PROKariera NR.6 Jak być PRO, czyli profesjonalistą w programowaniu. Każdy ma swoją definicję profesjonalizmu. Dla mnie profesjonalizm polega na wykonywaniu swojej pracy pomimo wielu trudności. Pracować tak, aby nie zostać pokonanym przez przeciwności losu. Zawsze dawać z siebie 100%, gdy pojawi się jakieś zadanie.
W naszej branży profesjonalizm jest w cenie. Będąc profesjonalistą pomagasz sobie znaleźć lepszą pracę. Będąc PRO zwiększasz swoją liczbę klientów. Co więcej, będziesz się lepiej czuł w swojej skórze i będziesz czuł dumę ze swojej pracy.
Jak więc być profesjonalistą? Najpierw musimy ustalić kim dokładnie profesjonalista jest.
Co ma takiego profesjonalista
- Traktowanie poważnie siebie i swojej kariery :
- W życiu trzeba podejmować czasami trudne decyzje, które nie zawsze będą początkowo dobre. Pamiętaj jednak, że ten zawód ma pewną swoją powagę, więc szanuj siebie i swoje umiejętności.
- Posiadanie swoich zasad :
- Wyobraź sobie, że ktoś w pracy nakazuje ci pisać kod byle szybciej i byle jak, tak aby był zrobiony na jutro. Jak ty zareagujesz na taką sytuację? Ktoś w pracy może ci kazać pracować po godzinach. Co wtedy zrobisz? Czy byś się postawił wiedząc, że możesz utracić swoją pracę? Dla jakich zasad żyjesz i pracujesz.
- Branie odpowiedzialności :
- Za tym wszystkim stoi odpowiedzialność. Nie zawsze twoje decyzję będą przyjemne, ale takie jest życie. Strach zawsze jest, ale trzeba czasem spojrzeć prosto w oczy bestii i się z tym zmierzyć.
- Jesteś stały i stabilny :
- Nie łamiesz swoich zasad i obstajesz twardo za nimi. Pod wpływem emocji nie zmieniasz zdania. Każdego dnia starasz się być profesjonalistą w swojej pracy.
- Przyznawanie się do błędów :
- Każdy może coś zrobić źle ty też od tego nie uciekasz i nie schowasz się pod dywan. Nie zawsze wszystko będziesz wiedział, ale przecież jako profesjonalista zawsze znajdziesz odpowiedź.
- Koncentrujesz się na zrobieniu swojej pracy najlepiej jak możesz :
- Jesteś swoim produktem i usługą. Gdy robisz coś dobrze ludzie ciebie pożądają.
- Mówisz to co wiesz nie to co chcą inni usłyszeć :
- To w końcu ty jesteś profesjonalistą. Twoje zdanie może być bolesne i nieprzyjemne, ale nie dostosowujesz swoich odpowiedzi do oczekiwań innych osób.
Oto zbiór cech, które profesjonalista powinien mieć. Jak jednak te cechy posiąść. Nie stanę się przecież odpowiedzialny z dnia na dzień.
Nawyk : profesjonalizm to nawyk
Codziennie wstajemy i idziemy do pracy. Praca to rutyna, życie to rutyna. Jeżeli więc chcesz zmienić coś w życiu lub w pracy, to musi się to stać nowym nawykiem. Niestety tak samo jest ze złymi nawykami, które nie jest łatwo złamać.
Najtrudniejszy jest zawsze pierwszy krok, a potem jego powtarzanie.
Może w pracy masz codziennie zebrania i spotkania. Być może nie uważałeś na nich i w sumie były one dla ciebie stratą czasu. Zacząłeś jednak na nich uważać i zacząłeś tworzyć notatki ze spotkań, chociaż nie robiłeś tego wcześniej. Być może w pracy byłeś rozmarzony i zdekoncentrowany. Postanowiłeś jednak to zmienić poprzez ustalanie planu dnia. Być może w pracy czułeś strach w wyrażaniu swoich obaw nad projektem, ale pewnego dnia postanowiłeś podnieść rękę.
A potem robiłeś to każdego dnia.
Być może miałeś problem z punktualnym przyjściem do pracy, ale postanowiłeś to zmienić. Być może miałeś problem z przyznaniem się do błędu i bałeś się tej konfrontacji, ale zrobiłeś to by naprawić swój błąd jak najszybciej. Być może nie traktowałeś siebie poważnie i nie myślałeś o swojej karierze, ale nastał taki dzień, w którym zapragnąłeś stać się kimś więcej.
A potem robiłeś to każdego dnia.
Może kiedyś bałeś się przyznać do niewiedzy i blefowałeś, i szukałeś później odpowiedzi. Pewnego dnia jednak zdałeś sobie sprawę, że często warto spytać i pokazać swoją niewiedzę. Może kiedyś nie miałeś zasad i pracowałeś po godzinach, bo tak szef kazał. Pewnego dnia jednak postawiłeś na swoje zasady i zmieniłeś pracę. Kiedyś pisałeś słaby kod byle jak bo tak w pracy kazali, ale miałeś już tego dosyć i zacząłeś się zastanawiać jak być dumny ze swojej pracy.
A potem robiłeś to każdego dnia.
Istnieje wiele cennych nawyków, które warto wyrobić sobie jako profesjonalista. Każdego dnia być najlepszą wersja samego siebie i starać się być jeszcze lepszym. Łamać swoje limity i szklane sufity.
To ty będziesz musiał zdecydować jakie nawyki chcesz w swoim życiu. Nawyki są ważne, ponieważ właśnie tak budujesz swoją spójność tworząc zarazem zaufanie do swoich umiejętności.
Wyzwanie stoi przed tobą
Jako programista musisz się zmierzyć z wieloma wyzwaniami. Nie tylko wyzwaniami technicznymi, ale także etycznymi i politycznymi. Bycie programistą to nie tylko pisanie kodu. To także twoje decyzje, zachowania i zasady.
Istnieją pewne granicę, których nie warto przekraczać. To samo tyczy się twojego kodeksu. To ty jesteś profesjonalistą i to ty jesteś odpowiedzialny za swoje decyzje, nikt inny. Jeżeli jednak jesteś odpowiedzialny, to przynajmniej ty podejmij decyzję, a nie ktoś inny.
Czasami trzeba mówić NIE nawet wielkim kosztem. Jednakże twoje zasady zawszę będą cię kierowały w prawidłowym kierunku bo ty, to ty. Nikt inny nie jest tobą i nie będzie. To tym masz czuć się dobrze ze sobą, ale nie druga osoba.
Pamiętaj nie żyjemy w idealnym świecie. Czasami będziesz musiał robić listę opcji i definiować , która z tych opcji jest najmniej katastrofalna. Jest to jednak prawidłowe zachowanie. Człowiek mało profesjonalny będzie panikował i nie wybierze niczego.
To, co ludzie cenią w pracy to samodzielność, a to znaczy, że nie możesz
Każdego dnia staraj się być coraz lepszy
Łatwo jest siedzieć na dupie i nic nie robić. Łatwo jest obniżyć swoje standardy i być zadowolonym z siebie. To nie tylko dotyczy programowania, ale i całego życia.
Każda sfera twojego życia jest połączonym naczyniem. Kto wie może żeby zostać lepszym programistą najpierw musisz ogarnąć swój bałagan w życiu prywatnym .