CmderNarzędzie NR.7 W dzisiejszym świecie bardzo często korzystamy z wiersza poleceń. Git i GitHub. Obecne technologie JavaScript wymagają dużo klepania w wierszu poleceń. AngularCLI, React, VueJs, NMP.

Nie mówiąc już o pracy z ,NET Core, który też ma swój wiersz poleceń. Jest to dobra alternatywa dla całego środowiska Visual Studio. 

 

W Windows mamy także Chocolatey zbiór skryptów instalacyjnych różnych programów.  

Na co dzień też może korzystasz z PowerShell-a .

Jest tego trochę. Bez wiersza poleceń w dzisiejszym świecie prawie nic nie zrobisz.

Główną zaletą Cmder jest wsparcie kopiowanie i wklejanie zaznaczonych fragmentów tekstów. Ta opcja nie zawsze istniała w wierszu poleceń Windows.

Poza tym Cmder sumuje wszystkie okna poleceń do jednego programu. Nigdy się nie zgubisz. Możesz skakać po różnych instancjach wierszów poleceń używając skrótów CTRL+TAB czy CTRL+SHIFT+TAB.

Cmder

Z prostego menu możesz w łatwy sposób stworzyć kolejną instancję Wiersza poleceń.

CMDER lista poleceń

Te menu kontekstowe łatwo jest edytować. Do każdego polecenia można dodać skrót klawiszowy.

Cmder lista gorących klawiszy

Każdy wiersz poleceń może mieć swoją paletę kolorów.

Cmder palleta kolorów

Teraz linia poleceń dla PowerShell będzie miała swój własny osobisty kolor.

PowerShell

Istnieje też możliwość tworzenia własnych makr oraz aliasów. Domyślnie Cmder ma parę aliasów gotowych dla Gita. Inne aliasy jak CLS oczyszczają ekran. Można jednak w łatwy sposób dodać swoje edytując plik user-aliases.CMD.

user-aliases.cmd

Cmder fantastycznie nadaje się do tworzenia kursów, ponieważ ma możliwość powiększania swojej zawartości tekstowej. Scroll + CTRL i wszystko będzie widać.

PanNiebieski