BlogEngineMinęło już 6 miesięcy  od czasu migracji mojego bloga z Bloggera  do BlogEngine.NET.

Migracja przebiegła pomyślnie.  A nowy blog powoli zaczyna zbierać tyle samo wyświetleń co stary. Niestety z powodów SEO stary blog wciąż musi istnieć ,ale co ja na to poradzę.

Na przestrzeni roku 2012 BlogEngine mnie nie zawiódł. Nie napotkałem żadnego problemu i niczym negatywnie mnie nie zaskoczył. Prawdopodobnie  nie będę go nawet aktualizował  do nowszej wersji, ponieważ nie odczuwam takiej potrzeby.

Szczerze go polecam. Jeśli chcesz pisać bloga o .NET-cię ,a boisz się użyć WordPress czy Joomly, ponieważ siedzi tam PHP. To BlogEngine być może jest odpowiedzią na twoje wszystkie pytania.

Na tej stronie można pobrać wiele dodatków i skórek do BlogEngine.

Nie jest ich dużo ,ale widać ,że twórca tego silnika, jak i parę osób wspiera swój darmowy produkt. Uśmiech

image

Oto skórka, która zainspirowała mój obecny styl na blogu

Muszę także przyznać ,że zapis wpisów do plików XML jest też kolejnym ułatwień, ponieważ do użycia tego silnika blogowego nie potrzebujemy serwera bazo danowego.

BlogEngine ma też pewne wady.

Nie zawiera on żadnej funkcjonalności SEO. Gdy pierwszy raz się dowiedziałem ,że kategorie są słowami kluczowymi dla mojego bloga o mało co nie dostałem zawału. Do dziś nie jestem do końca pewien czy przypadkiem duży zbiór kategorii ,a co zatem idzie słów kluczowym nie wpływa negatywnie na SEO. Słowa kluczowe podobno są  ignorowane ,ale jakoś w to niewierze.

BlogEngine ma pewne migracyjne narzędzia ,ale głupiały one przy importowaniu wpisów, które zawierały kod HTML. Stwierdziłem ,że lepiej jest wklejać wpisy pojedynczo niż je importować masowo.

BlogEngine także archiwizuje bloga pod dziwnym formatem. Ten format nie jest wykorzystywany nigdzie indziej.

Pomimo tego BlogEngine wciąż jest dobrym silnikiem blogowym.

Z góry też odradzam wszelkie darmowe rozwiązania typu: Blogger. O ile Blogger doskonale wspiera naszego bloga pod względem SEO to jego modyfikacja jest prawie niemożliwa.

Podsumowując

Zalety:

  • Darmowy
  • Posiada parę gotowych skórek i dodatków
  • Łatwy w użyciu
  • Elastyczny do rozbudowy, jeśli jesteś programistą C#
  • Zapis wpisów oparty na XML. (niepotrzebna jest baza danych)

Wady:

  • Brak ustawień SEO i funkcji tego typu
  • Opcja migracji bloga przez RSS nie działa wcale
  • BlogEngine archiwizuje bloga pod dziwnym formatem plików.