Kto jest bohaterem i mentorem twojej historii

Ważne

W mowach opowiadamy  różne historię.  Każda historia powinna mieć jakiś cel. Każda historia ma swoje przeszkody, łajdaków, mentorów oraz co najważniejsze skarb. O tym jak opowiadać historię można napisać oddzielny wpis. Przed pisaniem pisaniem samej historii warto zadać sobie inne pytanie, a nawet pytania.

Kto jest bohaterem twojej opowieści

Łatwo jest napisać historię, którą przyleliśmy sami w życiu. Co też oznacza, że bohaterem historii jesteśmy "my".  Nie ma w tym nic złego . Ma to sens jeśli chcemy dać kontekst swojej osoby dla widza. Co jeśli jednak to nie jest naszym celem.

Tak jak ze wszystkim można pójść o krok do przodu. Przemyśleć i ulepszyć. Dostosować się do widza. 

Opowiadając historię dla kogo to robimy.  Kto się wczuje w naszą historię? Oczywiście, że widz. 

Jeśli sprzedajemy swój produkt to trudno aby bohaterem naszej historii był sprzedawca. Bohater sprzedawca pokazuje  jak na tle swoich rywali lśnij i  pije kielich swoich zysków. Sprzedawca uzbrojony w broń swojego produktu i usługi dołącza do gildii mówców i tam w tajemnej wieży walczy o tytuł najlepszego mówcy. Co on osiągnie? 

Tutaj jest jednak problem.  Jest to historia pokazującą twoją perspektywę, ale bez działania widza ponieważ widza tam nie ma.  Trudno jest więc opowiedzieć epicką historię swojego produktu powiedzmy bloga czy nawet osoby i oczekiwać, że widz coś zrobi.  

Powiedziałem swoje i tyle.

Co więc powinno być bohaterem twojej opowieści

Czy bohaterem twojej opowieści powinien być sam produkt lub usługa? Masz moc ratowania dnia poprzez swoje oprogramowanie i bez niego będziesz gorzej żył. Twój abstrakcyjny produkt jest jak rycerz w ślącej zbroi, który pojawia się w drugim akcie i ratuje świat.

Brzmi to trochę lepiej, ale wciąż jest tutaj prosty problem. Twój produkt może ratuje świat, ale widz mimo iż istnieje w historii jest tylko  postacią pasywną, która czeka na ratunek. 

Tylko kto powiedział, że właśnie twoja rzecz go uratuje. Widz nie ma informacji o akcji wyboru . Jest on tutaj ofiarą losu jak w reklamach telewizji mango. 

Widz w takim wypadku musi być więc tym bohaterem. To on będzie tym rycerzem, który pokona smoka i wróci do swojej wioski z nagrodą.  To on jeździ na swoim koniu i osiąga kolejne stopnie wtajemniczenia i dochodzi do fortecy swojego wroga.

Aby wygrać i wyjść cało potrzebuje magicznego miecza, mądrości czy sekretnego planu.  Jak się domyślasz te rzeczy są twoim produktem. 

Każdy chciałby opowiadać o sobie

Każdy chciałby opowiadać o sobie. Coś o tym wiem bo w klubach mówców Toastmaster można gadać o czym się chcę więc kiedyś robiłem sobie mowy terapeutyczne i opowiadałem o swoim bohaterze i  o tym jakie to on ma trudne moje życie. Super sprawa, ale takie mowy słabo sprzedają cokolwiek i  z inspiracją ciężko też trafić w konkretnego widza, który ma lub miał podobne problemy.

Smutna prawda, ale być może widownia tyle razy słyszała różne "osobiste historie", że mają już oni na to mentalną blokadę. W swojej głowie mówią "o znowu narcystyczny uczuciowiec".

Każdy chciałby być w centrum. Poza tym lubimy opowiadać o sobie ponieważ to my jesteśmy bohaterami opowieści to  my mamy aktywną rolę w rozwiązaniu problemu. EGO rośnie.

Jednak skuteczna prezentacja postawi widza w roli bohatera. Widz w takie roli łatwiej się przekona do wezwania do działania w naszej mowie.

Co trzeba zrobić aby to widz był bohaterem 

Oczywiście aby uczynić widza bohaterem swojej historii trzeba znać jego problemy i cele. Twój produkt posłuży za pomocnika. Musisz poznać więc potwory swojego widz i dostosować historię do niego. 

Musisz więc dokładnie zbadać jaki widz przyjdzie na twoją prezentacje. 

Jeśli jesteś trenerem uwodzenia to zapewne historia o tym jak klient zdobywa dziewczynę  lub się w niej odkochuje  będzie bardzo pomocna. Jeśli jesteś blogerem kulturystyki to miej gotową historię w której  klient osiągną sześciopak dzięki twoim złotym radom. Jeśli jesteś konsulatem zawodowym to miej przygotowaną historię w której klient zdobywa nową pracę dzięki modyfikacji jego CV.

Pamiętaj aby powiązać sukces twoich klientów z sukcesem twoich działań, produktu, czy usługi. 

A kto jest mentorem w takiej historii jeśli mentor w niej występuje.

To ty jesteś mentorem w historii klienta 

Ustaliśmy, że w historii to klient jest bohaterem. Jeśli w historii chcesz być w jakieś formie cielesnej to fantastycznie ponieważ możesz być mentorem. 

Jesteś jak Morfeusz  z Matrixa i mówisz swojemu klientowi jesteś wybrańcem.

Mentor nie mówi bohaterowi wszystkiego . Mentor zachęca bohatera aby on przeszedł przez ogień i narodził się na nowo. Mentor ma wiedzę, ale sam nie przechodzi przez podróż. Mentor może mieć trzy funkcje w opowieści :

  • pomaga w osiągnięciu misji przez bohatera
  • informuje bohatera o tym, że jeśli czegoś nie zrobić to coś złego się stanie
  • bohater dostaje od mentora wskazówkę na  rozwiązanie problemu

Zalety bycia mentorem

Istnieje wiele zalet umieszczenie siebie w mowie w roli mentora:

  • Nie będziesz ryzował tym, że widownia od Ciebie się odsunie emocjonalnie. Nie gadasz przecież o sobie.
  • Tworzysz sobie autorytet 
  • Twoja historia o zmaganiach inne osoby stawia Ciebie w ważnej roli, ale nie jesteś najważniejszy
  • Wydajesz się być cenną osobą, którą warto znać

Pamiętaj

Pisząc kolejną historię zastanów się jak możesz umieści klienta czy widza w roli bohatera. Jeśli w twojej historii jest miejsce na mentora to zastanów się co ty byś powiedział jako wartościowa osoba. Z tą wiedzą życzę Tobie powodzenia w pisaniu kolejnych historii. 

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus