PominięcieKariera NR.12 Raz na jakiś czas pojawiają się nowe: Język programowania, Framework, Metodologia.

Zdobywają one potem popularność jak wszystko dzisiaj. Strach czujemy od zawsze na temat jednego problemu. Co, jeśli przegapię tę falę i moje zdolności przestaną być użyteczne na rynku pracy. Nikt nie chce być starym dziadem.

Świat JavaScript powędrował z takim butem w 2016 roku, że osobiście zacząłem kwestionować, czy zasługuje na tytuł web developera.

Odkryłem jednak, że ignorowanie tego, co się dzieje w świecie technologii i języków programowania ma też swoje zalety. Poza tym dążenie do przyszłości ma swoje negatywne skutki o czym pisałem przy demonach programisty a la futurysta.

Zalety bycia obok wyścigu mega szczurów

Brak akcji to także akcja. Czasem ograniczenie siebie i nie bombarduj się nowinkami technologicznymi może być zbawienne. Wiedza w końcu jest uzyskiwana przez twoje obecne procesy, niż wizję tego, co ma się wydarzyć. Koncentrując się na swoich obecnych narzędziach jesteś także bardziej produktywny.

Zalet jest dużo więcej:

  • Ograniczenie demona futurysty i niegonienie za każdą nowością sprawia, że jesteś bardziej świadomy swojej obecnej chwili. W rezultacie jesteś stabilny i bardziej dojrzały. W końcu nie gonisz za czymś, co zmienia się co dwa tygodnie.
  • Czekając, dajesz innym źródłom informacji czas na stworzenie materiałów i kursów, które ustabilizują to, co się działo wcześniej. Nie ma co tracić godzin w Google na tym, kto teraz testuje betę.
  • Edytory IDE nadążą za trendami i stworzą odpowiednie pomocne narzędzia. Visual Studio 2015 przykładowo od niedawna zaczął wspierać Gulp, Grunt, Bower.
  • Popularnych rzeczy jest wiele, ale zwycięzca zazwyczaj jest tylko jeden i to wykazuje tylko czas. Wiesz ile podobnych technologii do jQuery istniało. Dzisiaj wszyscy pamiętają tylko o jQuery. Ktoś musi odpaść z tego wyścigu poprzez brak wsparcia przez programistów i narzędzi. Kto wie może to cudowne rozwiązanie wcale nie było takie dobre, jak je reklamowali.
  • Pamiętaj przy nauce nowej technologii często trzeba rozumieć kontekst i kierunek. Gdy coś powstaje zazwyczaj tego nie ma.
  • Przypadki użycia powstają, ale wymaga to czasu.
  • Produktywność zawsze leży w tym, co już masz.
  • Stare śmieci nawet takie jak jQuery, Java wciąż są ważne na rynku pracy. W końcu więcej programistów zarządza stworzonymi aplikacjami niż tworzy nowe od zera.

W roku 2016 nie czytałem żadnych artykułów na temat nowych trendów i ostatecznie stwierdziłem, że wyszyło mi to na zdrowie. Pasja, pasją, ale martwienie się tym o czym powinienem napisać na blogu,  o tym X, bo zaraz pojawi się Y jest trochę przygnębiające.

Znam Angulara 1.X.X, ale nawet nie spojrzałem na React, którym teraz wszyscy się chwalą. Zapewne niedługo przyjdzie chwila by na to spojrzeć, ale mam wrażenie, że moja cierpliwość została nagrodzona.

Nie ma co skakać w każdą nową dziurę, którą ktoś wykopał. Twój czas jest cenny. Twoje myśli są cenne. Twoja uwaga jest cenna.  Ostatecznie więc w którymś momencie rozumiesz, że lubisz programować w swoich obecnych narzędziach i widmo nowych zmian jest na razie tylko fantomem, który nie powinien mieć na ciebie wpływu.