EscapeKariera NR.7 Odejście z pracy może być trudniejsze niż nam się wydaje. Tak wiem, jeśli chcesz odjeść z pracy wystarczy pójść do szefa i to powiedzieć. Istnieją jednak pewne sprawy, o których warto wiedzieć, zanim odjedziesz z pracy. 

Praca to wielki aspekt życia i nawet twoje odejście musi zostać wykonanie profesjonalnie.

O czym więc powinieneś pamiętać

Nie rób tego w gniewie

Kiedy ludzie myślą o zmianie pracy to zazwyczaj dzieje się to wtedy, gdy pewna czara goryczy została przelana. Czujemy gniew, furię i złość tysiąca piekielnych psów.

Czujemy, że mamy rację, bo gniew daje nam sygnał, że powinniśmy to zrobić. Gniew nie jest czymś złym. Warto jednak przemyśleć swoją następną akcję. Chcesz mieć kontrolę nad tym procesem i chcesz zachować się profesjonalnie.

Wiem, że gniewem można wiele działań usprawiedliwić i uznać za słuszne, ale co ci to da. Satysfakcję?, jeżeli nawet tak to z czego. Zemsta nigdy nie daje nic dobrego. Nie bądź sabotażystą i nawet o tym nie myśl. Odstaw więc swoje emocje i daj sobie parę dni. Będziesz wtedy wiedział czy ta myśl jest prawidłowa, czy jest czymś tymczasowym.

Jeżeli jesteś pewien, że chcesz odjeść z pracy, to przemyśl jeszcze parę innych spraw. Jak już masz odjeść z pracy, to zrób to najmądrzej jak się da.

Pieniądze

To co nas trzyma, to oczywiście pieniądze.  Na szczęście my jako programiści zarabiamy na tyle dużo, aby mieć jakieś oszczędności, chociażby na taką ewentualność.

Musisz być gotowy na to, że pieniędzy na koncie będzie ubywać, a ty będziesz się stresował i ciągle liczył jak długo jeszcze możesz tak żyć.  Będziesz musiał ciąć swoje wydatki i rezygnować z pewnych luksusów aż do znalezienia następnej pracy. O pożyczkach i kredytach myśl tylko w ostateczności. Jesteś programistą powinieneś być bardziej ogarnięty i mieć plan.

Dlatego musisz mieć solidny plan awaryjny. Fakt nie odejdziesz z pracy tak szybko, jeśli masz pistolet braku pieniędzy przypięty do głowy . W takim wypadku twoje odejście będzie zależne od znalezienia nowej pracy, albo uzbierania konkretnej kwoty. Jednak jeśli się przygotowałeś na taki scenariusz i nie boisz się luk w datach, w swoim CV, to możesz zrobić sobie wakacje.

Kto wie może to dobry moment by założyć swoją działalność. Fakt jednak jest taki, że tego nie zrobisz, jeśli nie stworzyłeś takiego planu wcześniej.

Dobrze więc mieć gotowy projekt na wypadek takiego scenariusza.

Szukanie nowej pracy

Jeśli masz problem z pieniędzmi lub nie planujesz wakacji czy start-up, to musisz znaleźć nową pracę. Kiedyś dawno temu dostałem cenną radę od kolegi.

Jeśli masz szukać pracy, to rób to wtedy, kiedy jeszcze masz pracę. Niestety, ale rekrutujący będą cię oceniać gorzej i zadawać dużo więcej pytań na temat poprzedniej pracy. Pracownik, który jeszcze pracuje ma wyższą rangą od tego, który dopiero co odszedł z pracy.

Szukanie pracy podczas świadczenia pracy w firmie, której nie lubisz nie będzie przyjemnym procesem. Sam przez to przechodziłem. Ludzie z HR wysyłają e-maile, ściągają programistów na LinkedIn, ale nie robią jednej ważnej rzeczy. Nie dopasowują swoich godzin pracy do twoich godzin pracy. Wydaje się, że ci ludzie dają z siebie wszystko aby zdobywać programistów, ale nie dają im nigdy dobrych ram czasowych.

Jak masz przyjść na rozmowę o pracę między godz. 9-16, jeśli właśnie pracujesz między godz. 9-16. Nie zapominajmy o dojeździe do miejsca spotkania. Wiem co sobie myślisz, to może jednak powinienem odejść z tej pracy, żeby mieć czas przychodzić na rozmowy, ale pamiętaj o tym co mówiliśmy wcześniej.

Jeśli możesz weź urlop to powinno ułatwić sprawę. Chociaż wiem jak trudno zgrać urlop z terminem rozmowy.

Nie będzie to łatwe, ale jeśli przejdziesz tę wyjątkową rozmowę o pracę, to wtedy możesz odetchnąć z ulgą. Wytrzymaj i idź do nowego świata.

Alternatywnie, jeśli masz solidny plan możesz pozwolić sobie na wakacje lub ambitny plan założenia własnej działalności.