FirmaKariera NR.4 Twoje doświadczenie w firmie może być różne w zależności od tego w jakiej firmie będziesz pracował. Ważne jest to, że masz wybór. Nawet na początku kariery masz wybór.

Co najbardziej wyróżnia firmy? Ich wielkość. Twoje doświadczenia będą różne w zależności od tego czy będziesz pracować w małej firmie, w średniej czy dużej.

Każda z tych firm ma swoją kulturę pracy. Styl prowadzenia swojego życia w pracy ostatecznie może zdecydować czy będziesz z niej zadowolony.

Warto się nad tym zastanowić, gdy będziesz wybierał i akceptował oferty pracy.  Łatwo jest wybrać swojego przyszłego pracodawcę na podstawie oferowanej płacy. Ostatecznie jednak środowisko pracy, też jest ważnym parametrem.

Jakie więc są zalety i wady pracy w małej firmie, średniej firmie i dużej firmie.  

Małe firmy : czyli garaż albo start-up

Małe firmy zazwyczaj mają dwie mentalności. Mentalność firmy garażowej, która wykonuje proste zlecenia dla klientów lub mentalność startup.

Mentalność startup koncentruje się na szybkim wzroście i na robieniu wszystkiego co możliwe, aby właśnie ten jeden projekt zakończył się sukcesem.

Mentalność garażu będzie polegała na wykonywaniu miesiąc w miesiąc prostych zleceń od klientów. Co jest prostym zleceniem? Na przykład utworzenie szybko szablonowego CMS sklepowego, blogowego dla konkretnego klienta. Niby proste zlecenia, ale mali klienci nie mają pieniędzy by korzystać z usług dużych firm.

Pracując w takiej firmie będziesz musiał pełnić wielu ról. Przykładowo w takiej firmie nie będzie grafika i sam będziesz musiał powycinać grafiki i je umieścić na stronie. Pisanie kodu więc nie będzie jedyną czynnością. Kto wie może będziesz robił przy okazji za osobę miękką, która rozmawia z klientami.

Pracowników w takiej firmie będzie niewielu, więc każdy z tych pracowników będzie pełnił wiele ról równocześnie.

Przykładowo może ci się spodobać, że w takiej firmie to ty będziesz odpowiedzialny za utworzenie serwera i pisanie testów lub robienie za testera. To może być dużo mniej fascynujące niż samo pisanie kodu.

Jeżeli jednak:

  • Masz w sobie dużo energii
  • Lubisz uczyć się nowych rzeczy
  • Lubisz wyzwania

To takie środowisko pracy może ci się spodobać. W małej firmie to, co będziesz robił będzie miało wielkie znaczenie. Będziesz miał wielki wpływ na funkcjonowanie całej firmy. To jest i dobre i złe.

Jeśli lubisz wtopić się w tłum i wykonywać swoją pracę, to zapewne praca w małej firmie nie będzie ci podobać. Jeżeli jednak lubisz czuć się ważny, to praca w małej firmie będzie tym czego szukasz. Pracowników będzie niewielu co znaczy, że działanie każdej osoby jest bardzo widoczne. Oznacza to, że każde osiągniecie będzie ci zasilało ego, ale z drugiej strony, jeśli coś pójdzie nie tak możesz mocno oberwać.

Małe firmy zazwyczaj oferują małą stabilność. Ta mała stabilność wynika z tego, że małe firmy mogą w każdej chwili zbankrutować. Jeden czy dwóch klientów się wycofuje i cała firma nagle stoi nad przepaścią i widmem likwidacji. Startup też zatrudnia  ludzi zazwyczaj do jednego zadania, gdy to zadanie zostanie spełnione pracownik zazwyczaj jest odsuwany na bok.

Oczywiście w tym wszystkim istnieje wielka szansa. Szansa, że po przeżyciu tych sztormów i burz ta mała firma osiągnie wielki sukces, a ty dostaniesz sporą podwyżkę. Jeśli mała firma będzie się transformować na większą, to kto wie może dostaniesz w niej wyższe stanowisko – stanowisko dyrektorskie.

W innych firmach musiałbyś się piąć na drabinie korporacyjne latami, a tutaj jeśli miałeś szczęście może to potrwać  kilka miesięcy.

Nie jest jednak tak kolorowo. Wielu programistów, w tym ja kiedyś pracowało za bardzo małe pieniądze przez wiele godzin w nadziei na to, że ta właśnie mała firma przerodzi się w coś większego i na końcu będą czekać nagrody. Tak było, ale nie dostałem też tego, co mi obiecywali – wyższego stanowiska. To jest loteria, w którą często nie warto grać. Startup i firmy garażowe mogą okazać się nadmuchane obietnicami, gdzie praca jest wykonywana w formie kredytu, który na końcu nie musi zostać spłacony.

Wybierz więc styl, który ci odpowiada. Istnieje duża szansa, że w małej firmie się wypalisz i nie będziesz miał już co pokazywać. Jeżeli jednak lubisz się wykazywać, lubisz szybki styl pracy, lubisz budować coś i patrzeć jak to rośnie. To mała firma jest dla ciebie.

Średnie firmy

Większość firm to średnie firmy. To jest miejsce gdzie zazwyczaj pracujemy. Średnie firmy istnieją na rynku od wielu lat i mają swoje stałe zyski ze swojej dzielności. Dlaczego są firmami średnimi ponieważ nie znajdują się na liście 300 najlepszych firm zarabiających w Polsce, a sama nazwa firmy nic nikomu nie mówi.

W średniej firmie twoje role są bardziej zdefiniowane i masz większą stabilność zawodową, większą niż w dużej czy małej firmie. Pamiętasz co przeczytałeś przed chwilą małe firmy mogą w każdej chwili zbankrutować, a w dużych firmach często są masowe zwolnienia wynikające z reorganizacji firmy lub cięć budżetowych.

Jeśli więc cenisz sobie stabilizację wybierz średnią firmę. Średnia firma jest w tym najlepsza.

W średniej firmie styl pracy będzie dużo wolniejszy. Twoja działalność i pojedyncze akcje nie wysadzą całej firmy, ale wciąż będziesz pod wielką obserwacją. Średnie firmy cenią spokojny i stabilny rytm pracy.

Startupy i małe firmy w tym kontekście mogą  wyglądać jak biegnące zdechłe psy zombii. Małe firmy mogą być tymi zdechłymi psami. Psami, które są ciągle odżywiane narkotykami i ciągnięte sznurkami symulującymi fikcyjny żywot. Startup to wyścig. 

Szybko wygraj, albo szybko umieraj. Nieważne za jaką cenę.

W średniej firmie nie będzie ryzykowanych decyzji.  W średniej firmie nie będzie najnowszych technologii i rozwiązań. W średniej firmie wszystko może wydawać się nudne i wolne…ale być może właśnie tego chcesz.

Ciężko będzie ci przekonać szefa do nowych genialnych rozwiązań, ale z drugiej strony średnie firmy mają tyle zalet, że być może zostaniesz tutaj na wiele, wiele lat.

Duża firma

Duże firmy są intersujące. Każda duża firma jest jedyna w swoim rodzaju. Duże firmy mają swoją kulturę pracy i są permanentnym aspektem tej firmy.  Pracownicy dużych firm mogą uzyskiwać nawet status celebrytów w środowisku programistycznym.

Pracując w takie firmie dostaniesz gotowy plan rozwoju twojej kariery i zestaw szkoleń. Istnieje szansa, że będziesz pracować z czymś naprawdę bardzo super i świeżym. Średnie i małe firmy nie mają pieniędzy na projekty, które mogą zmieniać świat. Dla dużych firm innowacje są czymś normalnym. Kto wie może właśnie w tej dużej firmie te innowacje powstają, zanim trafią do średnich i małych firm.

Pracując w dużej firmie możesz poczuć się mało ważny, ale z drugiej strony będziesz miał świadomość, że jako członek zespołu zrobiłeś coś naprawdę dużego. Coś tak dużego, że pojedynczy człowiek nigdy by tego nie zrobił. No chyba, że 100 innych osób by w tym mu pomogło. To jest definicja zespołu.

Praca w dużej firmie w twoim CV na pewno zapewni ci później solidną karierę.

Gdzie jest więc haczyk? Dlaczego nie chciałbyś pracować w takiej firmie? Czy są jakieś wady?

Dla wielu programistów praca w dużej firmie jest frustrująca ponieważ czują, że ich osoba nie ma żadnego znaczenia. Twój kod będzie tylko niewielkim fragmentem całego projektu. Jeśli więc jesteś programistą, który chciałby ogarnąć wszystkie aspekty systemu, praca w dużej firmie byłaby nie dla ciebie.

Istnieją też inne problemy związane z biurokracją, procedurami, procesami, które w tej firmie występują. W średniej i małej firmie pytasz o podwyżkę tylko swojego szefa. Tymczasem w dużej firmie 12 osób z 4 różnych działów musi podjąć decyzję na temat twojej podwyżki bo taka jest procedura. Jeśli brałeś udział w rekrutacji do dużej firmy to zapewne wiesz, że ten proces też jest irytujący bo i tu obowiązuje zestaw procedur.

Buntownicy i pozytywnie zakręceni ludzie mogą poczuć się bardzo zagubieni w tej firmie. W dużych firmach nie ma miejsca na czarne owce nie pasujące do firmowej kultury pracy.

Z drugiej strony, jeśli lubisz procesy i to, że wszystko ma swoje procedury i pod procedury, to może taka praca  ci się  spodoba. Zawsze to wszystko jest dużo  lepsze niż załatwianie na gębę swojej podwyżki w małej firmie, której później nie ma. Nienawidzę załatwiania wszystkiego na gębę, a w małych firmach jest tego od cholery.

Każda duża firma ma też swoją politykę. Ma to sens, w końcu niektóre duże firmy potrafią rywalizować z rządami państw. Kto wie może pracujesz w firmie państwowej, gdzie polityka firmy jest polityką państwową. Możesz od tego uciekać i udawać, że tego nie ma, ale wcześniej, czy później ciebie to dosięgnie. Jeśli więc tego nie lubisz, duże firmy nie są dla ciebie.

Czas jednak powiedzieć o tej najważniejszej zalecie dużej firmy. Duża firma jest, no cóż duża, a to oznacza, że twoje działania będą słabo monitorowane. Nie wstydźmy się tego powiedzieć, ale w tej firmie możesz czasami nie robić nic i wciąż dostać swoją wypłatę. Oczywiście nie zawsze tak jest, ale fakt to zjawisko najczęściej pojawia się dużych firmach. Jeśli coś takiego wydarzy warto wtedy skupić się na innych luźniejszych projektach, które ciebie interesują bez żadnej presji.

Wybierz więc świadomie

Każda firma ma swoje zalety i wady. Pamiętaj jednak, że wybór należy do ciebie.