Why Blend?

Pisząc aplikacje w WPF czy Silverlight będziesz musiał nieraz zmienić typ danego panelu, czy kontenera. Budując wygląd swojej aplikacji czasami za pierwszym razem nie dobierzesz właściwego typu dla danego panelu .

W tym wpisie opiszę jedną z zalet programu Expression Blend 4.0, która uzupełnia tą lukę z Visual Studio 2010.

Jeśli pisałeś już aplikacje w WPF czy Silverlight nie zdziwiłbym się, gdybyś to wiedział . Ten wpis jest przeznaczony dla początkujących.

Layout w dużej aplikacji WPF czy Silverlight może rozrosnąć się do nawet 5000 linijek kodu XAML. Dlatego ręczna poprawa typu kontenera w Visual Studio nie jest taką fajną opcją. Pisałem aplikacje, w której całe drzewo XAML w aplikacji było naprawdę złożone.
W tym przykładzie widzisz prostą aplikacje WPF, która posiada w sobie jeden kontener “Grid” w kodzie XAML.

XAML w Visual Studio wymagana ręczna poprawna

Ponieważ jest to tylko jednak linijka kodu zmiana nazwy kontenera nie wydaje się ,aż taka bolesna ,ale ignorując prostotę tego przykładu pokaże ci jak zmienić typ kontenera w programie Expression Blend 4.0 nie patrząc na kod XAML.

W Expression Blend jest panel “Object and Timeline”, który wyświetla całe drzewo obecnej kontrolki. Jest to naprawdę pomocne.

Expression Blend 4
Aby zmienić typ kontenera wystarczy kliknąć na niego prawy przyciskiem myszki potem z menu wybrać “Change Layout Type” ,a potem z list wybrać interesujący nas kontener. W tym wypadku kontener “Grid” o nazwie “BaseContainer” zostanie zamieniony na “StackPanel”.

Zapisując projekt w Expression Blend możesz oglądać teraz rezultat swoich działań w Visual Studio. Jak widać Expression Blend też zmienił kolejność właściwości panelu.

Rezultat po akcji w Expression Blend

Możesz wierzyć mi na słowo, że jest to bardziej przydatne niż się wydaje.