Dodatki Visual Studio 2010 oferuje łatwą instalację dodatków od osób trzecich. Był to dobry kierunek rozwoju Visual Studio. Żaden program nie może spełnić pragnień wszystkich użytkowników. Dzisiaj technologia  rozwija się szybko. Visual Studio co chwilę musiałby otrzymywać jakieś rozszerzenie. Obecnie istnieje już SP1 do Visual Studio a przecież od jego premiery nie minął nawet rok.

Całą listę dostępnych  dodatków można obejrzeć wywołując okno “Extension Menager”.

Extension Menager

W tym wpisie postanowiłem omówić dodatki, które mam osobiście zainstalowane w Visual Studio, jak i te, które zwróciły moją uwagę.

Dodatki do kodu XAML

O dziwo do kodu XAML nie istnieje zbyt  wiele dodatków, ale może to i lepiej, ponieważ łatwo było wychwycić prawdziwe perełki.

Xaml Regions
Dodatek ten daje możliwość chowania regionów kodu XAML. To prawda jest on przydatny.

Schowany Grid

Schowana zawartość panelu Grid.

XAML Intelisense parser

Ten dodatek doradził mi mój kolega. Nie jest on taki popularny co wydaje mi się trochę dziwne. Ten IntelliSense ma możliwość chowania grup (zdarzenia,właściwości, przestrzenie nazw) w czasie jego działania. Rysunek lejków w tym dodatku nie jest przypadkowy, ponieważ  filtruje on zawartość pomocniczej chmurki IntelliSense.

 Xaml lejek

Filtry są wyświetlane na dole .W ten sposób łatwo dostać się do interesującej nas części w danej kontrolce.

Bardzo rozbudowane dodatki

Istnieją też bardzo rozbudowane dodatki, które oferują cały zbiór  funkcjonalności. Nie będę się tutaj rozpisywał, ponieważ na działanie tych  dodatków można poświęci niejeden wpis ,a kilkanaście wpisów.

Producitivi tools

Productivity Power Tools oferują zbiór przydatnych funkcji. Mam ten dodatek zainstalowany od samego początku więc dla mnie te funkcję są jakby wbudowane w Visual Studio. Mówiąc inaczej trudno mi opisać ten dodatek, ponieważ nie miałem przypadku, w którym bym go nie używał.  Nie zwróciłem uwagi nawet na jego funkcje.

Omawiając skróty klawiszowe w Visual Studio omówiłem przypadkowo jedną z funkcjonalności tego dodatku uznając ,że jest to wbudowany mechanizm Visual Studio.Puszczam oczko

No cóż, istotnym elementem dodatku jest ulepszone okno dodania referencji. Pamiętam ,że w Visual Studio 2008 okno to nie było takie łatwe w obsłudze.

Ulepszone okno dodania nowej referencji

Dodatek ten też dodaje ulepszone okno solucji projektów. Pliki w projekcie mogą być sortowane pomiędzy otwartymi plikami, edytowanymi czy niezapisanymi. Istnieje też możliwość podglądu zawartości danego pliku i wyświetlenia tylko jego drzewa.

Solution Navigator
Dodatek ten też oferuje ulepszone zakładki . Przykładowo plik HTML jest w kolorze brązowym ,a plik Xaml jest w kolorze niebieski. Ta funkcja oferuje lepszą nawigację pomiędzy plikami.

Toggle pin status

Pełna lista funkcjonalności tego dodatku jest  tutaj. http://visualstudiogallery.msdn.microsoft.com/d0d33361-18e2-46c0-8ff2-4adea1e34fef

Każdą z tych funkcji można wyłączyć w opcjach globalnych Visual Studio.

Produc 2

Z tego co pamiętam wyłączyłem funkcje “Fix Mixed Tabs” funkcja ta zamienia odstępy w kodzie na tabulatory albo na spacje chodzi o to ,aby nie mieszać tych dwóch styli. Ta funkcja miała pewien błąd ponieważ bez przerwy dodatek  się pytał, czy chcę zmienić odstęp, co  doprowadziło do wyłączenia tej opcji.

PowerCommands

Listę funkcjonalność tego dodatku można znaleźć na tej stronie: http://visualstudiogallery.msdn.microsoft.com/e5f41ad9-4edc-4912-bca3-91147db95b99. Liczba jest imponująca.

Osobiście mam wyłączony ten dodatek, ponieważ zwiększał on  moje menu, rozwijane do tego stopnia ,że musiałem scrollować po nim. Ekran mojego laptopa nie ma takich wymiarów. Ma fajne bajery, ale i tak rzadko z nich korzystam. Jednym słowem nie zdążyłem się przyzwyczaić do tego dodatku.

ReSharper

ReSharper to płatny dodatek. Nazwałbym go ulepszonym podpowiadaczem kodu. Jest on tak dobry ,że nawet czasami jest irytujący. Potrafi nawet podpowiadać alternatywne składnie do istniejących. W takich wypadkach przypomina on trochę niezbyt przyjemnego kolegę,  który ciągle ci mówi ,że coś możesz zrobić inaczej.

Jednak jest to dobry dodatek. Pilnuje  programisty przy  tworzeniu poprawnej składni kodu,  np. , że pola powinny być z małej litery , a metody z dużej itp.

Wymaga on trochę pamięci Ram i na wolnych komputerach spowalnia  całe Visual Studio 2010.
Pojawiają się ciągle  nowsze wersje tego dodatku. Z tego, co pamiętam potrafi on zamienić pętle na wyrażenia LINQ,  to już jest coś.

Wyrażenia regularne

Nikt nie chce pisać wyrażeń regularnych z palca. Dlatego do Visual Studio ktoś napisał parę dodatków, które mają ułatwić wszystkim życie.

Regex Editor2

Regex Editor dodaje edytor pisania wyrażeń regularnych. Uruchamia się on czasami automatycznie w czasie deklaracji klasy Regex. W edytorze tym można zapisać swoje gotowe wzory.

Regular tester expression

Istnieją też dodatki, które potrafią sprawdzić czy dane wyrażenie działa poprawnie. Jest to sprytne, ponieważ nikt nie chciałby kompilować programu i ręcznie go sprawdzać za każdym razem, w takim wypadku.

Komentarze w  kodzie

Komentarze w kodzie spełniają funkcję informującą. Powstało parę dodatków, które zmieniają format komentarzy.
Comment Extender
Celem dodatku jest zmienianie kolorystki niektórych komentarzy pod warunkiem ,że spełniają one odpowiedni format. Na przykład +! powiększa komentarz i zmienia  jego kolor na czerwony.

komentarze

Kolorystka, jak i działanie formatów mogą być ustawione w opcjach tego dodatku więc alternatywny kolor komentarza dla “!+” nie musi być kolorem czerwonym. Dodatek ten jest dość popularny i ma  sens użycia w trakcie pisania programu w zespole.

ItalicComments

Jest to mój ulubiony dodatek. Prosty ,ale spełnia swój cel. Każdy komentarz jest teraz w stylu kursywy. Śmieszne, ale nie można tego ustawić w Visual Studio dlatego powstał ten dodatek.

Image Insertion

Komentarze to za mało. Z tym dodatkiem do kodu możesz umieścić cały diagram klas w formacie JPG,PNG.

Ulepszanie wyglądu samego kodu

Dodatki, które zmieniają prezentacje kodu.

Go To Definition

Dodatek dający możliwość szybkiego przejścia do definicji danej klasy. Ten sam rezultat można uzyskać korzystając ze skrótu F12.

Zdałem sobie sprawę ,że ten dodatek jest bezużyteczny, ponieważ ta funkcja jest już wbudowana w dodatku Productivity Power Tools.

Gradient Selection

Ten dodatek wymaga trochę mocnego sprzętu. W Expression Blend kod jest zaznaczany w stylu błękitnego gradientu. Wygląda to ładnie i efektownie. W Visual Studio zaznaczenie jest w jednym kolorze. Dodatek powstał z myślą o tym ,aby Visual Studio miał identyczny styl zaznaczania co program  Expression Blend.


Indent Guides

Z wykropkowaniem już nigdy nie zgubisz się pomiędzy nawiasami klamrowymi. Dodatek ten działa też w kodzie XAML. Umożliwia on też dodanie swoich własnych pomocniczych linii jak ich koloryzowanie.

Code Map

Oto jeden z najpopularniejszych dodatków w Visual Studio 2010. Wyświetla on mapę, która reprezentuje zawartość danego pliku.cs. Obsługuje też  regiony w kodzie.
Poniżej znajduje się ilustracja mapy, która opisuje typ wyliczeniowy “DniTygodnia”.

Code map 2

Na mapie kodu można łatwo odnaleźć element ostatnio edytowany w kodzie. Istnieje też możliwość dodania gwiazdki do często odwiedzanego elementu w kodzie. Mapa ta może też być koloryzowana wedle życzenia użytkownika i jej wygląd nie gryzie się z niedomyślnym wyglądem Visual Studio jak tutaj widać jest to kolor czarny.

Global History

Dodatek ten też oferuje globalną historię edycji projektu. Nie ma co ukrywać jest to dodatek, który każdy musi mieć.

Nawigacja po kodzie jeszcze nie była tak łatwa.

EventHandler Naming

Dodatek, który wywołuje okno dialogowe w czasie tworzenia nowych łapaczy zdarzeń w kodzie.

Editor View Enchanded

Jest to płatny dodatek. Dodaje on ikonki Visual Studio do każdego zadeklarowanego elementu, nadaje specjalną unikatową kolorystkę dla tego elementu.

image

Czego ludzie nie zrobią ,aby kod był czytelny. Teraz na pewno nie pomylisz  klasy z właściwością.

Wygląd Visual Studio 2010

Domyślny niebieski wygląd Visual Studio może nie pasować do twojego pulpitu ale od czego są dodatki.

Visual Theme color editor

Dodatek ten pozwala na  zmianę koloru Visual Studio. Dzięki niemu moje Visual Studio jest czarne jak program Expression Blend. Wcale bym się nie zdziwił, gdyby w przyszłości ten dodatek był scalony na stałe  w Visual Studio 2010. Mogę zmienić kolor Visual Studio w każdej chwili i nie wymaga to restartu programu. Oto wbudowany zielony styl “Emerald”. Style mogą być też tworzone od zera jak i na bazie innego stylu przez użytkownika.

Theme
Działanie tego dodatku omówiłem już wcześniej w tym wpisie.

Hide Main Menu

Kiedyś używałem tego dodatku. Chowa on menu główne Visual Studio dając więcej miejsca na monitorze dla otwartych plików. Ten sam efekt można uzyskać w inny sposób, ale zapomniałem jak.

Background

Dodatek, który zmienia styl tła Visual Studio z solidnego koloru na określony wzorek. Wyłączyłem ten dodatek by nie przeciążał  mojego laptopa.

Inne dodatki, które nie wiedziałem jak  skategoryzować

Na koniec lista dodatków, których nie mogłem posortować w żaden sposób.

Color printing

Jeśli chcesz drukować swój kod i nie szkoda ci kolorowej drukarki ten dodatek jest dla ciebie.

Silverlight cross policy file

Ten dodatek to  wzór pliku. Wzór pliku Acces Policy File , który okazał się przydany, gdy dwa miesiące temu omawiałem ograniczenia sieciowe w Silverlight. Ten plik określa, jaka aplikacja ma dostęp do jakich zasobów na serwerze.

Stop

Dodatek przyspieszający działanie Visual Studio. Wyłącza on natychmiastowo proces budowania projektu, gdy tylko kompilator spotka pierwszy błąd.

Disable

W trakcie debugowania kodu możesz natknąć się na irytujące okno informujące o braku dostępu do określonych zasobów programu.Widziałem to okno nieraz programując w WPF czy Silverlight-cie. Ten dodatek wyłącza tę informację.

Restart Studio

Dodaje on opcje restartu w menu głównym Visual Studio.

DevColor

Dodatek ten wyświetla kolorowe kreski nad kolorami  w formacie hex w plikach CSS, HTML itp.

image

Colapse

Dodaje on opcje zamykania projektów w oknie solucji.

CodeForBlog

Dodatek umożliwiający zapisanie kodu w formacie HTML i wklejenie go do swojego bloga.

 using System;
 
 namespace ConsoleApplication3
 {
   [Flags ]
   enum DniTygodnia
   {
     Niedziela = 1,
     Poniedzialek = 2,
     Wtorek = 4,
     Sroda = 8,
     Czwartek = 16,
     Piatek = 32,
     Sobota = 64,
   }
 }
 


Schemat tego kodu wygląda dużo ładniej od mojego dotychczasowego stylu podkreślenia. Na pewno będę  go używał, gdy ilość kodu będzie bardzo wielka.

Jednak do niewielkich schematów będę używał swojego błękitnego stylu zaznaczenia.

using System;

namespace ConsoleApplication3
{
  [Flags]
  enum DniTygodnia {
    Niedziela = 1,
    Poniedzialek = 2,
    Wtorek = 4,
    Sroda = 8,
    Czwartek = 16,
    Piatek = 32,
    Sobota = 64,
  }
}

Jakby co to proszę o sugestie, który z tych styli jest lepszy?