E.Blend x3Na blogu otrzymałem parę ciekawych pytań na temat PivotViewer. W tym samym czasie zdałem sobie sprawę ,że na Windows 8 nie mam specjalnej wersji Expression Blend dla Silverlight 5.

Całe ta sytuacja przypomniała mi  o całym zamieszaniu związanym programem Experssion Blend.

Zacznijmy o tego ,że Expression Blend 4.0 jest już dosyć starym programem i jedyny patch, który do niego wyszedł jest scalony z SDK do Windows Phone 7.5

Na Windows 8 nie można nawet zainstalować SDK Windows Phone 7.5.

Mając Windows 8 możesz zainstalować tylko SDK wersji 8. Wtedy zadałem sobie pytania czy mogę jakoś zainstalować ten patch do Blenda bez całego SDK 7.5.

Rzeczywiście się da. Dobrze mieć instalki Microsoftu zawsze pod ręką pod postacią obrazu płyty.

blend

Na szczęście pomimo posiadania Windows 8 i SDK Windows Phone 8 bez problemu zainstalowałem ten patch “Blend for WindowsPhone”. Expression Blend 4.0 z importem plików FXG wciąż żyje.

Jak widać Blend for Visual Studio 2012 nie ma opcji import i nawet patch “Blend for Windows Phone” nie dodał tej opcji mimo iż jest w menu.

image

Expression Blend oczywiście posiada opcję importu.

image

Czyli jeśli masz grafikę z Photoshopa bądź Illustratora musisz najpierw użyć Expression Blend 4.0 aby ten plik zaimportować po czym wkleić wygenerowany kod XAML do programu “Blend for Visual Studio 2012”.

W  Blend for Visual Studio 2012 można tworzyć tylko projekty na aplikacje Windows 8 i Windows Phone 8.

Gdzie się podział WPF i Silverlight?

SketchFlow był niewypałem więc za nim będę tęsknił.

image

Na chwile obecną nie istnieje także żadna wersja Expression Blend-a która by wspierała WPF 4.5

Aplikacje w WPF 4.5 utraciły wszystkie mechanizmy z Expression Blend n.p “behaviors”. Migracja aplikacji do najnowszej wersji może być więc kiepski pomysłem

image

Nie zapominajmy także o Silverlight 5. Silverlight nie jest wspieraną już technologią ,ale w tej całej pogoni za Windows 8 i Silverlight 5 wszyscy zapomnieli o jego wsparciu w Expression Blend 4.0.

Do dziś ,aby korzystać z nowość Silverlight w Expression Blend trzeba zainstalować nie patch ,a oddzielną wersję Expression Blend-a. Ta wersja jak na ironie do dzisiaj się nazywa Expression Blend Preview for  Silverlight 5 . Nowa edycja Expression Blend gdzieś znowu zginęła po drodze.

Mamy wersję beta Expression Blend, która nigdy nie wyszła jako pełna wersja.

Szkoda ,że nawet jeśli nowa wersja Expression Blend-a wyjdzie to Silverlight 5 na pewno nie będzie miał w nim miejsca.

Trzeba przyznać ,że to trochę irytujące ,że muszę mieć na swoim komputerze ,aż 3 wersje Expression Blenda. Expression Blend 4.0, Blend for Visual Studio 2012 i Expression Blend Preview for Silverlight 5.

image