SCJP

Egzamin SCJP jest to podstawowy egzamin z Javy obejmujący ogólną wiedzę z tego języka. Najprawdopodobniej jest to najczęściej  uczęszczany egzamin przez programistów Java ponieważ jest on w końcu z wiedzy ogólnej o języku ,a nie pod technologię X.


Certyfikat ten nie rozwiąże wszystkich twoich problemów związanych z poszukiwaniem pracy ,ale…
…zdanie tego egzaminu udowadnia  trzy rzeczy.

  • Jesteś mądry wiesz jak przygotować się na test.
  • Umiesz język Java.
  • Lubisz poszerzać swoje kwalifikacje.

Prawda ,że to miło zabrzmiało. Chyba nie chcesz przy nauce do certyfikatów słyszeć o tym czego one nie dają. Przecież wszystko jest bezużyteczne i równie dobrze możesz dzisiaj usiąść przed telewizorem i obejrzeć program na MTV “Gej, Hetero czy Zajęty”.
camn58l.jpg
Skoro czytasz dalej ten wpis to znaczy ,że jednak jesteś zainteresowany.

A same egzaminy

W idealnym świecie twoja wiedza mogłaby być bez problemowo wykazana i co lepsza ta wiedza mogłaby być wykorzystana z pożytkiem w   pracy. Zatem więc jak jest sprawdzana twoja wiedza?

Większość certyfikatów SUN w tym też Novell’s CNE i Microsoft MCSE opiera się głównie na testach wyboru, chociaż oczywiście są też inne formy sprawdzania wiedzy i niestety one utrudniają trochę życie. W tym certyfikacie są to pytania Drag-and-Drop.

Dla Javy, o ile się nie mylę w testach istnieje możliwość poprawy poprzednich pytań.
Aby utrudnić pamięciowe zdanie egzaminu, pytania  są indywidualne dla każdego kandydata i dla  każdej próby zdawania.

Pytania są definiowane bardzo starannie i zawsze przechodzą swoje testy beta. Czyli pytania są dostosowane odpowiednio do dziedziny z danego typu egzaminu.

Egzamin składa się z 72 pytań, na które musisz odpowiedzieć w przeciągu 210 minut. Brak odpowiedzi na dane pytanie automatycznie uznawany  jest za błędną odpowiedź. Nie ma kar za nieprawidłowe odpowiedzi więc lepiej uzupełnić  wszystkie pytania.

Egzaminy są przeprowadzane na komputerach. Zatem czas trwania egzaminu będzie precyzyjnie dotrzymany. Twój wynik powinien być wyświetlony pod koniec egzaminu na ekranie monitora. Są to najdłuższe  sekundy twojego życia.

Oczywiście nie dowiesz się, które twoje odpowiedzi były prawidłowe ,a które błędne.
Aby zdać egzamin trzeba uzyskać 65% procent poprawnych odpowiedzi.

Jakie są rodzaje pytań na tym egzaminie

Jeśli chodzi o testy wielokrotnego wyboru dzisiaj każde pytanie ma określoną ilość poprawnych odpowiedzi. Wprowadzenie takiego ułatwienia wynika z tego , że pytania stały się odrobine za trudne na to, by się domyślać ile odpowiedzi może być poprawnych.

Pytania o kod mogą referować się do konkretnych linijek kodu ,więc numery są podane. Jeśli kod w pytaniu zaczyna się od “1” to znaczy ,że patrzysz na cały kod, jeśli nie to znaczy ,że patrzysz tylko na jego fragment. Logicznie jednak przy fragmencie kodu trzeba uznać ,że reszta,  której nie widzimy jest poprawna. Czyli wszystkie potrzebne “importy” do paczek są zadeklarowane.

Są też pytania typu “Drag-and-Drop”  . Pytania są losowe ale 20-25% tych pytań są w tym stylu. Pytanie składa się  z trzech części:

  • Scenariusza – Opis zadania, które masz wykonać
  • Częściowo uzupełnione zadanie  - Kod, tabelka, czy treeview . W pewnych miejscach będą puste pola, które będziesz musiał uzupełnić.
  • Zestaw fragmentów do odpowiedzi – Klikając na poszczególne fragmenty (niebieskie prostokąty) umieszczasz je za pomocą “drag and drop” w pustych miejscach. W niektórych scenariuszach istnieje możliwość ponownego użycia  fragmentów.

No cóż to są pytania z wiedzy i raczej nauczenie się na pamięć odpowiedzi nic tu nie pomoże ponieważ możliwości kombinacji jest zbyt  wiele.

Przychodząc na egzamin powinieneś mieć pod ręką czystą  kartkę i długopis, gdyż rozrysowanie problemu może być konieczne ,a nie chcesz tego robić we własnej głowie. Oczywiście te pomoce są sprawdzane przez egzaminatorów i wszystkie pomocnicze kartki musisz oddać po egzaminie.

Ponowne podejście

W wypadku nie zaliczenia możesz podejść ponownie do egzaminu. Nie wiem jak w egzaminach SCJP ,ale w egzaminach Microsoftu, jeśli jesteś studentem to  ponowne podejście do egzaminu jest darmowe.

Co dalej:

W następnym wpisie wielkie odświeżanie wiedzy z Javy. Na początek deklaracja klasy i interfejsów i może coś jeszcze. Na dole powinien  być spis treści.

Spis treści: