Kaxaml

XAML jest prostym językiem opisującym wygląd aplikacji w Silverlight i WPF. Do jego nauki powstał prosty edytor Kaxaml. Jest on darmowy  i prosty w użyciu wymaga  tylko zainstalowanego .NET  4.0.

KAXAML

Animacje jak inne elementy są dynamicznie wyświetlane. Dlatego ten program doskonale nadaj się do nauki, ponieważ w Visual Studio program musiałby być kompilowany bez przerwy do zbliżonego efektu. Posiada on też Intellisense i dobrze sygnalizuje błędy.

KAXML-01Program posiada wbudowane przykłady. Powyżej zaprezentowałem przykład przycisku „HelloWorld” oraz animacje 4 kółek.

Jego możliwości nie kończą się tutaj. Posiada  edytor doboru odpowiedniego koloru. Mogę zapisać wygląd małej aplikacji jako obrazek.
 
W opcji „Xaml Scrubber” zmieniamy rozkład naszego kodu XAML w dokumencie.

W opcjach mogę zmienić styl i czcionkę kodu XAML. Mogę tutaj zmienić czas automatycznego sprawdzania kodu, domyślnie ustawiony jest na 2 sekundy. W trzeciej zakładce opcji mogę powiedzieć programowi, jak powinien obsłużyć obrazki upuszczane w oknie aplikacji.

Ponieważ aplikacje  w WPF i Silverlight-cie są wektorowe, to mogę powiększać ich rozmiar.

Program nie nadaje się do pisania aplikacji do tego jest Visual Studio, ale jest on dobrym pomocnikiem w nauce języka XAML.

Najnowszą wersję programu można pobrać na oficjalnej stronie  KAXAML.

Na wszelki wypadek wrzuciłem wersje 1.8 na swojego dropbox-a.Kaxaml program do nauki XAML

https://www.dropbox.com/s/f5zqhum4d5yhv9i/Kaxaml_1.8.msi?dl=0