentracji zwana stanami Flow. W naszym zawodzie takie stany mogą być potrzebne bardziej niż nam się wydaje.

Zacznijmy jednak od podstaw. Czym jest koncentracja?

Czym jest koncentracja?

Koncentracja jest to proces, który pozwala ci pokonać codzienne rozpraszacze twoich myśli. Nasz świat obecnie tak nas rozprasza i bombarduje informacjami, że wiele osób nie umie się naprawdę skoncentrować.

Twój telefon zawsze może zadzwonić.  Twój email zawsze ciebie powiadomi o nowej wiadomości, nawet jeśli jest to jakiś nieważny newsletter. Twoje media społecznościowe powiadomią cię o każdej nowej akcji.

Żyjąc w takim świecie wielu z nas zapomniało, co to znaczy być skoncentrowaną osobą.

Jak więc wygląda koncentracja? Pamiętasz ten ostatni moment swojego życia, gdy wydawało się, że czas się zakrzywia a ty czujesz, że twoje serce i dusza jest pochłonięta tylko przez ten problem. Jesteś tak przejęty rozwiązaniem tego problemu, że zapominasz o jedzeniu i o spaniu. Czujesz rozkosz z tego stanu i dlatego warczysz na każdego kto chce ciebie rozproszyć.

To jest koncentracja bliska stanu flow. Każdy z nas znajdował się kiedyś w takim stanie. Problem w dzisiejszym świecie polega na tym, że ciężko ten stan utrzymać. Większość z nas pracuje będąc w totalnym rozproszeniu.

Koncentracja wymaga momentu. Ciężko jest skoncentrować się za pierwszym razem i w pierwszych minutach pracy. Potem jednak jak już rzucisz tę kulkę z górki to wszystko wydaje się płynąć.

Bez koncentracji twoje zadania będą rozciągane w czasie. Nasze rozproszenie zaburza koncentrację sprawiając, że potrzebujemy coraz więcej czasu na jej zbudowanie.

Kocentracja Diablo 2 Paladyn

Dlatego tracisz coraz więcej czasu. Gdybyś mógł kupić koncentrację, to zapewne byś kupił jej jak najwięcej. Koncentracja to inwestycja. Niestety nasze życie to nie gra RPG, gdzie mógłbyś odpowiednio inwestować swoje punkty doświadczenia w umiejętność koncentracji.

Skoncentrować się bardziej - jak

Nie ma żadnych genialnych haków na zwiększenie koncentracji. Fakt, możesz się zapisać na warsztaty z medytacji, ale żadna magia się nie stanie, jeśli nie usiądziesz przed biurkiem i faktycznie się nie skupisz przez 15-30 minut.

Jeśli chodzi o koncentrację miałem z nią największy problem podczas pisania pracy magisterskiej. Zrozumiałem jednak, że nieważne jak bardzo planuję i kombinuję - moją pracę magisterską napiszę tylko wtedy, kiedy faktycznie usiądę przed biurkiem. Fakt pisanie pracy nie było przyjemne i właśnie dlatego nie chciałem się na niej skupić. Dlatego chciałem się rozpraszać jak najbardziej to możliwe. Rzeczywistość jednak była odwrotna, ponieważ koncentrując się bardziej nawet na tym nieprzyjemnym zadaniu wykonałem swoje zadanie szybciej. Tymczasem rozpraszając się co chwilę przedłużałem swoją torturę jeszcze bardziej.

Odłóż więc wszystkie swoje sprawy na bok i zrób tę jedną czynność, którą masz zrobić.   Skup się na tej czynności. Nie myśl o niczym innym i pracuj.

Oczywiście twój mózg będzie chciał podążać wszędzie gdzieś indziej.

Dlatego, zanim zaczniesz pracować upewnij się, że wszystkie inne zadania zostały wykonane, a rozpraszacze zostały odsunięte na bok. Wyłącz telefon, zamknij swoje drzwi, zamknij okno przeglądarki oraz daj sobie godzinę ciszy w Windows 10.

image

Wiem, jesteś ciekaw ile nowych polubień ma twój wpis na facebook-u. Wiem jesteś ciekawy, czy ta twoja licytacja na allegro jest wciąż tą wygrywającą. Wiem, wiem, ale teraz się skup.

Użyj swojej siły woli by przykleić się do zadania. Twój cel polega na przetrwaniu tych pierwszych minut.

Gdy twoja koncentracja wciśnie pierwszy bieg praca powinna nagle stać się bardziej przyjemniejsza i łatwiejsza.  Nie stanie się to natychmiast. Potrzebujesz momentu. Małego przejścia z normalnego stanu do stanu skupienia.

Ciężko nam się skoncentrować na czynności, której nie lubimy. Ból jednak z koncentracją potrafi szybko się rozmazać. Paradoksalnie rozpraszając się przedłużamy tylko swoje tortury.

W tym cyklu planuję omówić technikę pomodoro jako oddzielny wpis. Ta technika może bardzo pomóc w koncentracji.

To wymaga pracy

Oczywiście, jak każda umiejętność koncentracja wymaga pracy. Nie zawsze też będziesz w środowisku, które pozwoli ci się łatwo skupić. W pracy warto wyposażyć się w słuchawki, zwłaszcza jeśli pracujesz w open space, a dowcipy kolegów ciebie nie interesują.

Zapamiętaj te wspaniałe uczucia strefy programisty, strefy flow. Będziesz do nich chciał wracać. Dla mnie jedynym z powodów zostania programistą były właśnie te uczucia stanów flow.

Każdy z nas chce o czymś zapomnieć, a praca pozwala nam oderwać się od naszych własnych myśli.

Świat nie istnieje, a ty możesz na chwilę zapomnieć o swojej egzystencji by wykonać swoje zadanie.