Ty jako...Kariera NR.8 W innym wpisie podzieliłem firmy na małe, średnie i duże. Istnieje jednak jeszcze inny podział firm programistycznych. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze pracy jest fakt, że są firmy tworzące oprogramowanie i są firmy z programistami.

Jaka jest różnica? Co jest lepsze firmy, które tworzą oprogramowanie dla klientów, albo dla samych siebie, czy firmy, które zatrudniają programistów do pracy i to programiści sami są tą chodzącą usługą tej firmy.

Firmy, które nie koncentrują się na tworzeniu oprogramowania, ale zamiast tego zatrudniają programistów do pracy  będą traktować swoich pracowników inaczej.

W takich firmach pracownik jest traktowany z mniejszym szacunkiem i oczywiście jest większe ciśnienie w takiej pracy, w końcu reprezentujesz ich firmę. Z drugiej strony takie firmy nie mają ścisłych zasad na temat tworzonego oprogramowania i technologii. Możesz więc robić co chcesz dopóki klienci są zadowoleni.

Firmy, które koncentrują się na aplikacjach będą bardziej związane z określonymi technologiami, rozwiązaniami, narzędziami niż firmy gdzie to ty jesteś chodzącym produktem.

Jeżeli więc chcesz pracować z nowymi technologiami i robić rzeczy zawsze po swojemu praca w firmie, która zatrudnia programistów może nie być taka zła. Nie ma zespołów. Nie ma metodyki Agile.

Robisz wszystko sam i po swojemu. Możesz pić piwo cały dzień tak długo jak robisz odpowiednie polecenia klienta.  Oczywiście taka praca będzie bardziej odpowiedzialna i będziesz musiał rozmawiać z klientami bezpośrednio.

Kiedyś otrzymałem ofertę pracy z taką propozycją, ale stwierdziłem, że to nie dla mnie, zwłaszcza że płaca była taka sama jak w pracy z aplikacjami programistycznymi.

Myślę, że większość osób nie chciałaby pracować jako towar i usługa sama w sobie bez odpowiednich kwot pieniężnych. Ma to sens, bo taka praca byłaby na pewno bardziej stresująca. Jestem jednak w stanie sobie uświadomić, że taka forma pracy byłaby wspaniałą symulacją prowadzenia swojej własnej firmy lub startup. Dla niektórych osób mogło to być doświadczenie na wagę złota.

Trzeba jeszcze pamiętać, że to, co opisałem to najlepszy scenariusz takiej pracy. Zdarzają się firmy gdzie będziesz zatrudniony jako towar lub usługa, będziesz wysłany do innych firm, gdzie są tworzone aplikacje. Jestem jednak w stanie uświadomić sobie, że taka tymczasowa osoba pojawiająca się w firmie jako przedstawiciel innej firmy dostaje poważne kwoty za to, że jest uznawana za eksperta przez firmę, w której jest zatrudniona.

Oczywiście skakanie po firmach i walczenie z behemotami programowania i trudnymi projektami może być mało przyjemną pracą. Zawsze jako ten człowiek usługa będziemy wybierani do najgorszych przypadków. Brzmi nieprzyjemnie, ale jak to mówią to pieniądze gadają.

Kto wie może ty tak widzisz swoją przyszłość. Kto wie może ty w ten sposób osiągniesz poziom celebryty w IT. Kto wie może później ty wykorzystasz takie doświadczenie, aby stworzyć swoją firmę.

Nie dla każdego jest to dobra opcja. Bycie żywą usługą kierowaną przez firmę może nawet wydawać się obrzydliwe, ale nawet ta opcja ma swoje nagrody, jeśli dobrze trafisz.

Zwłaszcza że przy takiej formie pracy istnieje duża szansa na możliwość pracy zdalnej na swoich warunkach.