Godzina przed startem prezentacji

działasz poza sceną

Jak dobrze zacząć swoją prezentacje? Co zrobić aby już pierwsze sekundy na scenie były potężne?  A co jeśli  tobie powiem, że twoja  prezentacja zaczyna się dużo wcześniej zanim jeszcze pojawisz się na scenie. Tak możesz zdobyć pełna kontrolę nad wszystkim jeszcze zanim pojawisz się ze swoim tematem.

Oto parę rzeczy, które możesz zrobić:

1. Skontaktuj się z dużą grupą ludzi przed wystąpieniem

Przed datą swojego wystąpienia zapytaj jak największą liczbę osób aby przyszli właśnie na twoją prezentacje. W domenie fanpage na Facebooku czy Twittera jest to możliwe. Nie musisz dzwonić czy osobiście rozmawiać z każdym. Chociaż to też może być wskazane. Ludzie lubią czuć się wyjątkowo.

Nawet jeśli nie odpowiedzą na twoje zaproszenie to będą pamiętali, że ich prosiłeś.

2. Poznawaj ludzi jak tylko będą wchodzili do pokoju

Pogadaj z widzami nawet jeśli ich znasz. Jak tylko wejdą do pokoju  daj im mocny uścisk dłoni. Krótka rozmowa pomoże tobie już na tym etapie przełamać lód.

2.1 Przedstaw się

Powiem osobom witając się z nimi kim ty jesteś i dlaczego jesteś szczęśliwy, że oni tutaj są.

2.2 Zadaj im pytania i daj im pomysły do swojej prezentacji

Możesz wzbudzić ciekawość swoim tematem już na tym etapie.

2.3. Powiedz o swoim celu prezentacji

Słuchajcie jestem tutaj dla was. Postaram się wam jak najlepiej wytłumaczyć temat X. Jakby co po prezentacji możecie zadać mi pytania na stoisku.

3. Zapoznaj się ze sceną

To jest jeden z głównych powodów dla których powinieneś być dużo wcześniej. Sprawy techniczne, układ krzeseł, rozmiar sceny, bliskość ścian w sali, mikrofon. Te elementy mogą decydować o sukcesie lub porażce twojej prezentacji.

4. Jaki jest poziom energii na sali

Czy sala szaleje ponieważ biegła do twojej sali czy może ludzie cierpliwie czekają na twoje wystąpienie i prawie zasypiają przed swoim telefonem. Sprawdź to i zastanów się jaką energią zacząć swoje pierwsze zdania.

5. Pokaż slajd tytułowy a potem go wyłącz

Slajd tytułowy pokazuje widowni, że są we właściwej sali. Gdy rozpoczniesz prezentacje najlepiej jest przejść do pustego slajdu tak aby publiczność mogła skupić uwagę na tobie.

Możesz dużo zrobić dla swojej prezentacji zanim ją wygłosisz na scenie.

Cezary Walenciuk
Nazywam się Cezary Walenciuk. Pracuję w Warszawie przy różnych projektach webowych i mobilnych. Moim marzeniem jest pomaganie innym osobom, które zaczynają swoją przygodę z programowaniem. Jeśli chcesz mi pomóc użyj któregoś z przycisków na dole bądź dodaj komentarz.

blog comments powered by Disqus