Lista Stron

Szukając wieki temu inspiracji do nauki “Silverlight” natknąłem się na następujące strony internetowe.

 

 

1. RIA Status

Strona ta wyświetla statystki  na ilu komputerach jest zainstalowana dana technologia RIA (Rich Internet Aplication). Mówimy to o : Flash , Silverlight i Sun Java.

rich

Diagramy z 03.13.2011 .r

Strona daje nam możliwość sortowania według danego kraju jak i systemu operacyjnego oraz przeglądarki, a nawet sprzętu. Pamiętam jak mnie śmieszyło, że Flash jednak istnieje w niewielkim procencie na IPhone.

W sumie warto zobaczyć stronę i zdać sobie sprawę, że Silverlight wcale nie jest taki niepopularny.

Dziwi mnie tylko fakt, że Sun Java ma takie ogromne kółko. Rozumiem, że Java jest instalowana prawie wszędzie, ale chyba ten diagram nie pokazuje, ile procent z tego przechodzi na RIA.

 

2.Microsoft Silverlight

Oczywiście, w tej wyliczance nie mogło zabraknąć strony głównej Microsoftu. Strona wprowadza użytkownika w technologię dość dobrze, a dział “Learn” i liczba video tutoriali może przyprawić o zawrót głowy. Pobrałem kiedyś je wszystkie i rozmiar ich wyniósł, w zaokrągleniu 18 GB.

s2222

Strona w dziale “Learn” .Liczba tutoriali jest duża.

W dziale “Showcase” można obejrzeć najlepsze strony internetowe zrobione w technologii Silverlight. W dziale “Community” można pooglądać pracę innych użytkowników. A forum, wiele razy pomogło mi poprzez wyszukiwarkę  Google (wpisz swój problem).

3. .toolbox

Od strony wizualnej aplikacje Silverlight powinny być robione w programie “Expression Blend”. Tylko jakie są zasady tworzenia dobrego wyglądu i efektów. No właśnie, mnie więcej o tym jest ta strona.

s333

Strona główna .toolbox

Strona oferuje 2 darmowe kursy. Na jednym kursie nauczymy się technik, które mają zwiększyć “użyteczność” naszej aplikacji. Na drugim zostaniemy wprowadzeni w metodykę tworzenia aplikacji w Expression Blend. Kurs stworzy dla nas specjalny awatar, który nawet widać powyżej. Wynikami można się pochwalić na Facebooku i tak dalej.

Strona też ma dział tutoriale. Dział nie jest duży, ale jakość jest na najwyższym poziomie. Sam z nich skorzystałem. W kilka godzin nauczyłem się korzystać “PathListBox-a” i z niektórych zachowań (behaviors).

Ostatnio do strony dodali parę video tutoriali na temat  tworzenia aplikacji  w Windows Phone 7.

4. SilverArcade

Szczerze, gdy pierwszy raz to zobaczyłem byłem w szoku. Gry w Silverlight-cie? Well , nie do końca, niektóre są w XNA , a Silverlight tylko je wyświetla w przeglądarce.

Strona oferuje wiele ciekawych gier. Nie są to jakieś zapychacze, by pokazać, że jest kolejna fajna strona o byle czym.

Silverarcade

Lista gier na SilverArcade

Po utworzeniu konta można oceniać gry i dodawać swoje komentarze oraz brać udział w jakiś konkursach i zbierać punkty.

5. Shine Draw

Strona, która powstała aby porównać egzystujące rozwiązania z Flash, na całkowicie nowe w Silverlight.  Strona zawiera wiele cennych przykładów do Flasha, jak i Silverlight-a, pokazując jak różnią się te dwie technologie

Shine Draw

Post na stronie Shine Draw porównujące S i F przy problemie galerii

Wadą tej strony jest fakt, że nie jest ona już aktualizowana od 2 lat oraz to, że twórcą tej strony jest programista Flasha. Stosując analogiczne metody z Flash do Silverlight-a .Co często kończy się tragicznie. Obwiniając technologie, a nie metodę.

6. Silverlike

Twórca poprzedniej omówionej strony zdał sobie sprawę, że jego poprzedni blog był popularny dzięki zainteresowaniu technologią Silverlight. Aby zmienić nastrój, stworzył nowy blog, który już niczego nie porównuje.

We-like-Silverlight_thumb4

Strona zawiera dużo przykładów i innych cennych wpisów

Strona zawiera mnóstwo przykładów i różne ciekawe wpisy z innych blogów. Za dużo, by wymieniać, zobacz sam.

7. Facebook – Silverlight

Wiem jak to wygląda, ale dzięki takim serwisom jak Facebook, czy Twitter możesz być zawsze na czasie ze swoimi ulubionymi technologiami. Nigdy już nie przegapisz aktualizacji toolkitu, czy może jakiejś konferencji.

Facebook_thumb[2]

Dzięki “polubieniu” możesz śledzić teraz każdą technologie na bieżąco

8. Channel 9 – Silverlight TV

Kanał 9, to w skrócie telewizja internetowa Microsoftu. Codziennie pojawia się jakiś film wideo związany z jakąś ich technologią. Kanał ten posiada też stałe programy i dokumenty, które aktualizują się zgodnie ze swoim terminem.

Program “Silverlight Tv” ma już 65 odcinków i nic nie wskazuje na jego koniec.Głównym prowadzącym programu jestJohn Papa.Każdy odcinek porusza inną tematykę i jest zawsze na czasie.

Silverlight TV

Channel 9 to prawdziwa telewizja internetowa o różnych technologiach Microsoftu

Warto tę stronę mieć na oku. Zazwyczaj na tej stronie są też filmy z różnych międzynarodowych konferencji.

9. Microsoft Expression – 5 dniowy trening.

Kolejny zestawy przewodników do Silverlight-a oraz do programu Expression Blend. Wadą tej strony jest to, że nie można pobrać zawartości wideo. A nawet oszukując, to pliki dziwnie się odtwarzają ze względu na jakieś zabezpieczenia. Najgorsze jest to, że odtwarzany w przeglądarce film wideo, nie jest zapisywany u nas w plikach tymczasowych. Za każdym razem, gdy chcemy się cofnąć film ładuje się jeszcze raz. Co akurat spowalnia całą naukę.

Expression 5 day

Fajna strona ,ale trudna do znalezienia w Google.Lepiej zapamiętać adres www.

Jeśli masz szybki Internet i dużo czasu, to nie masz nic do stracenia.