Fiszki Jednym słowem, jeśli chodzi o języki obce, to trzeba uczyć się ich we własnym zakresie. Zwłaszcza jeśli tu i teraz wiesz, że będzie ci to potrzebne.

Będąc w empiku natknąłem się na fiszki. Szczerze pomysł jest prosty i genialny.

 

P9230058

Fiszki są to małe karteczki. Z jednej strony tych karteczek są polskie pytania, definicje itp , a z drugiej strony są ich odpowiedniki w języku angielskim.

P9230060
P9230062

Powyżej przykład fiszek czasowników frazowych. Jak sam się przekonałem, jeśli chodzi o języki obce wiedza szybko ucieka, gdy nie jest stosowana w praktyce. Jednak łatwo ją zawsze odświeżyć.

Nauka za pomocą fiszek polega na tym, aby dzielić karteczki na grupy. W tym małym zestawie są tylko dwie grupy:

  • Umiem
  • Nauka

W innych większych zestawach tych grup jest więcej. Jeśli dobrze pamiętam w dużym zestawie było 7 grup.

Codziennie przeglądam te karteczki. Te, które zapamiętałem umieszczam w grupie “umiem” , a te, których  nie zapamiętałem pozostawiam w  grupie “nauka”.

Podsumowując fiszki to dobry sposób na naukę. Jedyne zastrzeżenie, jakie mam to fakt, że karteczki nie są zbyt wytrzymałe, łatwo  je pognieść i zniszczyć.

Z drugiej strony można samemu wykonać takie karteczki lub zastosować podobny model nauki za pomocą zwykłej kartki papieru.  Będzie to bardziej czasochłonne i mniej wygodne , ale jest  wykonalne.

Jest to jednak na pewno lepszy pomysł niż zakup kolejnego podręcznika do nauki angielskiego. Kiedyś przed maturą zakupiłem dwa podręczniki po 30 zł i  nie zaglądałem do nich wcale.

Warto jeszcze odnotować , że fiszki mogą służą do nauki różnych języków nie tylko do języka angielskiego. Z ciekawości nawet kupiłbym  fiszki do języka japońskiego.

Do każdego zestawu jest dołączony kod, za pomocą którego można ściągnąć MP3 ze słowami z zestawu więc nauka wymowy słów nie została przeoczona w fiszkach.