BussinesList NR.7 [Początek listu] Witam, jeżeli chcę pracować w przyszłości z C# i tworzyć aplikacje biznesowe to czy łączy się to jakoś z WPF-em i WinForms?

Powiem szczerze, że nie trawię WPFa i WinForms dlatego chciałem do Ciebie napisać i poprosić o odpowiedź.

[Koniec listu]

Nie jest to wstydliwe pytanie. Gdy ja byłem studentem też kiedyś się zastanawiałem czym “aplikacja biznesowa” jest. Czy to coś więcej niż tylko aplikacja? Dlaczego do niej jest dodawany termin “biznesowa”, jakby to było coś ważnego.

Definicja aplikacji biznesowej tak naprawdę ma niewiele wspólnego z konkretnymi technologiami. Samo słowo “aplikacja biznesowa” właściwie może nic nie znaczyć dla programisty. To tylko buzzword podkreślający powagę  i funkcję danej aplikacji, ale aplikacja to aplikacja.

Czym jest ten poważny biznes?

Termin “aplikacja biznesowa” oznacza program, który działa w danej w firmie dla konkretnej firmy. Przykładowo więc blog, forum nie może być aplikacją biznesową. Natomiast aplikacja, która spełnia cel w danej firmie jest właśnie aplikacją biznesową. Ta aplikacja może:

  • Wysyłać e-mail do klientów
  • Wyświetlać dane kontrahentów i je aktualizować
  • Obliczać nową kwotę dla następnego klienta
  • Analizować najlepsze ceny produktów
  • Kategoryzować  klientów i określać ich priorytety

Tych dziwnych definicja jest wiele. Im bardziej zaczniesz się zastanawiasz czym aplikacja biznesowa jest, tym bardziej utoniesz w dziwnych definicjach znanych tylko bankowcom, giełdowcom i ubezpieczycielom. Aplikacja biznesowa wykonuje więc jakiś cel, który jest ważny dla działania firmy.

Dla firmy ubezpieczeniowej będzie to określenie ceny OC/AC dla nowego klienta. Dla firmy giełdowej może to być wyświetlanie akcji i w związku z dziwnymi parametrami matematycznymi. Dla banku będzie to aplikacja monitorująca przebieg przelewów. Dla firmy call center aplikacja będzie wyświetlała twoje imię i nazwisko, zanim je właściwie podasz.

W firmie, w której pracowałem wszystkie te aplikacje były napisane jako strona internetowa ASP.NET. Oznacza to, że aplikacja biznesowa nawet w środowisku .NET nie musi być koniecznie aplikacją desktopową, czyli napisaną w WPF lub WinForms.

Jeśli więc nie lubisz WPF i WinForm jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla ciebie. Prawda jest taka, że coraz więcej firm nie widzi sensu tworzenia aplikacji desktopowych i widzi przyszłość tylko w stronach internetowych. WPF i WinForm wymagają w końcu systemu operacyjnego Windows. Aplikacje, które działają jako strony internetowe mogą być dostępne wszędzie nawet z poziomu twojego telefonu.

Co więcej, ASP.NET Core udowodnił, że można tworzyć strony internetowe na każdym środowisku i na każdym serwerze. Pod tym względem strony internetowe też wygrywają.

Osobiście będąc na twoim miejscu bardziej bym się martwił tym, że lubisz programować w WPF i WinForm, niż że nie lubisz.