PodwyżkaZarobki NR.2Masz już pracę, ale chciałbyś zarabiać więcej. Pytanie więc brzmi jak poprosić o swoją podwyżkę? Najłatwiej oczywiście jest zmienić pracę na taką, gdzie więcej płacą.

Jednak, jeśli lubisz swoją pracę to nie widzę powodu byś musiał ją zmieniać tylko dlatego, że nie wiesz jak poprosić o podwyżkę.

Pieniądze w naszym zawodzie są problematyczne. 

Codziennie ktoś w Google wpisuje hasło “zarobki programisty X w mieście Y”.

Pieniądze w naszym zawodzie są duże. Nikt jednak nie lubi podawać konkretnych liczb. Ja to zrozumiałem. Moim zdaniem wiele osób  dostaje czystej ekstazy na widok tych liczb. W końcu kto nie chciałby zarabiać dużo.

W końcu programiści potrafią zarabiać więcej pieniędzy niż lekarze i prawnicy. Koniec głupich gadek o tym, jak po studiach będziesz zarabiał najniższą krajową. Jako programista zostaniesz władcą swojego życia, bo masz dużo, dużo więcej pieniędzy,

Każdy chce zarabiać więcej i więcej. Każdy patrzy na te statystki i zastanawia się czy przypadkiem nie należy mu się już większa suma. Każdy pyta swoich kolegów programistów ile oni wyciągają, aby im dorównać i pokazać kto jest samcem alfa w dochodach finansowych.

Skoro czytasz ten wpis to zapewne masz jakieś powody by zarabiać więcej. 

  Zanim jednak poprosisz swojego szefa o podwyżkę pamiętaj…

Nikogo nie obchodzą twoje potrzeby

Pamiętaj powodem twojej podwyżki nigdy nie mogą być twoje potrzeby. Hej szefie planuję kupić nowy samochód więc przydałaby mi się podwyżka. Hej szefie ostatnio zacząłem chodzić do kosmetyczki i potrzebuję więcej pieniędzy. Hej szefie ostatnio wydałem swoje pieniądze na koksy i panienki potrzebuję więc trochę więcej pieniędzy.

Nikogo nie obchodzą twoje potrzeby

Nikogo nie obchodzą twoje potrzeby.

Zamiast tego podkreśl swoją wartość i to jakie wartości dodatnie dajesz firmie. Poopowiadaj o tym, jak pomagałeś pracownikom rozwiązywać ich problemy. Co więcej, powiedz, dlaczego większa suma pieniędzy pomoże ci stać się lepszym programistą. Zawsze pieniądze możesz przeznaczać na kursy i szkolenia w swoim własnym zakresie.

Zadaj sobie pytanie? Dlaczego szef chciałby ci dać więcej pieniędzy? Znajdź odpowiedź na to pytanie.

Oczywiście, jeśli nie przychodzi ci nic do głowy oznacza to, że rozmowa o podwyżkę nie zakończy się sukcesem. Tak jak mówiłem wcześniej, każdy chciałby zarabiać więcej, ale co z tego firma i szef będzie miała.

Jeśli czujesz gniew i czujesz, że masz rację na poziomie emocjonalnym, a nie racjonalnym, to najpierw się wyśpij.

Gdy masz inną ofertę pracy : nie szantażuj

Tutaj zaczyna się zabawa. Mając inną ofertę pracy łatwo negocjacje zamienić na szantaż. Hej szefie mam ofertę pracy i mogę zarabiać więcej. Zapłać mi więcej tu i teraz, albo odejdę.

Szantaże takiego rodzaju w naszym zawodzie pojawiają się zbyt często. Po pierwsze na pewno są one łatwiejsze niż tworzenie listy swoich zalet, ale jakim kosztem. Po drugie ludzie, którzy stosują taki szantaż najczęściej nie lubią swojej obecnej pracy. Jeśli nie lubisz swojej pracy, to po prostu zmień pracę i daj sobie spokój.

Jeśli więc masz inną ofertę pracy, to zapomnij o szantażowaniu. Niech ta oferta pracy nie stanie się dla ciebie nożem do straszenia swojego szefa. Poza tym może twoje odejście nie jest taką terrorystyczną bombą jak ci się wydaje.

160106495_d070f33

Tworzysz negatywną atmosferę i negatywną relację, która później może cię mocno kopnąć.

Podejdź więc do tego bardziej profesjonalnie. Dostałeś ofertę, a to znaczy, że znasz konkretne liczby. Jeśli czujesz, że obecna praca ciebie mocno nie trzyma możesz spróbować normalnych negocjacji. Jeśli to nie zadziała zmień pracę, a raczej zadeklaruj swoją zmianę. Jeśli szef ciebie ceni sam zaproponuje ci podwyżkę i kontynuację pracy.

Jeśli się tak nie stanie to znaczy, że szantaż by tym bardziej nie zadziałał. Takie jest życie.

Przynajmniej żaden z was nie będzie promieniował negatywnymi emocjami.

Stań się widoczny

Niestety, ale nie ma złotego środka na to by zarabiać więcej w obecnej pracy. Jeśli chcesz zarabiać więcej musisz stać się bardziej widoczny i wziąć na siebie więcej odpowiedzialności.

Jeśli chcesz zarabiać więcej musisz się czymś wykazać. Musisz pokazać swoją wartość.

Oczywiście zasady negocjacji kwot pieniężnych są inne, gdy szukasz nowej pracy. W obecnej pracy musisz mieć argumenty związane z tym, co robisz lub robiłeś.

Trudno się negocjuje z kimś, kto tak naprawdę ciebie nie potrzebuje. Dlatego spokojnie zastanów się czy za twoją prośbą stoją mocne argumenty twoich wartości dodatnich.

Pamiętaj pewność siebie jest dobra. Arogancja jest zła i będzie tępiona.