Future C# Czy warto uczyć się C#? Oczywiście język dojrzał i – co więcej – czeka na niego świetlana przyszłość.

C# ma już 16 lat. Przy pomocy C# możemy tworzyć strony internetowe, aplikacje na Androida, iOS i aplikacje na Windows 10. Mam też aplikacje na systemy Windows jak Windows Forms i WPF. Do tego stosu też można dodać usługi Windows, które działają w tle systemu.

Na koniec możemy wspomnieć o aplikacjach na systemy Office i SharpPoint.

Przy pomocy C# można napisać dużo ciekawych aplikacji.  Co jeśli jednak nie jesteś fanem systemów Windows, albo jesteś obrażony na Microsoft? Czy C# nie jest wtedy dla ciebie?

Rok 2016 jednak zmienił bardzo wiele, jeśli chodzi o tworzenie aplikacji w C#.

 • Możesz pisać aplikacje w C# w dowolnym edytorze.
  • Nie jesteś skazany na ciężką instalację Visual Studio.
 • C# jest open source i piekło zamarzło.
 • C# może zostać uruchomiony na systemach Mac i na Linux
 • Nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać bibliotekę w C# i użyć jej wszędzie

Większość sceptyków skazała C# na śmierć i powód był prosty. Microsoft nigdy nie otworzy się na inne systemy i będzie zamknięty. Tak jednak się nie stało.

W dodatku mamy do dyspozycji kompilator Roslyn, z którego tym sam możesz skorzystać w kodzie. Na blogu mam zbiór pewnych wpisów na ten temat.

Przy pomocy Roslyn i C# możesz:

 • W teorii stworzyć swój własny IDE do pisania kodu w C#
 • Stworzyć program do analizy kodu
 • Stworzyć pomocnicze pluginy refakturujące kod i go dodający.
  • Potem ten plugin możesz dodać do Visual Studio.

To jednak nie koniec. Wielkimi krokami zbliża się także C# 7.0, który będzie zawierał kilka ciekawych ulepszeń, jak “pattern matching”. Możesz przeczytać o tym tutaj.

Jedno jest pewne twoja inwestycja w naukę C#, zwłaszcza teraz jest na pewno spokojną gwarancją na przyszłość.

Zwłaszcza że teraz do ćwiczeń możesz bez problemu zainstalować bardzo dobrą wersję Visual Studio. Wersja Community zawiera te same opcje, co kiedyś płatna wersja Professional.

Naprawdę nauka C# nie jest już tak trudno dostępna, jak kiedyś. Nawet rozwiązanie Xamarin, które pozwala na tworzenie aplikacji na Androida i iOS jest darmowe. Kiedyś tak nie było.

Dzisiaj jednak żyjemy w lepszych czasach.

Gdy ja zaczynałem swoją przygodę z programowaniem w C#, to było tyle złych artykułów, że głowa mała. Oczywiście trudno mieć dobrą opinię o C# 1.0 lub o .NET 1.1 . ASP.NET 2.0 Web Forms moim zdaniem w tamtym okresie miał wielką szansą wyglądać jak zły dowcip, nawet w porównaniu z tworzeniem strony w PHP.

Czasy się jednak zmieniają. Dlatego dumnie patrzmy na okres, w którym coraz więcej technologii opartych na C# będzie wychodziło poza klosz systemu operacyjnego Windows.