ImageGlassNarzędzie NR.22 Nie podoba Ci się systemowa przeglądarka zdjęć w systemie Windows. Witaj w klubie. Są rzeczy, które mnie denerwują w domyślnej przeglądarce zdjęć jak brak możliwości przejścia do następnego zdjęcia, gdy mam powiększone obecne. 

Brakuje mi też możliwość szybkiego obrotu poziomowego/pionowego zdjęcia oraz możliwości wycinania interesującego mnie fragmentu.

To nie są zaawansowane funkcje, ale nie chce otwierać edytora graficznego ("Paint.NET") , aby zrobić takie podstawowe operacje.

Próbowałem znaleźć program, który by mnie zadowolił.

InfraView to prawie jest to co chce, ale irytują mnie jego ikony, które są potem podpięte do każdego pliku z obrazkiem. Taki mam z nim problem chyba od 2008 roku.

Wiele innych programów odpadło, ponieważ mają one też sporą listę rzeczy, których nie chce mieć w takim programie.

  • Dodatkowych pod okien
    • Z informacją o tym, w jakim folderze obecnie się znajduje
  • Zbyt rażących ikon
  • Zbyt wielu przycisków, z których i tak nie skorzystam

Śmiechem, żartem kiedyś w akcji desperacji wygrzebałem program ACDSee Viewer, z którego korzystał jeszcze mój brat, gdy miał Windows 98. Potem jednak go zgubiłem po którymś formacie systemu. 

Postanowiłem dać szanse programowi  ImageGlass i sprawdziłem, czy spełnia on dla mnie wszystkie te warunki.

Oto jak wygląda przeglądanie na nim pliku przezroczystych plików .png

Działanie programu ImageGlass

Warto zaznaczyć, że tę karuzelę (wszystkich obrazków w danym folderze) na dole można schować. Domyślnie jej nie ma.

Jest tylko obrazek. Powiększanie i przechodzenie do następnej ilustracji żaden sposób siebie nie blokuje. 

Gdy robiłem skany swoich notatek to sprawdziłem jak wygodnie jest obracać o 90 stopni obrazki i zapisać  te wprowadzone zmiany bez otwierania kolejnych edytorów graficznych. To samo dotyczy się wycinania.

Oficjalnie ten program dołączam do swoich programów. Program można pobrać tutaj https://imageglass.org/

Jakieś wady programu. Najlepiej przegląda się zdjęcia w trybie pełno ekranowym, gdyż powiększanie w trybie okna powoduje zmianę wielkość okna programu. Te zmiany wielkości dla niektórych może wyglądać jak migotanie. Nie wiem, czy jakiś inny program może obejść ten problem, czyli zmieniać swój rozmiar tak szybko, że nie widać tej operacji na monitorze.

Kolejna wada programu też polega na tym, że mimo iż istnieje w nim tryb "pokazów slajdów" to nigdzie w opcjach nie widzę możliwość ustawienia co ile sekund ma się zmienić następny obrazek.

Jeśli nie podobają Ci się ikony programu to możesz to zmienić instalując odpowiedni Theme. Mnie akurat te szare ikony się podobają. 

Gdybyś chciał zmienić skróty klawiszowe programu, jak i myszki to też masz taką możliwość,

A jak wyglądają ikony tego programu?

imageglass icons are cool

Jak widzisz ikony odpowiednio oznaczają typy obrazków. Jeśli więc potrzebujesz prostej przeglądarki do zdjęć to polecam ten program.